Symbolických sedem krížikov si pripisuje do kroniky svojho pôsobenia Divadlo Alexandra Duchnoviča.
PREŠOV. Divadlo Alexandra Duchnoviča bolo založené v novembri v roku 1945. Prvá premiéra bola o pol roka, v marci v roku 1946. Pôvodne bolo divadlo založené v tom čase ako Ukrajinské národné divadlo.
Spočiatku prevažovala ruská klasika, v 50. rokoch to bola orientácia na ukrajinský jazyk, postupne divadlo prešlo na rusínsky jazyk.
Otvoria po ukrajinsky
Prvá premiéra v divadle bola v ukrajinčine. V rovnakom duchu bude i tohtoročné otvorenie. „Podobne, ako bola prvá premiéra po ukrajinsky, aj túto 70. sezónu otvoríme hrou ukrajinskej autorky, režírovať bude Janka Truščinská – Sivá,“ prezradil riaditeľ divadla Marián Marko. Celkovo sú na pláne počas sezóny štyri premiéry.
Už osvedčeným v spolupráci je Svetozár Sprušanský, s ktorým spoločne vytvorili už viacero úspešných titulov, napríklad Vassu či O dvoch generáloch. V tejto sezóne plánujú so Sprušanským pracovať na dvoch hrách. Režisérskej taktovky sa chytí tiež aj Matúš Oľha, mala by to byť podľa Marka slovenská dráma.
„Myslím, že sa určite je na čo tešiť,“ zhodnotil s úsmevom riaditeľ.
V pláne sú štyri premiéry, všetko je však otázka peňazí. Ak by im to financie dovolili, majú počas sezóny v zálohe i novú premiéru na malej scéne.
Kolektív omladol
Výrazné zmeny v kolektíve nenastali, počet je rovnaký, len sa to generačne obmenilo.
Do dôchodku odišla Svetlana Škovranová. Keďže však ešte stále uvádzajú tituly, kde hrá i ona, hviezdiť bude na javisku i naďalej. Podobne, ako je to napríklad pri hosťujúcich hercoch Igorovi Lattovi či Ivanovi Stropkovskom.
Cestu do divadla si však našla niekdajšia stážistka Miriama Gajdošová. Keďže sa už objavila v premiérach divadla, obľúbila si ho a spokojní boli i hostitelia, stala sa novou členkou umeleckého súboru.
Zmena nastala aj pri dramaturgičke Miške Zakuťanskej, ktorej skončila zmluva a vzhľadom na jej veľké množstvo aktivít teraz divadlo rokuje s jej nástupcom.
Neignorujú ani deťúrence
Repertoár divadla je bohatý, za 70 rokov svojho pôsobenia vyprodukoval desiatky kvalitných titulov. Nezabúdajú ani na tých najmenších.
Divadlo momentálne ponúka štyri rozprávky. Úspešný Zlatý kľúčik, Polepetko, Kapitán Budzogáň i najnovší Pán Keby. Rozprávky sa snažia zaraďovať do ponuky minimálne každé dva roky či častejšie.
„Tým si podchytávame deti už od mala, našich divákov, a možno si tak vychovávame postupne i nových hercov,“ zhodnotil s úsmevom riaditeľ.
Podľa jeho skúseností sa pri rozprávkach často stáva, že rodičia si myslia, že im deti nebudú rozumieť, avšak ony majú nekonečnú fantáziu a často samy rodičom vysvetľujú, čo sa na javisku deje. Podstatné je zaujať kostýmom, hudbou.
Stále obľúbené tituly
O dvoch generáloch, Čuješ mamo, Ťapákovci, La muzika, Pytačky a Medveď, Havaj. Len pár hier, ktoré overili roky a stále sa, i vďaka záujmu divákov, vracajú na pódium.
„Jednak ide o klasiku, ktorá je nadčasová, na druhej strane sú to často vzťahy, podoba ktorých sa stále opakuje. Keď je to spracované zaujímavo ešte i režijne, tak o to ľudia majú záujem,“ zhodnotil Marko.
Predpoklady stať sa „stálicami“ v repertoári majú i najnovšie tituly ako Kováči, Amerika, Krcheň Nesmrteľný či Nescudzoložíš.
Za divákmi dochádzajú
Sídlo majú duchnovičovci v Prešove, stále však fungujú aj ako zájazdové divadlo. Dopyt je už otázkou súčasnej situácie či osídlenia regiónu. Napriek tomu majú vždy dvere dokorán a s vďačnosťou otvorené.
„Keď prídeme aj do menšej dediny, ľudia sa vždy veľmi potešia. Už len preto, že k nim ktosi príde a trošku to u nich oživí. Hoci aj to vycestovanie nás niečo stojí, stále sa teším tomu, že ešte vždy máme kam chodiť a pre koho,“ zhodnotil riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári