Aj takéto sú hodnotenia mladých dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do národného projektu vzdelávania v koučingu, tímovej spolupráci a komunikácii.
PREŠOVSKÝ KRAJ. Získať teoretické vedomosti, tie potom uplatniť v praxi.
V rámci Národného projektu Praktik – Praktické zručnosti cez neformálne vzdelávanie v práci s mládežou, ktorý realizovala Iuventa – Slovenský inštitút mládeže, sa do vzdelávania zapojilo v Prešovskom kraji vyše 190 pracovníkov s mládežou.
Tí sa školili teoreticky i počas praxe na dopravných ihriskách či v pobytových táboroch.
Udržať pozornosť detí
Jeden z nich bol Jaroslav Mačo z Hlinného (okr. Vranov nad Topľou).
Zapálený skaut sa ako dobrovoľnícky vedúci často pasoval pri práci s mládežou s tým, ako deti zaujať a udržať ich pozornosť.
Projektové znalosti si veľmi pochvaľoval. Často pracuje s rómskymi deťmi.
„Naučil som sa, ako vedomostné veci a teórie, ktoré deti musia vedieť, podať inak, cez hry, aktivity. Nechcelo sa im tie vedomosti učiť, ale keď som začal vedomostné veci podávať zábavnou formou, tak si naozaj ani neuvedomovali, že sa učia. Brali to ako hry a keď sa niečo spýtam na danú teóriu, tak si povedia, aha, to sme už hrali,“ vraví Jaro (na snímke vpravo)
Skautingu sa venuje už asi 8 rokov, z toho s deťmi pracuje polovicu z tohto času.
Dať mladým viac priestoru
Ako školiteľ, lektor, kouč, tréner pôsobí v oblasti práce s mládežou už od roku 2006 Ľuboš Marcinek z Tematického centra mládeže pre Prešovský kraj.
Región má zmapovaný vďaka rôznych mládežníckym združeniam, parlamentom, je autor novej publikácie pre mládež.
„Odkaz pre mladých ľudí je, aby si uvedomili, že nielen svet je rôznorodý, ale aj kraj, v ktorom žijú, je špecifický, sú tu rôzne národnosti, náboženstvá, etniká, marginalizované skupiny. A práve náš Prešovský kraj je tým špecifický. Pretože ak sa stretne mladý človek zo Svidníka a jeden zo Starej Ľubovne a jeden spustí rýdzou rusínčinou a druhý po goralsky, tak pomaly akoby si nerozumeli. Aj o multikulturalite a búraní predsudkov je tento projekt,“ vysvetlil Ľubomír (na snímke vľavo).
Multikulturalita v spoločnosti rezonuje
Čerpať skúsenosti a inšpirácie bol za hranicami garant i expert neformálneho vzdelávania a odborník na vybranú tému Daniel Slivka.
Počas stáže v interkultúrnom centre vo Viedni sledoval, ako pracovať s marginalizovanými skupinami, ako odstrániť intoleranciu, rasizmus, xenofóbiu.
„V Rakúsku s tým majú pozitívne skúsenosti, sú tam veľmi rozvinuté programy, množstvo interkultúrnych aktivít už pre deti v škôlke,“ vymenoval.
Multikulturalita je i v súčasnej dobe, kde je otázka migrantov výrazná skutočnosť, veľmi silná téma. Prioritu vníma vo vzdelávaní, tvorení spoločných aktivít a projektov.
„Prvé dni ukázali, že keď sa ľudia zapojili do spoločných aktivít, keď mohli spolu tvoriť, pomáhať, automaticky bola na druhý deň úplne iná atmosféra. Zážitkové tábory sú pozitívum, z ktorého môžeme čerpať,“ zhodnotil Slivka.
Nadviazali nové kontakty
Pozitívne hodnotí projekt i pracovník s mládežou, koordinátor a tiež koordinátor vranovského parlamentu Jozef Tkáč.
Získal prostredníctvom neho veľa kontaktov. Napríklad sa dali dokopy Vranovský mládežnícky parlament s mládežníckym parlamentom vo Svite.
"Bez projektu by sme sa nestretli, nepoznali sa, nevedel by som to organizovať. Školitelia nám dali kopec cenných informácií, vlastných skúseností,“ vraví Jozef (na snímke vpravo).
Aj po skončení projektu už majú prísľuby na ďalšiu spoluprácu.
Aj o prekonávaní výziev
Ďalší vyškolený, Michal Stanek, pôsobí ako dobrovoľník v OZ Barlička v Prešove. Tu sa už venoval seniorom i mladým, poznatky ho však posunuli ďalej.
„Naučil ma, ako si vytvoriť aktivitu cez cieľ, nie najprv aktivitu a potom cieľ, naučil ma zodpovednejšiemu prístupu k práci s mládežou.“
Absolvoval počas trvania projektu dva kurzy, v Prešovskom i Košickom kraji. Výziev, ako hovorí, sa nebojí. Veľmi rád spomína počas pobytového tábora na zlaňovanie v špeciálne upravenej sedačke.
„Baví ma prekonávať vlastné hranice a možnosti. Do výzvy sa vrhám po hlave,“ zhodnotil s úsmevom Michal (na snímke vľavo).
Foto k článku: Mária Pihuličová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári