Po štvrtý raz sa v blízkosti centra mesta uskutočnil „rodinný“ festival prešovských muzikantov. Tentoraz mu dominovali iné mená než obvykle, rock a pop vytlačili blues či mladé dievčenské country.
PREŠOV. Wandererove segry, rozbiehajúce tohoročný Drinkin fest v Prešove, predznamenali jeho hudobnú kvalitu.
Kvinteto mladučkých hudobníčok z Prešova a Košíc prišlo s vlastnou tvorbou, ktorá siahala do country a folku, ale pritom mala moderný zvuk.
Hrali s energiou, spievali česky a ak by týmto vystúpením aj festival skončil, stál by za to. No neskončil.
Fascinujúci zvuk ústnej harmoniky
Mladé dievčatá vystriedali o niečo starší páni, ktorí dali dokopy bluesovú partiu Big Cigars.
„S tým prišiel Braňo. Začal cvičiť na ústnu harmoniku a chcel hrať blues. Preto sme do toho išli,“ reagoval gitarista Boris Maťko na otázku, prečo sa dali na tento zemitý blues. Spevák Braňo Jedinák s ním začínal vo dvojici, ale nebolo to ono, tak dali dokopy celú kapelu.
„Mňa fascinoval zvuk harmoniky. Naučil som sa hrať cez internet, čo mi trvalo asi štyri roky. Cvičil som nepretržite a keď som dosiahol istú úroveň, zistil som, že by som to mal posunúť ďalej a nehrať si len doma,“ prezradil frontman Braňo Jedinák.
Ich produkcia mala silný ohlas. Svedčia o tom aj reakcie fanúšikov. „Išiel som do mesta, počul som dobrú hudbu, tak som sa tu zastavil a ostal tu. Neľutujem,“ prezradil fanúšik Pavol Bicák.
Nebol jediný. Aj samotný organizátor Peter Migaš bol unesený: „To je americký sound, ktorý mrazí a na veľkom zvuku je málokedy počuť takúto hudbu.“
Páčilo sa mu aj to, ako starí muzikanti, ktorých prišlo na festival hojne, ocenil mladé Wandererove segry.
„Možno to je cesta, ktorá by mohla fungovať a kade sa môže vyvíjať prešovská scéna,“ dumal.
Wandererove segry. Možno budúcnosť tunajšej mladej hudobnej scény. Foto k článku: Michal Frank
Pri dramaturgii zapracovala náhoda
Dramaturgia Drinkin festu Petrovi Migašovi vyšla. „Najlepší ročník, hudobne určite. Prišlo najviac muzikantov, tešia sa jednak z toho, ako je to zložené, hoci je to trochu náhoda,“ zhodnotil akciu a vysvetlil, prečo „line up“ tohto ročníka vznikol náhodne.
„Gapa prišiel s nápadom, že by v ten dátum chcel urobiť nejaký svoj projekt a vyberal som predkapelu. A keďže som dlhoval Prešovu štvrtý ročník Drinkin festu, tak som sa odvíjal od toho. Už aj vlani som si myslel, že skúsime niečo funkovo-bluesové, ale že to vyjde tak, že spojíme blues, folk a funky, aj s tou gradáciou, je náhoda. A tie náhody sú najlepšie.“
Eleven Hill. Na Drinikin feste odohrali svoj prvý živý koncert.
Gapa: Kvalita účinkujúcich je vysoká
Saxofonista Mário „Gapa“ Garbera sa cítil na festivale ako ryba vo vode.
„Teším sa, že Drinkin fest je tohto roku žánrovo taký, aký je. Môjmu srdcu veľmi blízky. To znamená južanský rok, blues, rhytm and blues, trošku country, dokonca aj reggae kapela. Naozaj sa teším tomu, aký žáner zvolil Peter Migaš tohto roku. Musím povedať, že kvalita kapiel je veľmi vysoká,“ vyhlásil Gapa, ktorý vyzdvihol najmä skupiny Big Cigars a Eleven Hill.
Eleven Hill je už pomerne známe meno, skupinu tvoria známi muzikanti, ale naživo sa predviedla prvý raz. A to aj s dvoma vokalistkami a za podpory publika.
Okrem spomínaných interpretov prišli aj tutovky, Klenoty Eda Klenu a N3O Akustika, vo vnútri klubu hral Gapa s Mečiarom, Špakom, Valanským a Kalfasom a atmosféru podujatia dotvorila výstava mladých výtvarných umelcov.
Zvítanie. Organizátor Peter Migaš a headliner Gapa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári