BARDEJOV. Koncom septembra bardejovský parlament jednohlasne schválil zmeny v prijímaní a vybavovaní sťažností a petícií, vyplývajúce z novely zákona o petičnom práve a zákone o e-Governmente, ktoré nadobudli účinnosť 1. septembra.
Po novom budú musieť orgány verejnej moci povinne zverejňovať výsledky vybavenia petície na svojej webovej stránke.
Tiež budú musieť povinne prerokovať petície, ktoré podporil väčší počet osôb. Zákon prihliada aj na informatizáciu spoločnosti a elektronizáciu verejnej správy.
Aj elektronicky
Na petičnom hárku sa už nebude musieť uvádzať trvalý pobyt v SR, nahradí sa iba pojmom „pobyt“, keďže slovenská ústava garantuje právo podávať petíciu každému.
Pre osobu, ktorá zastupuje osoby podávajúce petíciu v styku s orgánom verejnej moci sa zavádza označenie „zástupca“. Všetky petície musia takéhoto zástupcu ustanoviť.
Novinkou je aj možnosť podporovať petíciu v elektronickej podobe. Buď elektronickou poštou, prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy, zaručeným elektronickým podpisom alebo prostredníctvom informačného systému pre elektronické zhromažďovanie údajov.
Prerokovať a zverejniť
Ak mesto čo i len sčasti petícii nevyhovie, má povinnosť petíciu riadne prerokovať so zástupcom a petičným výborom. No iba vtedy, ak petíciu podporilo najmenej 1000 osôb alebo 8 % oprávnených voličov do orgánov mestskej samosprávy.
V prípade, že je petícia určená mestskému zastupiteľstvu, toto je povinné petíciu prerokovať na svojom zasadnutí a počas jej prerokovania umožniť vystúpiť zástupcovi a členom petičného výboru.
Výsledok vybavovania petície musí mesto či obec zverejniť na svojej webovej stránke.
Sťažnosti
Čo sa týka vybavovania sťažností, tie sa po novom budú môcť podpisovať aj zaručeným elektronickým podpisom sťažovateľa.
Sťažnosť môže obsahovať aj elektronickú adresu, na ktorú možno zasielať sťažovateľovi zásielky v elektronickej forme.
Sťažnosť podaná mestu telefaxom alebo elektronickou poštou bez zaručeného elektronického podpisu sa bude považovať za písomnú iba vtedy, ak ju sťažovateľ do 5 pracovných dní od jej podania písomne potvrdí vlastnoručným podpisom. V opačnom prípade sa sťažnosť odloží.
Bardejovské petície a sťažnosti
Za posledné štyri roky mesto riešilo dohromady 76 sťažností a 16 petícií.
Z toho 42 sťažností a 3 petície vyhodnotilo ako neopodstatnené, štrnástim sťažnostiam a piatim petíciám vyhovelo.
Viac ako 20 % všetkých sťažností a 50 % petícií bolo buď vzatých späť, odložených alebo sú v riešení.
Čo sa týka rozsahu a počtu podpisov, bardejovská radnica zažila aj dve na bardejovské pomery „megapetície“. Obe v roku 2009.
Petícia proti predaju mestských lesov bola iniciovaná poslaneckým klubom KDH, podpísalo ju viac ako 10-tisíc Bardejovčanov a zastavila verejnú obchodnú súťaž na predaj časti mestských lesov, vyhlásenú vo februári 2009.
Obyvatelia Bardejova v nej deklarovali, že s predajom mestských lesov nesúhlasia a vyzývali primátora Borisa Hanuščaka, aby o predaji mestských lesov vyhlásil referendum.
Paradoxom je, že petícia nebola nikdy primátorovi predložená. Mesto sa však na základe protestu občanov „ústne“ zaviazalo, že lesy nakoniec predávať nebude.
Takmer 6-tisíc Bardejovčanov podpísalo koncom roka 2009 petíciu proti predaju areálu bývalých kasární a za vznik verejného mestského parku.
Vo februári 2010 mesto petíciu vyhlásilo za neopodstatnenú a o päť mesiacov kasárne predalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári