Odhalením a požehnaním pamätnej tabule na budove kláštora františkánov v Bardejove vzdali v stredu hold obetiam komunistického režimu v tomto regióne účastníci pietnej spomienky.
BARDEJOV. Na obrade sa osobne zúčastnili aj viacerí väznení z rôznych kútov Slovenska, ktorým totalitný režim zmaril roky života.
Podujatie pripravila Konfederácia politických väzňov Slovenska, ktorá svojim členom z Bardejovského okresu rozdala väzenské čiapky ako symbol prenasledovania.
Program sa začal svätou omšou za obete komunizmu vo Františkánskom kostole sv. Jána Krstiteľa. Smútočnú bohoslužbu celebroval františkán páter Tadeáš Mikuláš Král. Po liturgii odhalili dvaja politickí väzni pamätnú dosku na múre kláštora františkánov.
Odzneli osobné svedectvá
Ako informoval podpredseda Konfederácia politických väzňov Slovenska Peter Sandtner, pri pamätnej tabuli odzneli osobné svedectvá niektorých prenasledovaných.
Bol medzi nimi aj Jozef Bobalík z Lukova v okrese Bardejov, ktorý strávil sedem rokov v gulagoch v Sovietskom zväze. Prítomným sa prihovorila aj Otília Tressová, ktorej otec, gréckokatolícky kňaz Mikuláš Vladimír, bol väznený a čelil aj atentátu na svoju osobu.
Pozdravným listom sa prítomným prihovoril predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec, ktorý sedel vo väzení s Karolom Ľaľom z Bardejova a vzniklo medzi nimi blízke priateľstvo.
Prítomným sa prihovoril aj podpredseda Konfederácie politických väzňov Jozef Baník.
Prežili vďaka viere
Všetci sa zhodli na tom, že svoje utrpenie mohli prežiť len vďaka viere, ktorá ich neopustila. Ako veriaci dokázali vydržať vyšetrovaciu väzbu, odsúdenie aj kruté prenasledovanie.
Súčasťou pietnej spomienky bola panychída za zosnulých politických väzňov, ktorú slúžili kapláni z gréckokatolíckej farnosti v Bardejove.
Sandtner uviedol, že pamätná tabuľa je venovaná všetkým obetiam komunizmu z okresu Bardejov, väzneným a prenasledovaným.
Osobitne však bratom františkánom, ktorých v roku 1950 z kláštora násilne vyviezli, a tiež gréckokatolíckym kňazom, ktorých spolu s rodinami deportovali ďaleko od ich veriacich.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári