Stropkovský fotoklub oslavuje štyridsiatku, jeho zakladateľ Anton Hričan má o tridsať rokov viac. Tvrdí, že fotografia je živé médium a vôbec mu neprekáža ani to, že dnes fotí každý.
STROPKOV. Ak obraz niekde nevisí, je mŕtvy. Dá sa to povedať aj o fotografii.
Ak nie je kdesi zverejnená, ako keby nebola. Myslí si to Anton Hričan, zakladateľ stropkovského fotoklubu a amatérskej fotografie v Stropkove vôbec.
Získali priestor
„Preto aj v Stropkove máme novú galériu fotografie. Mesto nám ju dovolilo zriadiť pri informačnom centre. Už tam je výstava prešovského fotoklubu a budú tam ďalšie autorské výstavy,“ hovorí Anton Hričan, čerstvý sedemdesiatnik.
Jubileum oslavuje aj samotný fotoklub, má 40 rokov.
„Fotografia má svoje čaro. Dá sa o tom veľa rozprávať, ťažko sa dá povedať jednou vetou prečo. Pretože je to práve fotografia,“ vraví o svojom dlhoročnom hobby.
Vysvetľuje, čo ho zlákalo:
„Práve to čaro, keď sa vyvolávali fotografie. Bolo to zaujímavé, vyjde to? Nevyjde to? Zvlášť, keď to v začiatkoch človek tak neovládal. Začínali sme u kamaráta v pivnici, boli sme partia, ktorá sa učila fotografovať.“
Prerod na digitál bol hladký
Dnes fotí Anton Hričan na digitál, ale starú techniku má odloženú dodnes. Chce ju predstaviť aj vnukovi, keď trošku podrastie.
„Všetko mám odložené, zväčšovák, misky, vyvolávací tank, pinzety. Jedného pekného dňa mu to vytiahnem a ukážem, ako to funguje. Fotografovať bez toho, žeby človek nepoznal tie základy, je akoby nečítal šlabikár.“
On sám prešiel na digitál pri odchode do dôchodku. Bol to ťažký prerod?
„Ani nie. Bolo potrebné sa trochu naučiť ovládať počítač, pretože ten post-proces k tomu nutne patrí, ale mal som dobrých kamarátov, ktorí mi to ukázali, veď nikto nevie všetko. Je to začarovaná krajina, existuje milión kadejakých programov. Nesnažím sa veľmi zasahovať do fotky. Len základné úkony. Čaro fotografie existuje a kto mu raz podľahne, ostane mu verný.“
Fotografia nezanikne
Ako pociťuje, že dnes fotí každý, aj na mobily?
„To je dobré, že sa toľko veľa fotí,“ neprekáža mu to.
„Napríklad cez jarmok tu bola nádherná výstava, ktorú pripravili naši priatelia z Klubu nezávislých fotografov zo Stropkova. Viselo v parku na sieti vyše dvesto fotografií.“
Dobrá fotografia má podľa neho stále čo povedať:
„Pred rokmi, keď fotografia vznikla, sa hovorilo, že je tu nový fenomén a maľba zanikne. Nie, rozvíja sa ďalej. Dnes sa umelecké obrazy predávajú za obrovské čiastky a fotografie im šliapu na päty.“
Profesionálom byť nechcel, ale uznáva ich
Antona Hričana bez brašne s aparátom nestretnete. Fotí všetko možné, nechce premárniť dôležité momenty. Jeho obľúbenou témou je portrét, no fotí aj krajinu.
Za svoju najvzácnejšiu snímku považuje modrú, tónovanú fotku kapitálna Rasťa z plachetnice na Jadrane.
Tomuto koníčku sa roky venuje na amatérskej báze. Má mnoho ocenení, vystavoval na medzinárodných fotosalónoch, publikoval v lokálnych novinách, ale neživil sa tým.
„Keby som sa stal profesionálom, už by som nemohol robiť tie veci, ktoré som robil predtým a teraz, fotografujem to, čo ma baví. Profesionál musí všetko robiť. Obdivujem profesionálov, ktorí sa tým dokážu uživiť, pretože je ich veľa a tej roboty až tak veľa nie je,“ dodáva priekopník amatérskej fotografie v Stropkove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári