HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Jedinečnosť mestečka podčiarkuje technická pamiatka - Hanušovský viadukt. Je jedným z desiatich mostných objektov na železničnej trati Kapušany - Strážske.
Unikátny je svojou dĺžkou. Má takmer 390 metrov.
"Je to najdlhší železničný most postavený v oblúku, nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Od 17. októbra 1986 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku (NKP)," ozrejmuje hovorkyňa Železníc SR Martina Pavliková.
Dodáva, že v katastri Hanušoviec stoja ešte ďalšie tri podobné, no menšie stavby.
Aj tieto železničné mosty sú zapísané v zozname našich NKP.
Výstavba trate
Výstavba trate Kapušany - Strážske, na ktorej ležia spomínané viadukty, sa začala v roku 1939.
Do prevádzky ju uviedli v roku 1943. Má približne 50 kilometrov.
"Jej význam spočíval v nahradení železničného spojenia s východom Slovenska, ktoré bolo narušené Viedenskou arbitrážou a odčlenením časti územia Slovenska k Maďarsku," približuje Pavliková.
V odčlenenom území sa podľa nej nachádzala aj časť trate Košice - Trebišov - Čop.
"Došlo teda k tomu, že Zemplín mal železničné spojenie len železnicou cez územie Maďarska takzvanou peážnou traťou. A práve problémy vznikajúce pri peážnej doprave boli podnetom k výstavbe trate Kapušany pri Prešove - Strážske," približuje hovorkyňa.
Vzhľadom na vojnový stav v Európe trpela táto stavba nedostatkom pracovných síl.
"Problém sa riešil zriadením pracovných táborov asociálnych živlov v rokoch 1942 až 1943. K najvyššej koncentrácii pracovných síl, 6020 robotníkov, došlo v júni 1941," vyčísľuje Pavliková.
Stavba si vyžiadala životy jedenástich ľudí
Stavba si podľa nej vyžiadala 11 smrteľných a 260 ťažkých pracovných úrazov.
Vedením stavby bol poverený Rudolf Pavlík, ministerský radca a riadny profesor Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave.
S rekordným viaduktom z Hanušoviec sa spájajú zaujímavé čísla.
V najvyššom bode delí železničnú trať od terénu pod ním 40 metrov.
Jeho najdlhší pilier má pritom 28 metrov.
Viadukt je postavený z deviatich oceľových priehradových konštrukcií a betónových pilierov obložených riadkovým murivom.
Stavba jeho spodnej konštrukcie si vyžiadala asi 15 000 kubických metrov (m3) betónového a približne 2 500 m3 obkladaného muriva.
Na výkopových prácach zakladacích bolo nutné odpracovať 260 000 a na prácach murárskych a betonárskych asi 330 000 hodín.
Viadukt obnovia
Železničné mosty pri Hanušovciach boli počas 2. svetovej vojny poškodené, vyžiadali si teda nevyhnutnú obnovu.
Na základe nedávnej revízie prejde najväčší viadukt čiastočnou renováciou. Pôjde konkrétne o pokračovanie výmeny jeho mostníc a niektorých skorodovaných prvkov mostnej konštrukcie.
"Tieto chyby sú odstrániteľné v rámci bežnej údržby," podotýka Pavliková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári