Lesopark väčšina ľudí vníma predovšetkým ako oddychovú rekreačnú zónu. Prešov ho síce má, dokonca na ploche 900 hektárov, ale ani zďaleka nespĺňa očakávania Prešovčanov. Reálne ide o lokality od Hanisky po Cemjatu a Šidlovec – Pustá Dolina. Pravda je však taká, že na rozdiel od iných miest, Prešovčania sa musia uspokojiť len s niekoľkými turistickými chodníkmi, altánkami, lavičkami a orientačnými tabuľami. Každý rok sa do jeho rozširovania a údržby malo investovať 10-tisíc eur. Zaujímali sme sa preto, čo sa plánuje v Lesoparku ešte urobiť.
PREŠOV. V minulosti existovali dokonca tri generálne plány na budovanie Lesoparku, ale až ten posledný sa zrejme dostane aj do praxe. Správca, teda Technické služby mesta Prešov (TSmP), a. s., pod ktoré patria Mestské lesy, má ambíciu súčasnú situáciu zmeniť.
„Chodievame s rodinou na Borkút, ale nie je to také, ako by som čakala. Boli sme aj v iných mestách a myslím, že chodníky a oddychové plochy sú pestrejšie a lepšie udržiavané, ako tie naše. Nemáme tu napríklad vyznačenú trasu na celodenné výlety a v lesoch akoby neboli žiadne cesty, alebo nevedú nikam,“ podelila sa s nami o názor na Lesopark Júlia Sokolová.
Iným zase chýba viac športovísk, viac stanovísk s ohniskami, ale aj obyčajný cyklistický chodník v prímestskom lese, kde by sa mohli bicyklovať aj deti či seniori.
Čo sa už urobilo
Mestské lesy v minulosti investovali do vybudovania náučného chodníka Malý Borkút. Turistom slúžia altánky, ohniská, prístup k prameňom vody a voľné plochy na športovanie.
V spolupráci s občianskym združením Slomba na území Lesoparku vytvorili cyklotrasy (singletracky), ktoré však nie sú vhodné pre bežných cykloturistov. Ide skôr o adrenalínové okruhy.
Správca každý rok investoval aj do údržby, dal vykosiť lokalitu Borkút aj rybník Čurek, čo sú však pozemky, ktoré nie sú súčasťou lesného pôdneho fondu a TSmP k nim nemá žiadny právny vzťah. Udržiavali tiež sieť turistických a rekreačných chodníkov v lokalitách Borkút a Šidlovec, lavičky, altánky a vyvážali odpad.
Pribudli otvorené altánky na oddych. Foto k článku: archív
Lesopark by však mal mať tri funkčné zóny. Dostupné športové a oddychové plochy, lokality na poldňovú rekreáciu cez chodníky, na ktorých budú smerové tabule aj oddychové plochy s altánkami.
Tretia zóna, najviac vzdialená od mesta, by mala byť určená na celodennú rekreáciu.
Prešov má totiž tú výhodu, že do okolitých lesov sa dá dopraviť aj mestskou hromadnou dopravou, ale nevýhodu v tom, že trasy nie sú dostatočne vyznačené, ani prepojené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári