Mestská rada odporučila prešovskej radnici vstup do Agentúry regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja (ARR PSK). Funguje pri Prešovskom samosprávnom kraji (PSK), ale ako nezávislá organizácia. Pôjde o obdobie rokov 2015–2020 a ročný členský príspevok bude 35-tisíc eur. Za tento obnos agentúra pripraví pre mesto projekty na čerpanie prostriedkov z eurofondov a štátnych zdrojov podľa nastavených priorít. Radnica zároveň môže delegovať dvoch členov do orgánov agentúry. Reálne pôjde o pozíciu podpredsedu správnej rady – bude ňou pravdepodobne primátorka Andrea Turčanová (KDH) – a jedného člena do zboru zástupcov.
PREŠOV. Toto odporúčanie však ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo a je otázka, či poslanci budú tomuto kroku naklonení.
Zaujímalo nás, čo môže agentúra mestu ponúknuť, zvlášť v situácii, keď na úrade je množstvo projektov, ktoré síce stáli daňových poplatníkov peniaze, ale nikdy sa neuskutočnili. Sú ich desiatky, ak nie stovky.
„Naším úsilím je spájať sily na dosiahnutie cieľa bez ohľadu na politiku. Spojením našich vedomostí, získaných kontaktov, ktoré sme si vybudovali na Slovensku aj v zahraničí, môžeme spolu dosiahnuť väčší efekt, ako keď mesto pôjde svojou cestou. Máme veľa skúseností a rovnaké podmienky spolupráce sme ponúkli aj mestám Svidník a Vranov nad Topľou. Záujem majú aj Lipany, Sabinov, Vysoké Tatry, Svit, Kežmarok aj Bardejov,“ povedal nám generálny riaditeľ ARR PSK Artúr Benes.
Naopak, vstup do agentúry nedávno odmietlo mesto Humenné.
Agentúra poskytuje komplexné služby od vypracovania projektu a celej dokumentácie až po služby ako príprava zmlúv, monitorovacie správy, proces verejného obstarávania a podobne.
Členský príspevok pre jednotlivé mestá závisí od počtu obyvateľov, preto je pre Prešov členské vo výške 35-tisíc eur. Prešovská župa platí ročne 330-tisíc eur.
Eurofondy nie sú všeliek
Podľa riaditeľa Artúra Benesa ešte stále nie sú možnosti získania eurofondov celkom dobre pochopené.
„Eurofondy vždy boli a budú len dodatkový zdroj financovania rozvoja. Zlá ekonomická situácia spôsobila, že mestá a obce nemajú dosť peňazí na rozvojové impulzy a automaticky sa utiekajú k eurofondom, ale tak to nefunguje. To je aj dôvod, prečo niektoré projekty ostávajú nevyužité ako odmietnuté. Netreba sa ich však vzdávať celkom, dajú sa prepracovať, prípadne adresovať inde,“ poznamenal Artúr Benes.
Ako príklad uviedol rekonštrukciu Šarišskej galérie. Časť zdrojov sa financuje z operačného programu a to, čo do celkového rozpočtu obnovy (2,2 milióna eur) chýba, doplatí župa. Podľa neho je teda najschodnejšia cesta kombinácia zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári