Vlna mimoriadnych horúčav počas tohto leta ovplyvnila náš život nielen vonku a na pracoviskách, ale aj doma. Mnohí ľudia polemizujú nad tým, že hoci si dali zatepliť panelák a čakali, že termoizolácia im prinesie väčšiu pohodu, v bytoch majú až príliš teplo. Niektorí tvrdia, že pred rekonštrukciou sa byty dali lepšie vyvetrať a vzduch sa rýchlejšie vymenil. Klimatické zmeny naznačujú, že by sme sa mali zamýšľať nielen nad únikmi tepla v zime, ale chrániť sa aj pred letnými horúčavami.
PREŠOV. Mimoriadne tohtoročné horúčavy už ľudí unavujú. Prinášajú nielen zdravotné problémy, únavu a podráždenosť, ale niektorých rozčuľuje aj nepohoda v bytoch.
„Máme zateplený panelák, ale v byte neskutočne horúco. Predtým sa mi letá nezdali také hrozné, vzduch v byte sa rýchlejšie vymenil, ochladil. Zvyčajne pomohol prievan, ale teraz nepomôže ani ventilátor,“ myslí si František Vaľko.
„Toto leto je síce extrémne, ale ja som sa naučila, ako mám správne preklopiť žalúzie tak, aby cez štrbiny nesvietilo slnko, ale aby sa lúče odrážali, a tak nemám skleníkový efekt. Cez deň neotváram okná, až neskoro večer, a tak sa to dá nejako vydržať. Predtým sme nemali zateplený panelák, ani plastové okná a pamätám sa na jedno leto v roku 2007, keď boli tiež také horúčavy. V byte sa nedalo dýchať. Teraz sa mi to zdá oveľa lepšie,“ povedala nám o svojej skúsenosti Lenka Gumanová.
Podľa Aleny Jakubčovej sú teraz najhoršie noci v panelových domoch s rovnou strechou. Cez deň na ňu páli slnko a v noci sa byty pod strechou nemajú šancu ochladiť. V byte je vraj aj v noci okolo 30 stupňov Celzia.
„Už sme doma uvažovali, že si kúpime klímu. Mnohí ľudia to už majú, ale bývame len v podnájme a odrádzajú ma tie stavebné úpravy, vývody do izieb a trochu aj spotreba elektriny,“ dodala Alena Jakubčová.
Zateplený panelák sa správa ako termoska
Rekonštrukciu panelákov väčšina ľudí vnímala ako ochranu pred chladom, čiastočne išlo aj o konštrukčné závady a výmenu rozvodov. Takmer nikto nemyslel aj na horúce letá.
„Zateplený panelák sa správa ako termoska. Ak do nej vložím teplo, tak ho udrží, ak vpustím chlad, tak tam bude chladno. V zime, keď vykurujeme, udrží sa v byte teplo, lebo plášť domu ho nepustí von. Ak sa v lete v byte správam tak, že mám pootvárané okná, varím, pečiem, zaváram a ešte si sama produkujem teplo, tak v tom byte budem mať ešte teplejšie, lebo mnou vyprodukované teplo sa von nedostane,“ vysvetlila základný princíp riaditeľka Spravbytkomfortu, a.s., Natália Banduričová.
Inak povedané, ako sa v svojich bytoch ľudia správajú, tak sa v nich budú aj cítiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári