Poľnohospodári hovoria o rekordnej úrode obilia a potrebe obnoviť slovenskú sebestačnosť. Trápia ich nízke realizačné ceny a diskriminácia Európskej únie. Na bardejovské dožinky prišiel aj Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Opýtali sme sa ho, v akom stave je dnes slovenské poľnohospodárstvo.
Tento rok bola rekordná úroda. Situácia je však taká, že poľnohospodári majú kvôli nízkym cenám problém svoje produkty predať. Čo sa stalo v našom poľnohospodárstve za 25 rokov?
– Treba sa možno vrátiť až do roku 1989, kedy začalo obdobie transformácie poľnohospodárstva a to zanechalo určité stopy. Ďalším medzníkom bol vstup Slovenska do Európskej únie a prijatie spoločnej poľnohospodárskej politiky. V každom prípade treba otvorene povedať, že „spoločnej“ iba názvom, pretože v skutočnosti spoločná vôbec nie je. Stále sa nachádzame v diskriminácii čo sa týka rovnosti podmienok pre podnikanie vo východnej časti Európy a dlhodobo sme v závese za západnou časťou. Hektár pôdy v Nemecku a hektár pôdy na Slovensku je podporený úniou úplne inou sumou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári