V Prešovskom kraji je 13 okresov a z demografickej analýzy vyplýva, že počet žiakov na stredných školách bude v nasledujúcom období stúpať. Na 75 odborných školách v pôsobnosti prešovskej župy bolo v kraji 21 288 žiakov, z toho 6 285 prvákov. Na gymnáziách patriacich pod župu bolo 7 326 študentov, z toho bolo 1 668 prvákov. Koľko prvákov nastúpi do všetkých typov škôl v septembri zatiaľ nie je isté, ale očakáva sa, že ich bude zhruba o 215 viac. Novinkou nového školského roku sa stane duálne vzdelávanie, no jeho zavedenie do praxe je zatiaľ rozpačité.
PREŠOV. V novom školskom roku sa najväčší nárast študentov očakáva v okresoch Prešov, Poprad, Bardejov, Vranov nad Topľou a Kežmarok.
„Demografická krivka síce stúpa, ale v skutočnosti pôjde o nárast rómskych žiakov najmä na severovýchode Slovenska a na to sa musíme pripraviť zmenou štruktúry škôl a študijných odborov. Gymnáziá medzi strednými školami tvoria 31 percent, profitovať budú najmä okresy Prešov a Poprad,“ povedal o predpokladanom náraste počtu študentov predseda komisie školstva pri krajskom zastupiteľstve Marián Damankoš (SDKÚ).
Vzdelávať stredoškolákov chcú len 4 firmy
žiaci odborných škôl v školskom roku 2015/2016 budú mať možnosť absolvovať praktické vyučovanie vo firmách a pripravovať sa tak na výkon povolania.
V prípade nedostatkových odborov dokonca môžu získať od štátu štipendium. Ak dosiahnu priemer známok do 1,8, dostanú štipendium vo výške 58,77 eura, ak budú mať priemer do 2,4, tak 40,69 eura a ak dosiahnu len priemer do 3,0, tak sa im výška príspevku od štátu zníži na 22,61 eura.
Predpokladom duálneho vzdelávania však je, aby firmy v regióne so školami chceli spolupracovať.
„Záujem prejavili len štyri firmy. Konkrétne Sanas, a. s. Sabinov, ktorý ponúkol duálne vzdelávanie pre 9 žiakov zo SOŠ drevárskej v Spišskej Novej Vsi. Ďalej je to Mukino, s. r. o. Prešov, ktorý prijme 6 žiakov zo SOŠ technickej v Prešove v odbore murár a spoločnosť Plynas Prešov pre 3 žiakov v odbore technik energetických zariadení z tej istej školy. Sabinovská spoločnosť IQ Build vezme 1 žiaka zo SOŠ technickej v Prešove tiež v odbore murár,“ spresnil vedúci odboru školstva na Úrade PSK Karol Lacko.
Študenti by sa mali naučiť teóriu v škole a až 80 % praktických vedomostí a zručností vo firme. Podniky, ktoré sa do duálneho vzdelávania zapojili by mali získať daňové úľavy, čo je asi 70 eur na mesiac za jedného žiaka.
V Prešovskom kraji sme mali k septembru 2014 na odborných školách v pôsobnosti PSK 21 288 žiakov, z toho bolo 6 285 prvákov. Šancu na duálne vzdelávanie však dostane v školskom roku 2015/2016 len 19 študentov.
Pri množstve študijných odborov v potravinárstve aj službách je na počudovanie, že vôbec nezareagovali obchodné reťazce či iné firmy podnikajúce v oblasti gastronómie.
V kraji máme aj dopravné školy, ale množstvo automobilových servisov tiež neprejavilo záujem.
Nereagovali ani živnostníci, hoci tiež mali možnosť poskytovať praktické vzdelávanie.
Absolventi končia na úradoch práce
Duálne vzdelávanie malo zmeniť nepriaznivú situáciu s uplatnením absolventov odborných škôl v praxi. O to viac, že sa očakáva trend narastajúceho počtu žiakov až do roku 2020.
Skúsenosti z minulých rokov potvrdili, že niektorí absolventi sa nevedia uplatniť v praxi. Gymnazisti idú zväčša na vysoké školy a percento absolventov na úrade práce je minimálne, ale to neplatí o iných odborných školách.
Napríklad v Prešove až 44 % absolventov zo Spojenej školy na Kollárovej ulici skončilo v evidencii úradu práce a 32 % zo Strednej odbornej školy technickej na Volgogradskej ulici.
V okrese Sabinov to bolo 55 % zo Strednej odbornej školy a z Obchodnej akadémie 44,4 %.
V okrese Bardejov 36,2 % absolventov Hotelovej akadémie J. Andraščíka nenašlo prácu a 28,3 % zo Spojenej školy na Štefánikovej ulici. Vo Svidníku sú najhoršie štatistiky zo SOŠ technickej (45,9 %).
Vznikli centrá odborného vzdelávania
Podľa novely zákona o odbornom vzdelávaní sa aj stredná škola môže stať garantom pre ďalšie pomaturitné vzdelávanie.
V Prešovskom kraji ich vzniklo sedem, medzi nimi Centrum odborného vzdelávania pre gastronómiu, hotelierstvo, obchod a služby pri Hotelovej akadémii J. Andraščíka v Bardejove, Centrum odborného vzdelávania pre obchod, cestovný ruch a služby vzniklo aj pri Súkromnej strednej odbornej škole v Giraltovciach.
Pri SPŠ elektrotechnickej v Prešove zase vzniklo Centrum odborného vzdelávania pre elektrotechniku, automatizáciu, elektroenergetiku, informačné a sieťové technológie.
Ďalšie centrum je pri Spojenej škole na Kollárovej ulici v Prešove a pri SOŠ technickej na Volgogradskej v Prešove.
Vytvorili viac tried ako bolo treba
Na odborných školách pritom bolo v minulom školskom roku naplánovaných o 109,4 tried viac ako bola skutočná potreba. To isté platilo aj pre učebné odbory a aj preto neboli triedy naplnené.
Stratégiou župy do budúcnosti bude preto nielen rozvíjať štúdium na gymnáziách a optimalizovať počty žiakov, ale najmä zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania a upraviť sieť stredných škôl tak, aby zodpovedali potrebám trhu práce.
Podľa prognóz vývoja demografickej krivky v porovnaní s rokom 2014 bol v tomto roku nárast žiakov o 215 a na budúci rok pribudne na stredné školy o 165 deviatakov viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári