Poľnohospodári hovoria o rekordnej úrode obilia a potrebe obnoviť slovenskú sebestačnosť. Trápia ich nízke realizačné ceny a diskriminácia Európskej únie. Na bardejovské dožinky prišiel aj Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Opýtali sme sa ho, v akom stave je dnes slovenské poľnohospodárstvo.
Tento rok bola rekordná úroda. Situácia je však taká, že poľnohospodári majú kvôli nízkym cenám problém svoje produkty predať. Čo sa stalo v našom poľnohospodárstve za 25 rokov?
– Treba sa možno vrátiť až do roku 1989, kedy začalo obdobie transformácie poľnohospodárstva a to zanechalo určité stopy. Ďalším medzníkom bol vstup Slovenska do Európskej únie a prijatie spoločnej poľnohospodárskej politiky. V každom prípade treba otvorene povedať, že „spoločnej“ iba názvom, pretože v skutočnosti spoločná vôbec nie je. Stále sa nachádzame v diskriminácii čo sa týka rovnosti podmienok pre podnikanie vo východnej časti Európy a dlhodobo sme v závese za západnou časťou. Hektár pôdy v Nemecku a hektár pôdy na Slovensku je podporený úniou úplne inou sumou.
Už dávno nie sme potravinovo sebestační, vláda to plánuje sčasti napraviť do roku 2020. Čím najviac trpí slovenské poľnohospodárstvo a prečo musíme teraz prijímať takéto opatrenia?
– Bohužiaľ sme dospeli do štádia, keď konštatujeme, že nie sme sebestační ani na 50 %. Pred 25 rokmi sme v rozhodujúcich komoditách, ktoré si vieme doma dorobiť, sebestační boli. Samozrejme, že ten prerod, návrat a náprava sú dosť ťažké, ale robia sa kroky a opatrenia. Najviac ale trpíme práve nerovnosťou podmienok pre podnikanie, pretože je fakt, že niekto je v rámci stanovených podmienok úplne kdesi inde. Navyše na európskom trhu je pretlak tovaru, od minulého augusta embargo ruského trhu, kde sme vyvážali, od tohto apríla zrušenie kvót mlieka, zníženie nákupu sušeného mlieka Čínou. A to je množstvo faktorov, ktoré vplývajú na chod poľnohospodárskych podnikov. Summa summarum sa ocitáme v nezávideniahodnej situácii, kde je pretlak tovaru, ktorý tlačí na ceny a tie sú v jednotlivých komoditách veľmi nízke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári