Nový konateľ Technických služieb, rozšírenie predmetu ich činnosti aj voľba dozornej rady. Aj týmto bodom sa venovali poslanci v Lipanoch. Dozornú radu už vybrali, nového konateľa zatiaľ nie.
LIPANY. Aktuálna situácia v Technických službách, spol. s r.o., (TS) bola predmetom rokovania. Zaoberali sa zmenami v orgánoch spoločnosti, medzi poslancov zavítal i kandidát na konateľa. Problematika TS sa nezaobišla bez diskusie.
Prvý bod bola funkcia konateľa. Keďže na tomto poste nastali zmeny, bolo potrebné zvoliť si nového. Doterajší konateľ spoločnosti Jozef Križalkovič sa 15. júnu vzdal konateľstva v Technických službách.
„V minulosti sme sa zaoberali už dlhšie činnosťou technických služieb, v minulosti sme sa zaoberali tým, či to bude len činnosť lesa, chceme to posunúť ďalej,“ uviedol materiál primátor mesta Vladimír Jánošík (Smer-SD).
Mesto si nechalo čas, aby dalo návrh na konateľa. Posledné mesiace rezonovalo jedno meno. Poslanec Miloš Kožuško (KDH, Sieť) ešte v úvode zasadnutia mestského zastupiteľstva dal návrh, aby sa konateľom stal prednosta Emil Jacko. Ten však s návrhom nesúhlasil.
Kandidát predstavil seba i vízie
Poslancom sa na mestskom zastupiteľstve predstavil potenciálny kandidát Ľubomír Bučko. Vo svojom príhovore priblížil svoje plány, predstavy i vízie, ktoré by naplnil v prípade, že by mu poslanci dali svoju dôveru.
Bučko býva v Lipanoch, v Technických službách pracoval 16 rokov, pracovný pomer ukončil pre zdravotné komplikácie.
Pracovné skúsenosti boli širšie: riadenie vývozu a likvidácie tuhého domového odpadu v meste Lipany i okolí, čistenie mesta, riadenie zimnej údržby. Po celý čas bol vedúci skládky.
Posledné dva roky ako požiarny a bezpečnostný technik.
Voľba konateľa – právo voľby poslancov
V príhovore poukázal na viacero sfér, ktorým by sa chcel venovať. „Najprv by sme sa zamerali na verejnú zeleň a údržbu mesta, čistenie a zimnú údržbu, správu a obhospodarovanie mestských lesov, subdodávateľské služby, výzvy z EÚ a iné dotačné programy.“
Po prezentácii poslanci diskutovali. Petra Tejbusa (KDH, Sieť) zaujímalo, či môžu poslanci principiálne zvoliť konateľa a či nie je lepšie v tomto prípade výberové konanie.
„Postup, ktorý sme navrhli, je v súlade so všetkými zákonmi. Patrí to do výhradnej pôsobnosti valného zhromaždenia, ktorým je primátor ako štatutár jediného spoločníka,“ vysvetlila právnička mesta Viktória Molnárová.
Ako zhodnotila, niektoré mestá si na takúto pozíciu v mestských spoločnostiach vypisujú kvôli transparentnosti výberové konania. To nie v rozpore so zákonom, je to nad zákon. Postup, aký navrhuje lipianska radnica, je plne v súlade s právnou úpravou.
V mestských lesoch by o prácu núdza nebola
Otázka zo strany poslancov smerovala i na citlivú otázku stavu lesov. „Aká je predstava, ako bude prebiehať kontrola v lesoch? Naše lesy vyzerajú, ako vyzerajú a určite to nie je tak, ako by to malo byť,“ poslankyňa apelovala Gabriela Mochňáková (Smer).
„Nie sú, aké by mali byť. Sú tu sťažnosti, podnety od ľudí. Tieto podnety by sa museli následne riešiť a prijať opatrenia,“ odpovedal Bučko.
Primátor na to reagoval, že prednedávnom sa uskutočnila poslanecká exkurzia do lesa aj s odborným výkladom. Podľa odborníka sú niektoré holiny vykázané už dlhšie, ako by mali byť. Pracovať v lesoch by sa teda malo nielen kvôli sťažnostiam, ale aj z princípu.
„Všetku činnosť za posledné roky vykonával, čo ja viem, lesný hospodár. Predaj dreva treba sprísniť. Cena by v niektorých prípadoch mohla byť vyššia, ale to určí odborník a závisí od trhovej ceny,“ povedal Bučko.
Pridal aj vlastný postreh z návštevy v teréne. „V našich lesoch nemáme až také kvalitné drevo, ako by sme si my predstavovali. “
Aj na otázku poslankyne vo veci poriadku uviedol Bučko príklad zo Spišského Hrhova. Tam na tieto činnosti zamestnávajú do práce napríklad rómskych občanov. Na to primátor upresnil, že touto cestou už idú aj v Lipanoch. „Posledné tri mesiace práve my dávame ľudí v rámci aktivačných prác do lesa. Urobil sa tam kus práce, a to s ľuďmi, ktorí nič nestáli.“
Hlas poslancov ako „hlas ľudu“
Poslanec Jozef Majtner (KDH, Sieť) sa pozeral na otázku voľby konateľa zo strany viacerých zákonov, nielen z hľadiska Obchodného zákonníka.
„Obchodný zákonník je prioritný, ktorý by platil, ak by nešlo o spoločnosť, ktorá je stopercentne mestská. Keďže je to spoločnosť, kde je jediný spoločník mesto, platí zákon o obecnom zriadení, kompetencia ako vyhradená patrí zastupiteľstvu,“ objasnila Molnárová.
Túto kompetenciu poslancov nie je dôvod zobrať. „Vy ako poslanci ste zástupcovia občanov, voličov, poznáte ich názory, je to reprezentatívna vzorka,“ doplnila.
Plat podľa zásluh
Jozef Majtner bol názoru, že vec mohla byť vybavená už skôr. „Už sa o tom bavíme mesiace a pokojne mohlo prebehnúť výberové konanie.“
Rozsah plánov zaujal Miloša Kožuška: „Viete, aký budete mať plat? Chcete toho urobiť dosť veľa.“ Bučko reagoval, že s primátorom už o tom diskutovali a istá vízia tu je. Návrh zo strany Jánošíka bol, aby to bola zatiaľ na začiatku minimálna mzda.
„Ak Technické služby zarobia a prinesú peniaze, plat by sa navýšil,“ skonštatoval primátor.
Po diskusii sa hlasovalo o určení Bučka za konateľa. Piati poslanci boli za, proti žiaden a siedmi sa zdržali. Konateľom sa teda nestal.
Podľa predchádzajúcej dohody primátora a Križalkoviča by mal zatiaľ naďalej ostať vo funkcii až do vymenovania nového nástupcu.
Určili dozornú radu
Aby bola dodržaná kontrolná funkcia, tak bolo navrhnuté zriadenie dozornej rady. Jej zostava bola vec spoločného návrhu. Poslanci sa na tom pri hlasovaní zhodli. Členmi dozornej rady sa stali Vladimír Babjak (KDH, Sieť), Peter Fedák (Smer-SD), Peter Kandráč (Smer-SD), Jozef Majtner (KDH, Sieť), Stanislav Reištetter (nez.).
Tretí bod v otázke technických služieb bolo rozšírenie ich činnosti. Ako uviedol primátor, potrebné je to „kvôli splneniu kritérií na realizáciu projektov obnovy a revitalizácie lesných pozemkov“. Rozšírenie činnosti by sa týkalo poskytovania služieb v lesníctve a poľovníctve. Poslanci s ním súhlasili, uznesenie prijali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári