Namieril si to medzi školské lavice. Predseda vlády SR Robert Fico si našiel počas svojej utorkovej návštevy Prešova cestu aj medzi študentov. Obhajoval i rôznorodosť názorov, apeloval na rozdiel medzi migrantmi. Študenti v otázkach nezaháľali.
PREŠOV. „Poznám názory strednej a staršej generácie, ale chcel by som poznať aj vašej skupiny,“ vysvetlil hneď v úvode jeden z dôvodov svojej návštevy predseda vlády Robert Fico.
Tiež upozornil na to, že sa nebude venovať slovenskej politickej scéne, ani odpovedať v diskusii na otázke z tejto sféry.
Premiéra vítal dekan fakulty René Matlovič.
Fico: Európa je v kríze
Premiér sa v príhovore vrátil do čias mladosti a k niekdajším kontrolám na hraniciach, zdôraznil význam dnešného schengenského priestoru, zhodnotil aktuálny stav v Európe.
„Európa si myslela, že najväčší problém je finančná kríza, ale zdá sa, že sme podcenili krízu, ktorá je migračná,“ povedal premiér. Vyjadril svoj názor k situácii v Sýrii, poukázal na zmýšľanie migrantov.
„Ak migrant vie dve veci - vieme ľahko preskočiť hranice, nikto nás nebude kontrolovať a sme vítaní v Nemecku - nič viac mu netreba.“
Poukázal na rozpor pri komplikovanom procese vybavovania azylu pri napríklad rôznych podnikateľoch z Ruska či Ukrajiny a ľahučký prechod desaťtisícov migrantov cez hranice „len tak“.
„Nebudem šíriť paranoju, ale bezpečnostné služby mi hlásia, že medzi týmito ľuďmi sú aj ľudia napojení na islamský štát. nevieme, kto prešiel cez hranice, nemajú doklady, nedali otlačky prstov, nemajú doklady, v batohoch mohli poprenášať čo len chceli.“
Nemecko už dnes pripúšťa, že má približne 330-tisíc ľudí, o ktorých nič nevie.
„To je dôkazom toho, v akej hlbokej kríze sa dnes Európa nachádza,“ zdôraznil Fico.
Študenti v otázkach nezaostávali. FOTO K ČLÁNKU: MAP
Nie je migrant ako migrant
Za efektívne riešenie premiér pokladá poriadne stráženie vonkajšej hranice a tvorbu hotspotov – miest, kde by sa migranti selektovali. Fico zdôrazňuje, že je rozdiel medzi ekonomickým migrantom a vojnovým migrantom. Tej druhej skupine Slovensko podľa jeho slov pomôcť chce.
„My tvrdíme, že až 80 % migrantov má ekonomické motívy. Prečo, ak niekto uteká pred vojnou, neostane v Srbsku alebo v Maďarsku, ale uteká do Nemecka? To je vojnový utečenec?“
Ako uviedol, on sám, ako manžel a otec dvoch detí by určite neutekal pred vojnou a nenechal doma svoju rodinu.
Povinné kvóty? Nie!
Fico sa nevyhol ani otázke povinných kvót a postoju Slovenska voči nim, ktoré nás tak zviditeľnili.
„Trváme na tom, že povinné kvóty sú nerealizovateľné a nezmyselné. Myslíme si, že nie je správne, ak niekto hovorí suverénnemu štátu, koľko ľudí musí prijať a musí sa o nich postarať. Musí byť súčinnosť migranta – oni tu predsa tu nechcú byť,“ opakoval Fico.
Rozlišoval medzi symbolickým a reálnym riešením.
„Ak ide o symbol, môžeme povedať, že kvóty berieme, my si sem dovezieme 1500 ľudí a do 24 hodín tu neostane ani jeden. Nemáme ich ako udržať.“
Tiež si obhajoval svoje vyjadrenie prijatia kresťanov pred moslimami. Pri kresťanoch vidí väčšiu možnosť prirodzenej integrácie.
Žaloba je naše právo
Avizovanú žalobu proti rozhodnutiu povinných kvót obhajoval taktiež, pokladal to za právo, ktoré mu umožňuje právny poriadok a nechápe, prečo je to predmet kritiky.
„Toto nie je žaloba proti solidarite a migrantom, ale proti tomu, či bolo správne rozhodnúť o tom na úrovni ministrov vnútra, či nemal byť dosiahnutý nejaký konsenzus,“ vysvetlil svoj názor.
Kto sa pýta, ten sa dozvie.
Mať medzi sebou premiéra zoči voči, študenti využili v maximálnej možnej miere, akú časový priestor poskytoval.
„Ako je možné, že v čase digitálnej éry, keď sa z vesmíru sleduje zem, dozvedeli sme sa z tlače, že mafiánske organizácie transportujú týchto ľudí? Do akej miery je pokryté sledovanie týchto skupín?“ pýtala sa jedna z prítomných.
Premiér vysvetlil, že už prijali rozhodnutie, ktoré by zefektívnilo boj proti pašerákom a privádzačom. Upozornil však na podozrivé správanie.
„Nechcem tu tvrdiť, ale sú informácie, že skupiny migrantov, ktoré sú na nejakom území, pokiaľ sa objaví informácia, začnú sa rovnako správať. Máme informácie o ľuďoch, ktorí disponujú satelitnými telefónmi,“ povedal premiér a dodal: „To naznačuje, ako keby niekomu vyhovovalo, že Európa má veľký problém.“
Pri Ukrajine by to bolo rovnako
Študentov zaujímalo, ako by sme sa zachovali, keby došlo k vyhroteniu situácie na Ukrajine. Aké by bolo stanovisko Slovenska v tomto prípade?
„Správali by sme sa rovnako. Trval by som na ochrane schengenskej hranice, čo máme s Ukrajinou a žiadal by som o pomoc,“ odpovedal Fico. Ale zatiaľ je to len v rovine teórie.
„Kvôli konfliktu na Ukrajine monitorujeme hranicu zvýšeným počtom ľudí, ale nie sme svedkami žiadneho zvýšeného pohybu v oblasti slovensko-ukrajinských hraníc“.
Aj pri otázke, či je možné, že sú migrantmi najmä mladí muži, ktorí skúšajú cestu a prostredie, premiér motív nevylúčil, ale opäť zdôraznil, že je to v tomto prípade ekonomický migrant.
Do diskusie sa zapojil aj dekan Fakulty prírodných a humanitných vied René Matlovič. Zaujímal sa, či sa bude v rámci tejto situácie venovať vo svojom programe aj budúcoročný summit Európskej únie, počas ktorého bude predsedajúcou krajinou práve Slovensko.
„Predsedníctvo je výborná príležitosť urobiť si hanbu alebo vylepšiť si imidž.“
Krajina však vraj bude najmä participovať na príprave zasadnutí. Pri študentskej otázke, čo s vyhrážkami zo strany európskych socialistov, že Fica spomedzi seba vylúčia, sa vyjadril premiér pokojne. Vraj sa ich nebojí a za názorom si bude stáť i za cenu suspendácie.
Premiér: Médiá často fabulujú
Študenti tiež vyzvedali, ako to funguje, keď je názor ministra zahraničných vecí M. Lajčáka odlišný a v prípade prezidenta A. Kisku úplne opačný.
„V čom vidíte rozdielne názory? Ja sa domnievam, že vláda je mimoriadne konzistentná v zahraničných otázkach,“ vyjadril presvedčenie premiér na otázku Lajčáka.
Tu zdôraznil podstatný vplyv médií, ktoré častokrát fabulujú a vymýšľajú si veci, ktoré sa nezakladajú na pravdách.
„Postoj ministra zahraničných vecí je vždy v súlade s postojmi vlády, nikdy nešiel názormi proti tomu, na čom sme sa dohodli.“ Problém nemá asi s prezidentom.
„Pokiaľ ide o komunikáciu, ja nie som diplomat, som politik, človek, ktorý každý deň rieši vážne veci, ja nemám čas na diplomatické reči a politické seansy. Rešpektujem prezidenta, máme korektné vzťahy. Nie sú medzi nami hádky. On si povie názor, ja si poviem názor. Karavána ide ďalej,“ uzavrel Fico diskusiu.
Slovensko má šťastie...
Priestor na otázky by určite študenti využili aj väčší, aj po avizovanom ukončení debaty si ešte žiadali priestor.
Mimochodom, okrem iného zaujímavou bola aj veta z úst premiéra.
„Migranti nemajú záujem tu zostať – každý ma predstavu vysokého platu, dobrého sociálneho zabezpečenia v Nemecku a v ďalších bohatých krajinách. Slovensko má šťastie, že je len tranzitná krajina,“ povedal Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári