Výstava fajok, ktorú prinieslo Krajské múzeum v Prešove, priniesla nielen zážitky, ale i nové impulzy. Napríklad k bádaniu o pôvode erbu v Toryse (okr. Sabinov). Ten jednu takú fajku obsahuje. Samotné zobrazenie je podľa odborníkov jedinečné i dokonca v celoeurópskom meradle.
TORYSA/PREŠOV. História je vždy nevyčerpateľnou studnicou bádania. Heraldika na Slovensku žije, renesanciu zažila najmä po roku 1990, keď bola mimoriadne plodná. A to zvlášť pri obecných erboch.
„V absolútnej väčšine prevláda v obecných erboch poľnohospodárska symbolika, pretože poľnohospodárstvo bolo základným zdrojom obživy drvivej väčšiny slovenských dedín,“ vysvetlil Jozef Kušnír z Krajského múzea v Prešove.
Veľmi časté sú i motívy vinohradníctva, baníctva či iných remesiel. V obľube boli tiež atribúty svätcov či hovoriace erby. Našla by sa však i taká fajka.
Torysa medzi šiestimi obcami
Fajka sa na zobrazovaných erboch objavila v obecnej heraldike od 18. storočia. Na Slovensku je v súčasnosti šesť obcí s týmto artefaktom v erbe. Ich zobrazenia reflektujú výrobu, rozšírenie i užívanie fajky. Zaujímavé postavenie má v tejto kategórii práve šarišská obec.
„Vôbec najzaujímavejším z nich je súčasný erb patriaci obci Torysa (okres Sabinov), ktorý bol vyhotovený podľa odtlačku pečatidla z roku 1787 Jozefom Novákom a Ladislavom Čisárikom v roku 1994 a prijatý v roku 1995,“ prestavil fakty Kušnír.
Pôvodný pečatný symbol pripomína postavu s dlhou fajkou. Súčasný erb zobrazuje v červenom štíte na zelenej pažiti stojaceho striebornoodetého muža so striebornou bradou, striebornými čižmami, striebro-zlatou čiapkou, s ľavicou vbok, držiaceho v pravici veľkú zlatú fajku, z ktorej sa valí strieborný dym.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári