. V jeho rámci diskutovali o dosahu olympijských hier na mestá a ľudí, olympijských symboloch a symbolike, nových trendoch v oblasti dopingu. Účastníci mali tiež možnosť prezentovať zaujímavé výsledky a aktivity olympijských výborov.
PREŠOV. Slovenský olympijský výbor vyslal do Olympie Lenku Tlučákovú, pedagogičku Fakulty športu Prešovskej univerzity a členku Olympijského klubu Prešov.
Na tomto prestížnom stretnutí prezentovala úspešný projekt Vykročte za zdravím, ktorý na fakulte zabezpečuje. V Olympii prvýkrát bola v roku 2010.
„Prekvapujúce boli diskusie o tom, ako jednotliví ľudia vnímajú dosah olympiád,“ poznamenala Lenka Tlučáková.
„Mnoho ľudí vníma dosah olympijských hier na dané mestá pozitívne. Majú športoviská, je urobená infraštruktúra. Bol aj argument, že v Aténach po vybudovaní olympijskej infraštruktúry sa napríklad výrazne znížil smog. Na druhej strane bolo aj veľa príspevkov, keď to ľudia nevnímajú pozitívne. Poviem príklad - napríklad arény pre vodné športy, ktoré nikdy nebudú využité. A v tom meste je to investícia za niekoľko miliónov, ale už tam ostáva, bude prázdna a chátra. A v chátrajúcej aréne je to už i nebezpečné trebárs pre deti. Je to rozporuplné - veľa pozitív, na druhej strane i veľa negatív.“
Diskutovali aj o dopingu
Problém športu je stále doping. Debatovalo sa o ňom i v Olympii.
„Skôr sa diskutovalo o tom, že čo je doping, čo sa zaň považuje. Ľudia, ktorí sú proti dopingu, však neuvažujú tak, že skoro každý v živote nejaký doping použije. Nemyslí sa tým použitie dopingovej látky, ale to, že v práci si trochu pomôže nečestne. Aj niektoré veci v živote sa tiež robia nečestne. Bola to zaujímavá téma.“
Ako podčiarkla naša spolubesedníčka, diskusie boli zaujímavé, lebo každá krajina je špecifická a to je krásne, že sme iní.
„Zaujal ma chlapec z Angoly. Žijú tam ľudia poznačení vojnou. On robí veľkú osvetu. Predsa my máme systém, sme učitelia. Preňho má táto práca úplne iný rozmer a športom možno zachraňuje detské životy. Pozitívum týchto stretnutí je v tom, že si vymieňame praktické skúsenosti, stretla som tam veľa vysokoškolských pedagógov. Vieme o rôznych ďalších konferenciách a projektoch.“
Šport mládeže vo svete
Boli sme zvedaví aj na to, ako je to vo svete so športovaním mládeže.
„Tento problém je zrejme všade rovnaký. Sú však deti, ktoré chcú športovať. Napríklad v Ugande taký problém, že nechcú cvičiť, nepoznajú. Účastník z tejto krajiny ani nerozumel, o čom to rozprávame. Napríklad Švédi majú veľa športovísk. Hovoria, že finančné problémy nemajú, žiaľ, športoviská sú prázdne.“
Lenka Tlučáková vo svojom vystúpení prezentovala viacero aktivít, ktoré sa v Prešove organizujú pod kuratelou Slovenského olympijského výboru, Olympijského klubu Prešov a Fakulty športu Prešovskej univerzity, hlavne projekt Vykročte za zdravím.
„Tento projekt u nás funguje dva roky. Zaujímavý je tým, že je určený seniorom. Ujal sa, dvakrát v týždni cvičí okolo pol stovky žien. Ich vekový priemer je šesťdesiatsedem rokov, najmladšia je 62-ročná, najstaršia 78-ročná. Tieto ženy si uvedomujú potrebu pohybu a aj sa poďakujú.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári