Už v predošlých dieloch sme spomínali, že obec Pečovská Nová Ves (okres Sabinov) je nesmierne bohatá na pamiatky, predovšetkým tie svetské – kaštiele a kúrie. Jedným z najväčších kaštieľov je tam tzv. Koneiser (Kornhaizerov) kaštieľ. Obec bola už od stredoveku sídlom šľachty a v novoveku sa stala centrom panstva. Neskôr sa rod postupne rozvetvoval a vznikali ďalšie šľachtické sídla. Kaštieľ, známy v dedine podľa posledného majiteľa - Žida Adolfa Kornhaizera (ľudovo „koneiser“), stojí v severozápadnej časti intravilánu obce, na bočnej ceste či na odbočke z cesty vedúcej do Ľutiny.
PEČOVSKÁ NOVÁ VES. Kaštieľ predstavuje barokovo-klasicistickú jednopodlažnú stavbu so starším neskororenesančným jadrom. Viacnásobne prestavaný objekt má v súčasnosti pôdorys nepravidelného tvaru, keď boli k objektu s pôdorysom v tvare L pribudované viaceré prístavby.
Pôvodná budova zo 17. storočia je obdĺžnikového tvaru s dvoma nárožnými valcovými vežami, v 19. storočí bolo pristavané krídlo obdĺžnikového tvaru. Hlavný vstup do budovy kaštieľa viedol z juhozápadnej strany, v súčasnosti je zamurovaný.
Areál (pôvodný nástup do objektu, chodníky, sadovnícka úprava atď.) tejto národnej kultúrnej pamiatky bol v polovici 20. storočia zničený obecnou zástavbou.
„Objekt nebol nikdy skúmaný preto je datovanie jeho výstavby pomerne náročné. Porovnaním s inými vidieckymi kaštieľmi sa zdá, že ide o pôvodne o neskororenesančný kaštieľ typu dvojvežových slovenských kaštieľov. Analogický objekt sa nachádza v blízkej Červenici pri Sabinove, zo začiatku 17. storočia. O primárnej výstavbe v 17. storočí svedčia okrem jeho pôdorysu aj renesančné klenby v suteréne,“ povedal o pamiatke odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Dôkazom faktu, že v obci bolo v 17. storočí viacero kaštieľov a kúrií sú archívne dokumenty, aj keď strohé.
Kaštieľ dali postaviť Péčiovci
Podľa Sabola bol dvojvežový jednopodlažný neskororenesančný kaštieľ v roku 1755 barokovo upravený. Svedčí o tom letopočet na klenáku portálu, ktorý je dnes zamurovaný.
V prvej polovici 19. storočia bolo k jeho severozápadnému nárožiu pristavané klasicistické krídlo. Iniciátori výstavby kaštieľa Péčiovci, vlastnili objekt až do polovice 19. storočia.
Posledným vlastníkom celého objektu bol Žid Adolf Kornhaizer. V priebehu 20. storočia bol objekt rozdelený medzi viacerých vlastníkov a v 60. a 70. rokoch bol značne upravený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári