Má prácu v inom odvetví, ale láska k drevu ho motivovala k tomu, že si z nej vytvoril koníček. Už viac ako štyri roky vyrába zaujímavé dekoračné aj úžitkové predmety, ale inak ako ľudoví majstri pred ním. Kým sa pustil do práce, najprv presedel hodiny a dni pri počítači a skúmal, čo inovatívne by mohol vyrobiť.
SEDLICE. Ako nám Anton Sirotňák prezradil, chcel vyrobiť niečo nové a hoci mal k drevu blízko zo školských čias, hľadal netradičné postupy aj inšpiráciu cez internet.
„Učil som sa asi tak, ako kedysi tovariš u majstra. Čítal som články o majstroch rezbároch, o ich skúsenostiach s rôznymi druhmi dreva, o ich postupoch aj o tom, čo všetko vyrobili. Dlho som nevedel nájsť nič, čo by ma oslovilo natoľko, aby som vzal do rúk dláta alebo nôž, ale potom to prišlo akoby samo,“ povedal nám o začiatkoch 29-ročný Anton Sirotňák.
Napokon sa rozhodol pre vtáky z jedného kusa dreva, lebo to považoval za akúsi novinku. Nenašiel správu o nikom na Slovensku, kto by ich vyrábal. Rozhodol sa, že to skúsi a ako materiál si vybral ihličnaté drevo.
„Môj zámer bol vytvoriť vtáka z jedného kusa a práve jedľové drevo má vlákna, ktoré sa nožom dobre lúpu a z lupeňov som potom tvaroval chvost a krídla vtáka. Mal som asi desať pokusov, kým sa mi podarilo vyrobiť vtáka v reálnej veľkosti, s ktorým som bol spokojný. Niekedy bol problém aj vo výbere dreva, do ktorého sa nedalo tvarovať, ale postupne som sa naučil vybrať si správny kus dreva,“ prezradil o prvých pokusoch.
Keď získal zručnosť, začal ich aj farbiť
Výroba jedného vtáka trvá najmenej štyri hodiny a keď ich po čase predstavil verejnosti na rôznych jarmokoch a zaujali ľudí, stretol sa s požiadavkou dekorovať ich.
Pracuje s farbami, a tak sa rozhodol, že to urobí. Znova absolvoval niekoľko pokusov, kým sa mu podarilo nájsť vhodné odtiene aj kvalitu farieb tak, aby vtáky vyzerali čo najprirodzenejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári