Prešovčania sa začali brániť proti umiestňovaniu množstva antén mobilných operátorov. Len pred niekoľkými dňami doručili na radnicu petíciu obyvatelia Haburskej ulice v Nižnej Šebastovej. Nie sú však jediní. Podobná petícia tu už bola v minulosti na Gorkého ulici v Prešove. V lete tohto roka sa zase iná skupina ľudí z Októbrovej ulice obrátila aj na okresnú prokuratúru. V podnete žiadajú, aby prokurátor preveril, či radnica postupovala správne, keď povolila drobnú stavbu. Všetci zhodne žiadajú, aby mesto začalo regulovať telekomunikačné stavby v obytných zónach.
PREŠOV. Ako nás za petičný výbor z Haburskej ulice informovala Andrea Klobušovská, mobilný operátor plánuje postaviť anténu na streche bytového domu.
„Bude to v bezprostrednej blízkosti domov na uliciach Haburská, Slánska, Šebastovská a Strážnická. V mojom prípade je to 10 metrov od domu, ale je to aj 50 metrov od zdravotného strediska a dvoch materských škôlok. V súčasnosti sú na budove Pozemných stavieb umiestnené už tri vysielače,“ povedala o dôvodoch petície Andrea Klobušovská.
Vyjadrili nesúhlas s pripravovanou inštaláciou vysielača bez možnosti vyjadriť sa k tomu. Zároveň žiadajú, aby sa problematika umiestňovania stavieb mobilných operátorov riešila v územnom pláne a aby sa zadefinovali regulatívy a zásady pre ich umiestňovanie na území mesta.
Upozorňujú tiež, že je potrebné podobne ako vo Francúzsku prijať také opatrenia na ochranu detí v predškolských zariadeniach či školách, aby nebolo možné v ich okolí stavať telekomunikačné stavby.
„Mobilní operátori tvrdia a vždy budú tvrdiť, že ich vysielače sú neškodné. Odvolávajú sa na normy, ale tie sú stanovené tak, aby mohli byť tieto zariadenia inštalované v podstate kdekoľvek,“ uvádza v petícii Klobušovská.
Haburská ulica. Nový vysielač chce operátor umiestniť v blízkosti materskej školy. Foto k článku: Anna Košuthová
Prešovčania začali mať zo žiarenia strach
Signatári chcú, aby niekto vniesol poriadok do celého systému, nastavil regulatív a zohľadnil pri tom aj zdravotné riziká.
Problémom sa zaoberá celý svet. Odborníci hľadajú východiská, nastavujú podmienky v záujme ochrany zdravia ľudí, skúmajú dopady a navrhujú opatrenia, ale na Slovensku to zatiaľ neplatí.
Po celom meste je množstvo vysielačov bez toho, aby niekto zmeral v jednotlivých obytných zónach reálne množstvo žiarenia na ľudí. Lekári hovoria, že vystavovanie sa vysokofrekvenčným elektromagnetickým vlnám má rôzne dôsledky. Od porúch spánku, cez vznik leukémie až po nádory.
„V našom okolí už máme dosť elektromagnetického smogu, sú tu vysielače, televízne a rádiové antény, takže sme už aj teraz ožarovaní a ďalší vysielač je pre nás novým zdravotným rizikom,“ dodáva Klobušovská.
Čo hovoria prieskumy
Vo Veľkej Británii urobili v rokoch 1974 – 1986 výskum a ten potvrdil, že ľudia žijúci v blízkosti vysielačov mali vyššie riziko ochorenia na leukémiu.
Austrálska vláda uvádza, že ľudia, ktorí žijú v okruhu 200 metrov od retranslačných staníc zaisťujúcich pokrytie mobilnej siete trpia stresom, zvýšenou únavou, alergiami aj poruchami spánku.
V mnohých vyspelých krajinách ľudia bojujú za to, aby mali mobilní operátori zákaz stavať vysielače bližšie ako je 500 metrov od obytnej zóny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári