BARDEJOV. Pätnásť autorov napísalo knihu „Slávne kúpele Slovenska“. Medzi nimi aj dve Bardejovčanky, architektka Alexandra Klimeková a kunsthistorička Slávka Hudáková.
Prezentácia a autogramiáda publikácie sa uskutočnila minulý štvrtok v Poľsko-slovenskom dome v Bardejove, slávnostný krst o deň neskôr na kolonáde v Bardejovských kúpeľoch.
Príbeh
Knihu editoval profesor Matúš Dulla a vyšla v českom vydavateľstve Foibos Books s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
„Oslovila ma Saša Klimeková, ktorá mala na starosti texty o Bardejovských kúpeľoch. Popisovala som hotel Astória, hotel Dukla a kúpeľnú kolonádu. Objekty, o ktorých sme písali, vybral editor, profesor Dulla. Práca na textoch aj bádanie v archíve bolo úplne super, ale niekedy bolo ťažké zmestiť sa do predpísaného počtu znakov, vmestiť tam presne to, čo požadoval. Teda nielen suchý súpis o architektúre, ale aj nejaký zaujímavý príbeh spojený s majiteľmi pamiatok a objektov,“ komentovala prácu na publikácii kunsthistorička Slávka Hudáková z Krajského pamiatkového úradu v Prešove, ktorá sa pamiatkami Bardejovských kúpeľov zaoberá aj profesionálne.
Podľa architektky Alexandry Klimekovej má táto publikácia snahu zmapovať a zaznamenať krásu kúpeľnej architektúry všetkých slovenských kúpeľov.
No nakoniec sa podarilo vybrať „len“ 21 lokalít, kde bolo možné zohnať text, literatúru a hlavne dobové dokumentárne fotografie.
Ďalej do Európy
„Je to tematická, populárno-náučno-vedecká literatúra. V priebehu roka by mala vzniknúť aj anglická mutácia knihy, pretože české vydavateľstvo Foibos Books má snahu prezentovať knihu v zahraničí aj v rámci celej Európy.“
„Keďže to bolo pre mňa dosť časovo náročné, požiadala som o pomoc aj Slávku ako jednu z lepších odborníkov na pamiatky Bardejovských kúpeľov. Naše zadanie bolo popísať najvýznamnejšie stavby Bardejovských kúpeľov. Ja som si vybrala skôr ich súčasnú, modernú architektúru – vilu Rákoczi, hotel Alžbetu, hotel Ozón a Kúpeľný dom,“ prezradila Klimeková
Práca na knihe trvala autorom viac ako rok a najväčší podiel na nej má práve architekt Matúš Dulla, ktorý pôsobí ako profesor a prodekan na ČVUT Praha ako aj na Fakulte architektúry STU v Bratislave.
„On bol ten, ktorý nás, autorov, dal dohromady a knihu sa snažil viesť jedným tónom, čo sa mu aj podarilo,“ dodala architektka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári