Káva symbolizuje priateľské stretnutia, oddych, filozofovanie o živote a relax. Konzumenti však majú z jej pitia zážitok len vtedy, ak je dobre pripravená a chutí. To, že má byť horká, je len mýtus. Správne pripravená káva obsahuje antioxidanty a nesprávne zaliata má v sebe karcinogény. Štyri šálky denne sú primeranou dennou dávkou. Kaviareň Dublin Cafe sa stala v Prešove vyhľadávanou prevádzkou práve preto, lebo tam ponúkajú kvalitnú kávu so srdcom, vyškoleným personálom aj citom pre požiadavky zákazníka. To všetko nie náhodou. Stavili na odbornosť.
PREŠOV. Skúsená baristka Anna Ribovičová má za sebou medzinárodné skúšky cez Speciality Coffee Asociation of Europe.
Dosiahla level dva a certifikát platný v 70 krajinách sveta. Práve v kaviarni Dublin Cafe, kde je aj manažérkou sa s konateľom Tomášom Callom stali priekopníkmi v ponuke a príprave výberovej kávy.
„Boli sme prví, ktorí v Prešove začali ponúkať nie tradičné veľké espresso, čo je škodlivá káva, lebo tam prebieha extrakcia a okrem kofeínu sa vylučujú aj škodlivé látky, ale predĺžené espresso. Hosťovi dávame ku káve horúcu vodu a tým si môže kávu zjemniť podľa vlastnej chuti,“ vysvetlila nám Anna Ribovičová.
Chuť kávy, podobne ako čaju či vína sa zvýrazní prípravou, ale najdôležitejšia je surovina, z ktorej sa pripravuje. Stačí si len dobre vybrať a nenechať sa oklamať pekným obalom.
„V obchodných domoch ju nájdete ťažko. Skôr by som hľadala špecializované obchody alebo pražiarne. Myslím, že v hociktorej lepšej kaviarni personál rád poradí akým spôsobom sa dá vami vybratý druh kávy správne pripraviť. My to robíme bežne a teší nás, že nám ľudia kladú zvedavé otázky a vieme im tak ušiť nápoj na mieru. Robíme aj workshopy pre verejnosť, kde majú možnosť ochutnať kávu z rôznych kútov sveta a hovoríme im o rozdieloch,“ dodala baristka, ktorá má za sebou úspechy na rôznych súťažiach.
Práve z dôvodu, aby naučili ľudí rozoznávať kvalitu, v ponuke majú rôzne kávy. Výberové kyslejšie druhy alebo s príchuťou ovocia, orechov, karamelu či čokolády.
Kávu sa snažia posunúť na vyššiu úroveň aj prípravou kokteilov. Napríklad kombináciu kávy s pomarančovou šťavou a javorovým sirupom alebo s tonicom a citrónom.
V zahraničí sú podobné kokteily bežné, slovenská verejnosť si na nich ešte len zvyká.
Anna Ribovičová na súťaži. Ako baristka sa zúčastnila viacerých majstrovstiev a úspešne. Foto: archív
Punc kvality dodávajú aj pražiarne
Tam sa totiž ovplyvní chuť kávy. Sú aj také, ktoré ju „upražia“ tak, že káva chutí ako spálená pneumatika, nehovoriac o škodlivinách.
„Pražením sa dajú skryť rôzne defekty kávy aj plesne. Sú však aj pražiarne, kde to robia poctivo, odborne, majú chuť a zápal a práve také vyhľadávame. Vieme, že tam dostaneme to najlepšie, čo je na trhu, lebo nakupujú priamo u farmárov a nie na burze. Občas cestujeme aj do zahraničia, hoci dovozom sa cena kávy zvyšuje,“ povedala na okraj zásobovania Anna Ribovičová.
Na otázku, koľko druhov zvyknú mať v ponuke naraz, odpovedala, že je to rôzne.
Salvador, Robusta, Arabica, všetky druhy poskytujú širokú škálu chutí aj vôní, ktoré závisia od toho, v akých klimatických podmienkach rástli a ako boli spracované.
„Ak pražiar odvedie svoju prácu dobre, jediný, kto ju môže pokaziť je už len barista pri príprave,“ prezradila Ribovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári