Na Hlavnej ulici vo Veľkom Šariši v radovej zástavbe samostatne stojacich domov stojí aj nenápadná prízemná budova. Zdalo by sa, že v tejto časti mesta môžu mať rodinné domy tak maximálne 100 rokov, o čom svedčia ich fasády. No minimálne jeden objekt, dom č. 7, je len pred sto rokmi upravená staršia šľachtická kúria z obdobia okolo roku 1600.
VEĽKÝ ŠARIŠ. To, že ide o niečo viac ako o obyčajný prízemný rodinný dom, je možné z ulice zistiť na bočnej, porastmi zakrytej severnej fasáde, kde sa črtá schátraná sgrafitová výzdoba.
Zrejme aj preto nebol objekt zapísaný medzi kultúrne pamiatky. Po zmene vlastníka a rozhodnutí stavebného úradu o odstránení stavby v roku 2011 bola jediná šanca na jej záchranu záchranný architektonicko-historický výskum. Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Prešove ho urobil.
„Výskum priniesol množstvo zaujímavých a cenných zistení. Objekt bol vybudovaný v 17. storočí ako prízemná bloková murovaná stavba. V písomnostiach sa od 17. storočia spomínajú viaceré šľachtické sídla v meste, avšak bez bližších opisných detailov či lokalizácie. Výstavbu objektu ešte v 17. storočí dokladujú výsledky vykonaného dendrochronologického výskumu drevených prvkov, ako bol šindeľ použitý na debnenie klenby suterénu, datovaný po roku 1683, ktorý najskôr pochádzal z predmetnej kúrie a bol v mladšej pivnici sekundárne použitý. Sondáž preukázala staršiu stavebnú fázu, ktorá predchádzala stavebnej etape z prvej polovice 18. storočia. O výstavbe ešte v 17. storočí svedčia taktiež architektonické detaily, napríklad valená klenba s vytiahnutými štukovými hrebienkami,“ popísal zistenia z výskumu odborný radca KPÚ v Prešove Dominik Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári