BARDEJOV. Typografia, kompozity, drevosochárstvo, divadlo, beh, hrady, staré fotografie, cider, stolová hra a mestská doprava boli témami tretieho PechaKucha večera, ktorý v bardejovskom kultúrno-komunitnom centre Hrubá bašta zorganizovali dobrovoľníci z občianskeho združenia Kandeláber.
Formát 20 obrázkov krát 20 sekúnd vznikol pred dvanástimi rokmi v Tokiu pre mladých dizajnérov. PechaKucha Night je japonsko-anglický názov, ktorý v preklade znamená „Noc plná rozprávania či tliachania“.
Zmyslom celého projektu je, aby prezentácie boli čo najvecnejšie a najhutnejšie a dokázali udržať pozornosť poslucháčov.
Každý obrázok či „slajd“ je zobrazený dvadsať sekúnd, preto je každá prezentácia rovnako dlhá a prezentujúci majú na svoje rozprávanie vyhradených vždy presne šesť minút a štyridsať sekúnd.
Neóny, fotky, kompozity
Večer odštartoval Samuel Čarnoký. Hovoril o písme a typografii z obdobia normalizácie, o vzťahu písma a reklamnej typografie na vizualitu verejného priestoru i výskume nostalgických neónových nápisov z doby do roku 1989, ktoré čoraz viac miznú z ulíc našich miest.
Vedeli ste, že v bývalom Československu existoval špeciálny závod, ktorý vyrábal iba neónové nápisy a volal sa Pregoneon?
Bardejovčan Ferdinand Hažlinský je zakladajúcim členom skupiny Bardejov kedysi a dnes, ktorá má dnes 3534 fanúšikov.
„Zmysel tejto skupiny je spoznávať, ako vyzeral starý Bardejov, dozvedieť sa niečo o ľuďoch, ktorí tam na tej-ktorej ulici bývali, čo zažívali, ale aj to, aby aj ostatní prevetrali svoje staré albumy, albumy svojich rodičov, starých rodičov a známych a prispeli na stránku ďalšími zaujímavými fotografiami a dokumentmi o živote ľudí žijúcich v Bardejove,“ hovorí Fero Hažlinský.
Ďalší Bardejovčan Ľubo Pillár zoznámil návštevníkov so svojou firmou Pillar composite, ktorá vyrába kompozitné materiály a polymérne živicové systémy, s dôrazom na povrchovú úpravu a dizajn.
Alkohol, hrady aj divadlo
Hradné zrúcaniny sú krásne pusté miesta, kam chodia skvelí ľudia. Dva dôvody, pre ktoré sa oplatí na hrade žiť. Týždeň, mesiac, možno rok.
Martin Sárossy rozprával o svojom živote na hrade a o vízii znovuobývania magických miest nad krásnou krajinou.
Gabriel Oprendek je podnikateľ. Spolu s bratom začali podnikať a vyrábajú jablkový cider pod vlastnou značkou.
Gabriel Bardejovčanom porozprával o ich začiatkoch a výzvach, ktoré museli prekonať, aby vytvorili úspešnú firmu v mladom veku.
„Divadelný kabinet východňara“ sa sústreďuje na aktuálne témy v spoločnosti, ktoré sa snaží transformovať najmä do tvorby autorských scenárov, alebo inscenovaním iných súčasných autorov.
„Ambíciou združenia je vytvoriť platformu pre spoluprácu rôznych umelcov najmä z východného Slovenska,“ vysvetlil a prezentoval Stano Bilý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári