Tohtoročná žatva sa pre Giraltovčanov oficiálne skončila. Rozlúčili sa s ňou spevom, tancom, modlitbami a poďakovaním za dobrú úrodu. Súčasť boli ukážky mlátenia obilia a ochutnávky čerstvo napečeného chleba.
GIRALTOVCE. Do giraltovského Parku mieru, ktorý nedávno zmodernizovali, zavítalo kvôli slávnostiam cez tisíc návštevníkov.
Podujatie mesta Giraltovce v tomto roku pokračovalo už len spoluprácou s okolitými obcami Kuková, Lužany pri Topli, Brezov, Lascov a Marhaň.
Úvod patril sláveniu ekumenickej pobožnosti za prítomnosti kňazov z troch farností – rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej.
Spoločne s veriacimi ďakovali za úrodu a dary od Pána Boha. Tohtoročné silné slnko bolo podľa rímskokatolíckeho kňaza Jozefa Magera nie vždy len na osoh, ale občas aj na škodu.
„Možno bude slabšia úroda a my to pocítime neskôr, keď pri nakupovaní potravín budeme musieť viacej zaplatiť,“ uviedol počas bohoslužby.
Už počas nej účastníci na obetných stoloch obdivovali viacero druhov chleba a rôznorodé dožinkové vence.
Mlátili ako za starých čias
Významná súčasť podujatia boli ukážky mlátenia obilia. Atrakcia bola stará mláťačka privezená z Dukoviec, oproti minuloročnej akcii mali pripravené aj dva kombajny. Menším sa doviezol Andrej Juriš zo Železníka, veľký kombajn patril giraltovskému družstvu Agroslužby VK.
„Ukážku predviedli súčasní aj bývalí členovia folklórneho súboru Topľan. Nechýbala taktiež ukážka mlátenia cepmi,“ zhodnotila vedúca oddelenia kultúry mestského úradu Mária Osifová.
„Ako rodený poľnohospodár sa na mlátenie dobre pamätám. Život bol hlavne pokojnejší ako dnes a bolo menej stresu. Boli to veselé časy, spievalo sa a tancovalo,“ povedal 78-ročný Giraltovčan Pavol.
Pochutili si na giraltovskom chlebe
Počas akcie nechýbali ochutnávky čerstvo upečeného chleba a pekárenských výrobkov, ktoré ponúkala giraltovská pekáreň.
„Máme tu pripravené všetko možné – viacero druhov chleba, napríklad gazdovský či okrúhly, kysnuté koláče, priplanky aj záviny. Každý mohol ochutnávať, koľko chcel a na čo mal chuť,“ prezradila predavačka Mária Sukovská.
Ochutnávka bola zdarma, čerstvý chlieb bolo možné si aj kúpiť. Návštevníci dostali na slávnostiach aj kukuricu.
V kultúrnom programe sa predstavili domáce hudobné zoskupenia Topľan a Topľanky či dedinské súbory.
Obce prezentovali domácu výrobu
Podobné dožinkové slávnosti sa uskutočnili aj v neďalekých obciach. Sú dôkaz toho, že si východniari uctievajú tradície predkov a dožinky nie sú len prežitok.
Obyvatelia Kurimky si taktiež vyskúšali mlátenie obilia cepmi mláťačkou a zasúťažili si v kosení, viazaní a skladaní snopov. Podujatie sa konalo v gazdovských stodolách, nechýbal sprievod obcou.
V programe si zaspievali ženská folklórna skupina Komanička zo Zámutova, ľudová hudba Jozefa Potičného zo Šarišského Čierneho, deti z Kurimky a ľudový rozprávač Kum Mačanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári