Prešovská futbalová Uličná liga v sobotu štartuje už svoj 38. ročník. Táto pravidelná súťaž amatérskych športovcov sa stala za roky existencie fenoménom. O tom, čo je pred sezónou nové, ale aj o širších súvislostiach ligy sme sa zhovárali s podpredsedom jej organizačného výboru MARIÁNOM KOLOZSYM.
Nový ročník sa začína v dvoch súťažiach, v prvej lige bude dvanásť, v druhej osem tímov. Je s týmito počtami spokojnosť?
„V Prešove boli kedysi dve uličné ligy, jedna na sídlisku Sekčov, druhá na Sídliskách III a II. Neskôr sa spojili a vznikol model dvoch súťaží podľa kvality. Ten sa nemení ani teraz, z prvej ligy dvaja vypadnú, z druhej dvaja postúpia. Kým prvá liga má stabilný počet účastníkov, druhá je tak trocha pulzujúca, počet jej účastníkov sa mení podľa okolností a pomerov. V druhej lige však vznikajú nové partie, ktoré majú záujem hrať. Pri takomto počte počas sezóny zasahuje do zápasov okolo štyristo hráčov, čo je slušné číslo. Je to najrozšírenejší organizovaný amatérsky šport v meste. V tomto ročníku čaká prvoligistov po 22 zápasov, druholigistov 21, plus k tomu Ligový pohár. Je nám trocha ľúto, že sa do súťaží neprihlásili minimálne dvaja tradiční účastníci, Wall Street Bar a Mimar Požičovňa, ale to je daň aj za to, že množstvo hráčov okrem Uličnej ligy hráva aj veľký futbal, prípadne futsal na rôznych úrovniach.“
Uličná liga v Prešove má pravidlá na rozhraní futsalu a malého futbalu a jednu skutočnú raritu. Hrá sa bez rozhodcov, neprekáža to na ihrisku?
„Pravidlá majú niečo z malého futbalu, niečo z futsalu. V skratke – na ihrisku je päť hráčov, štyria plus jeden, hráme na hádzanárske brány a rozmer ihriska dvakrát štyridsať minút. Auty sa hádžu, hrá sa s klasickou futbalovou ligou, v zápase môže byť na súpiske jedenásť hráčov. Koho zaujímajú podrobnosti, nájde ich na našom webe www.ulicnaliga.sk. Čo sa týka rozhodcov, zazneli hlasy, aby sme ich zaviedli, ale stále hráme bez nich. Fauly sa jednoducho pýtajú a väčšinou sa tímy dohodnú. Súvisí to aj s tým, že sa snáď tri štvrtiny všetkých hráčov vzájomne poznajú a jeden druhého si vážia a rešpektujú. Možno to vyznie paradoxne, ale keď chodíme na turnaje mimo Prešova, často sú zápasy s rozhodcami viac nervózne a menej spravodlivé, ako keď sa hráči dohodnú pri spornej situácii.“
Liga sa hrala vo svojej histórii na rôznych ihriskách, teraz sa stabilizovala na dvoch, na Šmeralovej ulici a na Ulici Mirka Nešpora. Vyhovuje tento stav?
„Dlhé roky sa hrávalo výlučne na asfalte, teraz sa hrá prvá liga a niektoré zápasy druhej ligy na umelej tráve v školskom areáli na Šmeralke. Je to posun, my prispievame k údržbe ihriska brigádami, paradoxne, najväčší neporiadok je v medzisúťažnej prestávke. Našli sme spoločnú reč s riaditeľom školy pánom Bodnárom, za čo mu patrí veľká vďaka, lebo je to pre nás veľmi dôležité. Asfaltové ihrisko na Mirka Nešpora patrí pod Technické služby mesta Prešov, aj tu sme si dohodli s mestom pravidlá. Obe ihriská sú teraz pripravené na sezónu, opravené a vynovené.“
Uličná liga je síce mestská amatérska súťaž, ale hrajú v nej aj známe mená, tímy a hráči sa uplatňujú aj mimo Prešova, dokonca aj v reprezentácii. Dodáva jej to na vážnosti?
„Určite. Nie je to len nejaká zábava pivných partií, táto súťaž má obrovskú tradíciu a nespochybniteľnú športovú kvalitu. Napríklad, v posledných rokoch chodí slovenská reprezentácia v malom futbale pravidelne na majstrovstvá Európy a dosť podstatnú časť tímu tvoria práve hráči z našej ligy. Našej reprezentácii len o málo unikla šanca kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta v malom futbale. Pri tíme pôsobí ako tréner Prešovčan Ondrej Kačmár, najlepší strelec je tiež náš hráč Rudo Beliš. Čiže Uličné liga nie je len lokálna vec, ale vytvára skutočne zázemie pre šport s vysokou kvalitou. Podobné ligy sa hrávajú po celom Slovensku, a tak vznikla celoštátna pohárová súťaž, hrala sa naposledy v Košiciach a Prešov dostal miestenky až pre štyri kluby, ktoré urobili slušné výsledky. Ďalší rozmer je ten, že Prešov nemá len tak náhodou silné zázemie vo futsale, dva tímy v extralige. Aj to je spojené s Uličnou ligou, kde takíto schopní a kvalitní hráči vyrastajú a majú možnosť sa vyhrať.“
Zaujímavé je, že v tomto ročníku okrem Prešovčanov bude hrať v druhej lige aj tím zo Sabinova. Dá sa v súťaži čakať v budúcnosti viac mimoprešovských tímov?
„Asi áno a všetci záujemcovia sú srdečne vítaní. V minulosti hrali ligu tímy z okolitých obcí, či už zo Záhradného alebo Ličartoviec. Sabinovčania sa rozhodli nehrať druhú futsalovú slovenskú ligu, ale uprednostnili našu súťaž. Vyskúšali si pomery v Ligovom pohári, ukázali svoju kvalitu, chcú hrať a som presvedčený, že budú prínosom.“
Liga má okrem športového aj spoločenský rozmer, vytvára určitú komunitu ľudí. To tiež nie je zanedbateľné...
„To nie je prázdne heslo, ale Uličná liga ľudí v Prešove skutočne spája. Na ihriskách sa spoznajú stovky ľudí, stávajú sa kamarátmi, fungujú medziľudské vzťahy. Od dlhoročného šéfa a organizátora súťaže Ľuba Baču, ktorý je skutočná ligová legenda, až po najmladšieho hráča sa utvára spoločenstvo, ktoré má k sebe vďake lige a športu bližšie. Možno má veľa ľudí k Uličnej lige nejaké výhrady, neberie ju vážne, ale ona je fenomén, patrí do mesta a k jeho obrazu. Ten už 38. rok, ktorý práve začíname, je dôkaz.“
Program 1. kola Uličnej ligy
1. liga – sobota 5. 9., 8.00: Čaplin pub – BF Design, 9.45: Kubánsky Atak – Franka Tour, 11.30: Gasko – Šarišska Chiža, 13.15: Sanystav – TwinStav, 15.00: TO-DAY, U Capka – I-Star, nedeľa 6. 9., 8.00: Jedáleň Mirka – 3b PO-city (všetky zápas ZŠ Šmeralova).
2. liga – sobota 5. 9., 8.00: 3b Sport – El Galacticos, 9.45: Margaretka Šidlovec – Oscar Sabinov, 11.30: The Youngest – FC Tinia+ (všetky ZŠ M. Nešpora), nedeľa 6. 9., 9.45: United Prešov – FC Ekoprim (Šmeralova).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári