To je totiž vek, v ktorom muži odchádzajú do dôchodku a nie je ešte isté, či to nebude platiť aj pre ženy. Vek seniorov sa v poslednom období ráta teda až po šesťdesiatke. Vnímanie verejnosti voči starším ľuďom sa mení aj pod vplyvom okolností. Ten, kto bol v minulosti už po päťdesaitke považovaný za staršieho, je v súčasnosti ešte len v zrelom veku.
PREŠOV. Seniori sú práve tie vekové kategórie, ktoré odpracovali pre spoločnosť desiatky rokov a zrazu sa ocitnú doma s pocitom nepotrebnosti.
Nedá sa to síce zovšeobecňovať, ale mnohí s tým zápasia. Nemusia však. Ak im to zdravie dovolí a majú chuť, príležitostí na aktívne záujmy je veľa.
„Bála som sa, že sa budem doma nudiť, ale nie je to tak. Trochu pomáham deťom s vnúčatami, ale dala som si záväzok, že budem viac cestovať, ponavštevujem priateľky, s ktorými som sa dlho nevidela a navštívim všetky zaujímavé výstavy v Prešove aj na okolí. Dni a týždne mi rýchlo ubiehajú a som stále v pohybe,“ povedala nám čerstvá dôchodkyňa Anna Hricová.
„Mám už vyše 70 rokov, ale oči v poriadku a túžbu po ďalších vedomostiach tiež. Deti mi kúpili tablet, učím sa googliť aj hľadať zaujímavé články, audioknihy a dokonca som našla aj staré české filmy, ktoré si rada pozerám. Keď mám horšie dni, zdravotne, mám svojho spoločníka,“ dodala Terézia Straková.
„Ja som už na dôchodku vyše 30 rokov, ale ešte som nemala ani jediný deň, kedy by som sa nudila. Raz v mesiaci sa stretávam s bývalými kolegyňami pri káve, chodievam pravidelne do klubu dôchodcov, navštívim známych a občas aj cestujem,“ dodala 85-ročná Alžbeta Kellnerová.
Iná skupina dôchodcov zase hovorí, že keby dobre fungovalo zdravotníctvo a mali by na život viac peňazí, ako sú súčasné dôchodky, vedeli by si starnutie užívať ešte aktívnejšie.
„Ja som na dôchodku len pár mesiacov a keďže som pracoval 38 rokov, stále mám pocit, že som na dlhšej dovolenke. Trochu som sa bál nudy, ale nie je to tak. Doma sa vždy práca nájde, mám záhradu, konečne mám čas na všetky športové programy v televízii, čítanie a vnukov. Už premýšľam, že sa pustím aj do nejakých remeselných prác,“ povedal nám o svojej skúsenosti na dôchodku Peter Guman.
Na aktivity nie je nikdy neskoro
Kým muži sa zvyknú venovať predovšetkým koníčkom a majstrovaniu, ženy sa po odchode do dôchodku viac venujú vnúčatám a ručným prácam. Potrebujú však aj spoločnosť a tú si vždy nájdu či už v denných centrách pre seniorov alebo medzi priateľmi z bývalých pracovísk.
„Moji obaja rodičia sú už na dôchodku, ale majú ešte menej času ako predtým. Stále chodia po výletoch, na rôzne koncerty, návštevy, rozhodne sa nenudia. Akoby chceli dobehnúť, čo si predtým nemohli dovoliť,“ povedala nám o aktivitách rodičov Mária Pravdová.
Je tu však aj iný fenomén, o niečo smutnejší. Migrácia mladých rodín za prácou do zahraničia zmenila aj vzťah starých rodičov k vnúčatám.
V mnohých rodinách žijú deti v zahraničí a babky vidia svoje vnúčatá len cez prázdniny. Odlúčenie je jedna vec, ale prekonať jazykovú bariéru je pre nich často oveľa náročnejšie.
„Dcéra žije vo Francúzsku a keď prišla na návštevu vnučka, bolo mi veľmi ľúto, že sa nevieme porozprávať. Myslím, že podobný problém má viac rodín. Bojím sa, že na svoje korene zabudnú,“ myslí si Júlia Semanová.
Niektorí stále túžia po vzdelaní
Niektorí osamelejší možno viac túžia po nových informáciách aj zručnostiach. Aj na to majú šancu.
V Prešove mali napríklad možnosť absolvovať rôzne kurzy cez projekt Aktívni seniori – atraktívne mesto.
Mohli si vybrať a zapísať sa do kurzov, ktoré ich zaujali. Či už chceli vedieť viac o záhradkárčení, zdravom životnom štýle, internetovej komunikácii, o základoch finančnej, právnej a sociálnej gramotnosti alebo o zdravovede.
Na kurzoch sa takto vystriedali desiatky Prešovčanov. Túžbu po vyššom vzdelaní im však naplnila aj Akadémia tretieho veku, ktorú pravidelne a v rôznych programoch otvára Prešovská univerzita.
Ani v domovoch pre seniorov sa nenudia
Niektorí sa musia spoľahnúť na umiestnenie v zariadeniach pre seniorov či už preto, že sú osamelí alebo chorí a potrebujú zvýšenú starostlivosť. Ani tam sa však nenudia.
Napríklad tí zo Zariadenia pre seniorov Harmónia sa vybrali začiatkom augusta po stopách histórie na hrad Stará Ľubovňa a domov prišli plní zážitkov nielen z expozície, ale aj z vystúpenia sokoliarov.
V dome Thália v zariadení pre seniorov Harmónia si zase zorganizovali Cemjatský salón krásy a dopriali si masáž tváre, masky aj manikúru. Skončilo to až pri farbení vlasov a babky sa cítili znova príťažlivejšie.
Súperia vo varení gulášov, spievajú, recitujú, debatujú a dokonca organizujú aj športovú olympiádu. Čas sa pre nich nezastavil, nech sú kdekoľvek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári