Počas leta mali samosprávy aktualizovať podmienky vybavovania petícií, sťažností a podnetov. Od 1. septembra totiž nadobudla účinnosť novela zákona o petičnom práve. Po novom sa budú výsledky vybavenia petícií zverejňovať na webe. Ak bude na petícii viac ako tisíc podpisov, zastupiteľstvo má povinnosť prerokovať petíciu a umožniť petičnému výboru vystúpiť v čase prerokovania.
PREŠOV. O Prešove sa dlho hovorí ako o meste petícií. Vari najakútnejší bol minulý rok, keď na radnicu rôzne skupiny ľudí doručili 27 petícií.
Niektoré z nich boli dokonca protichodné a týkali sa rovnakého problému. Napríklad tá proti výstavbe Bezpečného ženského domu na Šidlovci, za ktorou nasledovali ďalšie na podporu výstavby.
Protestovalo sa však aj proti ihriskám, výstavbe autoumyvárne a čerpacej stanice na plyn na Čergovskej ulici, ale najčastejšie išlo o požiadavky súvisiace s opravou výtlkov na cestách, úprav vnútroblokov na sídliskách a podobne. Kolovala aj masová petícia proti výstavbe zlievarne v Záborskom, ktorú chceli postaviť Španieli.
Obyvatelia mesta sa však najčastejšie bránili proti rozhodnutiam úradu až vtedy, keď bolo rozhodnuté a nie vždy dosiahli svoj zámer.
Tento rok ľudia doručili na radnicu 15 petícií, ale ako boli vyhodnotené, doteraz nie je známe. Zrejme najmasovejšie boli tri petície, ktoré sa týkali protestu proti výstavbe prístupovej cesty za športovými ihriskami na Ulici Mirka Nešpora.
Čo je v novej smernici?
Podľa primátorky Prešova Andrey Turčanovej (KDH) mesto zosúladilo smernicu o podávaní petícií s novelou zákona.
„Vybavovanie petícií bude transparentnejšie, keďže výsledok sa bude zverejňovať na webe a na elektronickej tabuli,“ zdôraznila primátorka. Podľa novej smernice by sa tak malo stať do 10 dní od jej vybavenia a po schválení dokumentácie prednostom mestského úradu. Inak povedané, mala by sa tak zvýšiť kontrola medzi úradom a obyvateľmi mesta.
Petíciu bude možné podať nielen písomne a ústne, ale aj elektronicky na emailovú adresu mesto.radnica@presov.sk alebo podatelna@presov.sk. Formulár má radnica na svojom webe.
Ľudia, ktorí chcú takú petíciu podporiť, uvádzajú namiesto podpisu svoju elektronickú adresu, ideálne je, ak majú aj svoj elektronický podpis.
Najviac podnetov je na stránke odkazprestarostu
Viac zmien v novej smernici nie je. Sťažnosti a podnety bude úrad vybavovať rovnako, ako doteraz.
Najčastejšie ľudia podávajú svoje podnety prostredníctvom domény www.odkazprestarostu.sk Tie by mal úrad vybaviť do 5 dní od doručenia, no prax ukázala, že to tak nie je. Len málo z podnetov sa dočkalo aj odpovede a ešte menej z nich aj konkrétneho riešenia.
„Niektoré podnety sú len také upozornenia na malé a nenákladné úpravy, čo sa najčastejšie potom vyrieši s poslancami na výboroch mestských častí, ale oveľa závažnejšie sa potom odbijú len tým, že mesto na to teraz nemá peniaze alebo, že riešenie záleží od rozhodnutia v zastupiteľstve a dokonca občas takú odpoveď považujú za vyriešený podnet a s tým ja nesúhlasím,“ myslí si Prešovčan Tomáš Kováč.
Posledný vybavený podnet je asi z júla tohto roka a aj ten sa týka opravy obkladov pri vstupnej bráne do objektu radnice.
Orezali sa stromy brániace vo výhľade do križovatky na Prostějovskej ulici, opravilo sa pieskovisko na Vansovej, prípadne vykosili kritizované lokality, ale mnoho závažnejších podnetov sa doteraz nevyriešilo.
Obyvateľov zrejme ťažko uspokojí konštatovanie, že ani tento rok nie sú v rozpočte peniaze na dokončenie chýbajúcich chodníkov na Sekčove alebo keď aj peniaze sú, ako v prípade odvodnenia okolia nástupnej plochy pri zastávkach MHD na Ulici Obrancov mieru, chodník sa doteraz neopravil len preto, lebo úrad nepripravil žiadne riešenie.
Na tejto stránke je doteraz vyriešených 369 podnetov, 296 nevyriešených a 168 mesto neriešilo vôbec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári