Tí, ktorí mu podľahli, hovoria o láske na celý život. Dobrovoľné hasičstvo nie je o peniazoch, ale o obete, voľnom čase, dobrom pocite, no aj o priateľstvách a sebadisciplíne. Na Slovensku združuje tisícky dobrovoľníkov. Pred mesiacom sa konala východoslovenská hasičská superliga i v neďalekom Ľubovci (okr. Prešov). Sezóna sa končí, my sme sa pozreli na to čaro, ktoré v sebe dobrovoľníctvo v hasičstve prináša.
ĽUBOVEC. Dobrovoľné hasičstvo sa čoraz viac dostáva do popredia, mnohé obce obnovujú či zakladajú „déhazetky“. Pomôcť a chrániť v čase nepriazne, mať naporúdzi vlastné sily akosi prirodzene prešlo do vzniku takýchto zborov.
Obce si uvedomovali, že sa im oplatí do nich investovať, dobrovoľné hasičské zbory ponúkali nielen potenciálne sily pre prípady potreby, ale i formu vyplnenia voľného času pre mladých.
Jedno „umenie“ vo viacerých formách
Činnosť dobrovoľných hasičov nie je len „o zábave a behaní s vodou“, ale má svoje princípy a stanovy. Elementárne sa rozdeľuje na súťažnú a zásahovú činnosť (represívnu), tiež je tu i prevencia. Súťažná činnosť má za cieľ pripraviť, preveriť zručnosti.
Niekde je už dokonca na úrovni poloprofesionálov, členovia zborov sa stretávajú každý týždeň, niekde i viackrát. Dokonca tu existuje aj zimná príprava – aby sa „nevyšlo z cviku“.
Zásahová činnosť dobrovoľníkov je vymedzená vyhláškou, má svoje školenia, certifikované prípravy. Dobrovoľná hasičská ochrana je najväčšie občianske združenie na Slovensku, ak ide o počet členov, pohybuje sa v tisícoch.
Jeho rozvoj je čoraz dynamickejší, participovať začína i štát, napríklad tiež formou prideľovania zásahových vozidiel. Tie už v poslednom období získalo viacero obcí i v Prešovskom kraji.
Podľa samotných hasičov vari neexistuje družstvo, ktoré by bolo čisto športové a nevenovalo sa zásahovej činnosti. Je to navzájom prepojené. V princípe zvykne platiť, že kde majú dobré športové družstvá, majú aj zbory so slušným zásahovým potenciálom.
Nezabúda sa ani na prevenciu v hasičstve. Napríklad na jar pri vypaľovaní trávy či na jeseň pri čistení komínov pred zimou.
Ukázať, že to myslia vážne
Matej Šarišský (27) je mladý hasič, v zbore aj tajomník, z Ľubovca (okr. Prešov), ktorý má na mape hasičstva už svoje stabilné miesto.
Niekoľko rokov sa tu pravidelne koná hasičská súťaž, ktorá má nadregionálny charakter. Ani tu to ešte v 90. rokoch nemali najjednoduchšie, chýbalo vybavenie, priority boli iné veci.
„Nazbierala sa veľká skupina, za pomoci starších funkcionárov podarilo sa zlepšiť výbavu, zmodernizovať vybavenie. Začali sme nanovo, cez športovú činnosť nových mladých, bavilo ich to a popritom sa učili, ako pomôcť, aby ovládali aj zásahové, praktické reálne situácie,“ opisuje Matej.
Veľa pomohla obec, avšak museli ukázať, že to nie je voľnomyšlienkárska zábavka, ale myslia to vážne.
Aj zvýšené finančné prostriedky by sa mali postupne v časovom horizonte vrátiť, hasiči si vedia sami pomôcť, napríklad organizovaním plesov, diskoték a podobných podujatí.
Matej spomína, ako začínal v Prešove, kde spoznal ľudí, od ktorých sa mnoho priučil. Svoje získané poznatky postupne zúročoval aj medzi svojimi, v rodnej obci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári