Záujem o učebné odbory na bývalých učilištiach je stále nízky. Zvrátiť tento stav má duálne vzdelávanie, pri ktorom budú školy pripravovať žiakov pre konkrétne firmy. Tie o duál záujem majú, horšia situácia je na strane samotných žiakov, ktorí sa na tieto školy nehrnú.
PREŠOV. Riaditelia všetkých stredných škôl v meste v Prešov sa v utorok stretli s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom (Smer).
Zišli sa na pôde Strednej odbornej školy technickej v Prešove, ktorú si minister vybral ako jednu z mála škôl, na ktorých funguje duálne vzdelávanie.
To znamená, že škola vychováva budúcich zamestnancov pre konkrétne firmy, s ktorými má zmluvu.
Duál má riešiť nepriaznivý vývoj v slovenskom strednom školstve, keď gymnáziá prijímajú aj slabších žiakov a bývalé učilištia, vychovávajúce remeselníkov pre prax, nemajú dostatok žiakov.
Mladí odchádzajú
„Duál sa rozbieha. Do konca septembra mali firmy čas, aby sa prihlásili do ďalšej vlny duálneho vzdelávania na budúci školský rok a z čísel vidíte, že firmy o duál záujem majú. Nielenže sa ich prihlásilo veľké množstvo, ale dôležité je, že sú pokrytí všetci veľkí investori zo Slovenska,“ povedal pre Korzár minister Draxler, podľa ktorého sa do systému zapojili spoločnosti ako U. S. Steel, automobilky či veľké obchodné a hotelové reťazce.
Zo strany potenciálnych zamestnávateľov teda interes je, horšia situácia je so záujmom samotných žiakov o tieto učebné odbory.
„Budeme musieť do budúcna hovoriť rodičom, o čom vlastne duálne vzdelávanie je. Aby svojim deťom povedali, že keď pôjdu na školu, ktorá má zmluvu s dobrou firmou a má duálne vzdelávanie, tak majú zabezpečenú stabilnú budúcnosť vo svojom regióne,“ uviedol minister.
Zdôraznil, že sa týmto chcú vyhnúť, aby „naši mladí ľudia po škole museli odchádzať žiť mimo svojho regiónu, mimo územia Slovenskej republiky, ako sa to dnes deje“.
Koho môžu prijať
Podporiť vzdelávanie na stredných odborných školách mali limity známkového priemeru.
Ústavný súd SR však pred časom zrušil časť školského zákona, podľa ktorej mali napríklad prijímať gymnázia len žiakov s určitým priemerom známok. Teraz sa hľadajú nové cesty.
„Od budúceho školského roku budeme mať celoplošné testovanie, ktoré sa spojí s testovaním deviatakov a časť tohto testu sa použije ako vstupný test na stredné školy. Jednoducho cez to nastavíme filter, aby bolo jasné, kto má aké predpoklady a danosti ísť či už na gymnázium, alebo na nejaký druh strednej odbornej školy,“ vysvetlil minister Draxler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári