Podnikateľov v Prešove znepokojili správy o chystanom všeobecne záväznom nariadení (VZN), ktoré určuje prevádzkový čas. V novom návrhu sa totiž všeobecne okliešťovali otváracie hodiny aj v kaviarňach, kluboch a baroch v okrajových častiach mesta a to do 22. hod. Len v centre, ktorého hranice nariadenie presne vymedzovalo, mali byť otvorené aj v noci, najdlhšie do 4. hod. Prvé reakcie boli plné nesúhlasu. Kaviarnici a reštauratéri prišli na radnicu povedať svoj názor nahlas.
PREŠOV. Cieľom tohto VZN bolo údajne zosúladenie s platnou legislatívou. Podľa primátorky Andrey Turčanovej (KDH) jedným z dôvodov bolo aj to, že okresný prokurátor doteraz platné VZN napadol a upozornil, že mesto musí nastaviť princípy prevádzkového času všeobecne.
„Súhlasím s tým, že taký materiál sa vôbec nemal zverejniť ani na pripomienkovanie, preto sme ho aj stiahli. Musíme mať zavedené všeobecné princípy, ale ide o to, ako ich nastavíme. Máme prevádzky aj v bytových domoch, kde nikdy neboli žiadne sťažnosti a sú zase iné, napríklad Gurmánia na Sekčove, kde si ľudia nezvykli a aj keď sme obmedzili prevádzku, neustále sa sťažovali na hluk. Právnici teraz musia nájsť mechanizmus, aby vzniklo všeobecne akceptovateľné pravidlo a nikoho nediskriminovalo,“ reagovala na situáciu primátorka.
Zdôraznila, že dohliadne na to, aby obmedzenia platili pre čerpacie stanice a autoumyvárne na sídliskách, lebo tie podľa nej do obytnej zóny nepatria.
Na otázku, či problém nevznikol preto, lebo doteraz mesto dávalo súhlas na prevádzku podľa návrhu podnikateľa a teda individuálne a vznikol tak chaos, odpovedala, že je to tak.
Na druhej strane, keď sa ľudia sťažovali na hluk alebo výtržníctvo, úradníci dodatočne situáciu preverovali a v prípade potreby obmedzovali v konkrétnej prevádzke dobu záverečnej.
„Takýto postup je neštandardný a nesprávny, teraz musíme nájsť vhodné pravidlo,“ dodala Turčanová.
Podnikatelia hovoria o diskriminácii a diktáte
Viac ako 30 majiteľov prevádzok prišlo na radnicu, aby so zodpovednými úradníkmi a primátorkou diskutovali o tejto téme, svojich návrhoch aj problémoch.
Rozhorčovali sa nad pripravovaným VZN. Z úst niektorých prevádzkovateľov zazneli aj takéto výroky: „To je diktát.“ „Tak vyhláste o desiatej stanné právo a zakážte ľuďom vychádzať z domu.“
Všetci sa zhodli v tom, že štát im ukladá množstvo povinností, znášajú daňové zaťaženia, investujú do prevádzok, rešpektujú nariadenia hygienikov, colníkov, kontrolórov a keď toto všetko zabezpečili, aby mohli poskytovať služby, príde úrad a obmedzí im prevádzkový čas.
Rozdiel v prevádzkových hodinách v centre a v okrajových častiach mesta považujú za diskrimináciu, hrozbu ekonomickej likvidácie aj prepúšťania zamestnancov.
Na druhej strane je tu realita súčasnosti. Ľudia sú dlhšie v práci a za zábavou môžu vyraziť naozaj až večer a to býva niekedy až po 21. hod.
„Celé je to scestné. Moja skúsenosť je taká, že v lete ľudia idú po práci na záhradku, na kúpalisko, na prechádzku a až okolo deviatej večer prídu do podniku na pivo, na pizzu, na stretnutia s priateľmi. To im mám povedať, že neskôr už nevaríme a že majú rýchlo dopiť alebo že už nemôžu dopozerať futbal, lebo o desiatej zatváram? Nikdy viac sa k nám nevrátia,“ povedal nám za sieť prevádzok La Cucaracha Martin Naščák.
Prevádzkovateľka Irish Pubu zase namietala, že by podľa tohto návrhu mali zariadenie zatvárať o 4. hod. ráno.
„Sme jediná prevádzka v meste, ktorá ponúka varené jedlo aj v noci. Máme svojich zákazníkov, chodia k nám a nechápem, prečo by som mala teraz prevádzku zavrieť skôr a nie až o šiestej či siedmej ráno, keď je to moja dobrá vôľa, chcem takú službu poskytovať a ľudia ju oceňujú. Nechápem, prečo by ju malo zastaviť nejaké nariadenie mesta.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári