Na pútnickom mieste v obci Ľutina v okrese Sabinov začali v týchto dňoch realizovať medzinárodný projekt s názvom Záchrana a prezentácia spoločného dedičstva v celkovom náklade vyše 196-tisíc eur.
ĽUTINA. Gréckokatolícka cirkev, farnosť Ľutina, získala na tento projekt z celkovej sumy 85 percent finančných prostriedkov z Nórskeho finančného mechanizmu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce. Ostatnú sumu zabezpečí šesť finančných partnerov projektu. Informoval o tom finančný koordinátor projektu a vikár pre ekonomiku na prešovskom gréckokatolíckom arcibiskupstve Daniel Dzurovčin.
Hlavná aktivita projektu je ďalšia etapa miniskanzenu drevených chrámov. Do projektu je zapojených desať partnerov, z toho šiesti sú aj priamo finančne zapojení a jeden z partnerov je z Ukrajiny.
Momentálne je tam už nainštalovaných 27 drevených chrámov zo Slovenska. V rámci projektu budeme inštalovať ďalších 20 drevených chrámov, z toho desať zo Slovenska a desať z Ukrajiny, uviedol Dzurovčin.
Ide v poradí o tretiu etapu budovania Miniskanzenu drevených chrámov v Ľutine. Exponáty sú vernými kópiami drevených chrámov v Karpatskom oblúku, ktoré sú vyrobené v mierke 1 ku 10.
Aj bežné opravy
V rámci aktivít zameraných na zachovanie dedičstva sú z projektových peňazí naplánované aj bežné opravy reálnych drevených chrámov v obciach Frička a Tročany v okrese Bardejov a v obciach Príkra a Vyšný Komárnik v okrese Svidník.
Dzurovčin doplnil, že k mäkkým aktivitám projektu, ktorý má prezentovať dedičstvo gréckokatolíckej cirkvi, je zhotovenie dokumentárneho filmu o blahoslavenom biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Ďalším z výstupov projektu budú aj propagačné materiály.
Medzinárodný projekt, ktorý pokračuje v úsilí o zachovanie vzácneho kultúrneho a duchovného dedičstva pre budúce generácie, prispeje tiež k aktívnemu rozvíjaniu slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári