PREŠOV. Získať novú kvalifikáciu alebo si doplniť svoje vedomosti v odbore barista, someliér, nastavovač CNC strojov aj iných majú od septembra šancu záujemcovia v Prešove prostredníctvom projektu Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť.
Ide o národný projekt, ktorý spadá pod ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce.
Aktuálne v metropole Šariša prebiehajú programy vzdelávania v odboroch kozmetička a murár.
Projekt je určený pre zamestnaných ľudí, aby aj neskôr po ukončení školy dokázali byť pre trh práce flexibilní a ľahšie sa prispôsobili novým technológiám vo svojom odbore.
Prešovské poradenské centrum pre dospelých sídli na Hlavnej ulici 11 v centre mesta.
V Prešovskom kraji sú ďalšie takéto centrá v Starej Ľubovni, Svidníku a v Humennom.
Vyučuje sa popoludní a cez víkendy
Ako informoval jeden z tútorov prešovského centra Juraj Petrík, vzdelávanie je určené pre dospelých zamestnaných ľudí vo veku od 18 do 64 rokov, vyučuje sa na stredných odborných školách v popoludňajších hodinách, prípadne počas víkendov.
Počet hodín závisí od konkrétneho programu. Informácie o termínoch a podmienkach zaradenia do kurzov získajú záujemcovia pri osobnej návšteve centier a tiež na stránke www.cvanu.sk.
Projekt riadi Národný ústav celoživotného vzdelávania a na Slovensku má 25 poradenských centier.
V ponuke je celkom 40 modulových vzdelávacích programov, ako napríklad cukrár/pekár, barman, automechanik, kozmetička, inštalatér, zvárač kovov, stolár a ďalšie.
„Klient si môže vybrať ktorýkoľvek z programov a nemusí súvisieť s odborom jeho doterajšieho dosiahnutého formálneho vzdelania,” informoval Petrík.
Základnou úlohou poradenských centier je podľa Petríka práca s klientom, ktorému sa venuje kvalifikovaný tútor.
Prihlášku treba doručiť osobne alebo poštou
Klient sa môže zaregistrovať aj elektronicky na stránke www.registerdv.sk, pred začiatkom vzdelávania je však potrebné doručiť prihlášku, a to osobne alebo poštou.
Rozsah vyučovacích hodín, ako aj harmonogram vzdelávania je u každého vzdelávacieho programu iný a v rámci projektu pre klienta bezplatný.
Zúčastniť sa na ňom môžu zamestnanci, zdravotne postihnutí, ženy na materskej, samostatne zárobkovo činné osoby aj tzv. dohodári, zamestnaní na zmluvu.
Všetky modulové vzdelávacie programy sú akreditované ministerstvom školstva.
Absolvovaním vzdelávacieho programu, k čomu patrí aj úspešné zvládnutie skúšky odbornej spôsobilosti, získa klient Osvedčenie o úplnej alebo čiastočnej kvalifikácií.
Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Európskeho sociálneho fondu. Jeho celková suma je 27,99 milióna eur.
Realizuje sa na celom Slovensku okrem Bratislavského samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári