Extrémne sucho tento rok sklamalo hubárov. Tí, ktorí si predsa vyšli do lesa, nenašli väčšinou nič. No ojedinele predsa rastú.
PREŠOV. Nenašiel ju síce sám, ale neodolal skupine Rómov, ktorých stretol, keď ju niesli z lesa. Voňala už zďaleka.
„Zvyčajne chodievajú po dedine a predávajú huby. Teraz v košíku nemali nič, len tento nádherný kúsok. Ani som ich nemusel dlho prehovárať a predali mi ju za štyri eurá. Mám z nej veľkú radosť. Neveril som, že v tom suchom lese niečo vyrastie,“ povedal nám o úlovku.
Trúdnik klobúčkatý, ľudovo nazývaný barania hlava rastie od júna do septembra v listnatých lesoch, najmä v blízkosti dubov, bukov a hrabov. Je to jedlá huba, zvlášť kým má plodnice mladé. Keď sme sa zaujímali, čo s ňou doma urobia, Peter Jurko mal jasné plány.
„Môže mať tak kilo a pol, z polovice navaríme voňavú polievku so zeleninou a polovicu usušíme, lebo ktovie, či ešte nejaké huby vyrastú. V našej rodine sa kúsky tejto sušenej huby pridávajú aj do mäsových vývarov, najmä do hovädzej polievky, vtedy nádherne vonia,“ podelil sa s nami o plány Peter Jurko.
Pre tento druh huby je špecifické aj to, že plodnice sa objavujú na rovnakom mieste niekoľko rokov. Keď niektorí hubári poznajú miesta, kde rastie, takmer nikdy sa o takú informáciu nepodelia so známymi či kamarátmi.
Baraniu hlavu našli aj v okolí Sedlíc
Baraniu hlavu však minulý týždeň našiel v inej lokalite aj Ondrej Jurko zo Sedlíc.
„Bola maličká, ale potešila. Manželka našla na inom mieste zopár kuriatok, ale v lesoch naozaj nič nie je a keď nezaprší, pochybujem, že budú rásť jesenné hríby. Mám už vyše 60 rokov, ale také sucho som ešte nezažil,“ povedal o svojej skúsenosti Ondrej Jurko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári