Zakladateľ mládežníckeho dychového orchestra, pedagóg, skladateľ a dirigent Viliam Tarjányi by sa tohto roku dožil stých narodenín. Pri tej príležitosti bude v Prešove výstava v múzeu, odborný seminár a 3. ročník festivalu dychových orchestrov.
PREŠOV. Meno Viliam Tarjányi je navždy späté s Prešovom. Vychoval niekoľko generácií hudobníkov v tomto meste.
„Pred niekoľkými rokmi vo mne skrsla myšlienka, že tak, ako majú v Trenčíne Pádiového Trenčín, mal by sa v Prešove konať každé dva roky medzinárodný festival dychových hudieb,“ povedal Viliam Tarjányi mladší, ktorý je dušou festivalu.
Pôsobí na Prešovskej univerzite (PU), je vedúcim univerzitných umeleckých súborov. V odborných publikáciách a štúdiách zmapoval nielen pôsobenie svojho otca, ale dychových orchestrov v tomto regióne.
Pôvodne bol huslistom
„Otec bol pôvodne huslistom. Počas bojov v druhej svetovej vojne si zranil ľavú ruku,“ prezradil jeho syn. Tak sa hudobník dostal k dychovým nástrojom, bol jedným z odchovancom legendárneho Jána Pöschla.
Na začiatku školského roka 1959/60 založil mládežnícky dychový súbor Červená šatka, s ktorým sa o dva roky na to presunul z Mudroňovej školy pod pioniersky dom. Viedol ho spolu s niekdajšími žiakmi Michalom Olejarníkom a Jozefom Boldižárom. Do roku 1984 ním prešli takmer tri stovky odchovancov.
„Otec bol nestorom mládežníckych dychových orchestrov na Slovensku. V tom čase tu boli len vojenské, posádkové dychovky,“ zdôraznil Tarjányi ml.
Prešovská mládežnícka dychovka sa rýchlo etablovala a dve desaťročia patrila medzi špičku v celej republike. Hrala aj kozmonautovi Gagarinovi, žala jeden úspech za druhým, doma i v zahraničí.
Samotný Tarjányi získal za svoju činnosť viacero cien. Medzi nimi titul zaslúžilý pracovník kultúry, čo bolo najvyššie vyznamenanie pre neprofesionálnych umelcov.
Získal tiež Cenu mesta Prešov, dokonca dvakrát. Dodnes má svojich nasledovníkov. Umelec a organizátor kultúrneho života v meste zomrel v roku 1996.
Tarjányiho Prešov a výstava
Na jeho počesť sa v meste organizuje Tarjányiho Prešov. Tretí ročník medzinárodného festivalu bude 17. októbra na pešej zóne.
Keďže je však okrúhle jubileum nedožitých stých narodenín tohto umelca, festivalu budú predchádzať ďalšie dve akcie. Prvou je výstava Viliam Tarjányi – pedagóg, dirigent, skladateľ, ktorej vernisáž bude už vo štvrtok o 16. hod. v Krajskom múzeu v Prešove.
Ďalšou bude spomienkový seminár venovaný 100. výročiu narodenia zakladateľa Mládežníckeho dychového orchestra v Prešove Viliama Tarjányiho, ktorý sa uskutoční 16. októbra o 15.30 v Univerzitnej knižnici PU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári