Krajskí poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým sa určuje počet tried prvákov na stredných školách v pôsobnosti kraja pre prijímacie konanie v školskom roku 2016/2017. Pri príprave VZN odbor školstva postupoval podľa regionálnej stratégie aj prognóz na trhu práce. Padlo rozhodnutie. Do prvých ročníkov bude možné prijať 6 753 žiakov do všetkých stredných škôl v územnej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Nariadenie sa nevzťahuje na osemročné gymnáziá a špeciálne školy.
PREŠOV. Napriek tomu, že VZN bolo prerokované so všetkými subjektmi aj v školskej komisii, v zastupiteľstve vznikla ďalšia diskusia. Poslanec Martin Šmilňák (nez.) upozornil na úskalia.
„Dohoda tu je, ale chýba mi hlas odborníkov v školstve, ekonómov aj samotných študentov. Znížil sa počet tried, ale nie škôl. Pri nižšom počte žiakov bude nižšia dotácia a školy budú musieť hospodáriť s nižším rozpočtom, čo bude problém,“ argumentoval Šmilňák.
Predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD) však uviedol, že od roku 2002, keď stredné školy prevzali do svojej pôsobnosti, postupne sieť racionalizovali.
Od štátu prevzali 126 subjektov a v rokoch 2004-2010 ich počet spájaním aj rušením znížili na 81.
Museli čeliť kritike verejnosti, nespokojnosti rodičov aj učiteľov. Zredukovali aj počet pedagógov. Podľa župana Petra Chudíka je ich teraz o 1 100 menej. Medzitým však vzniklo ďalších 10 súkromných škôl.
„Racionalizácia znamená nastaviť rozumný systém toho, kam sa budú stredné školy posúvať v celkovej štruktúre a to sme práve urobili. Náš kraj je vysťahovalecký, mladí ľudia tu nechcú ostávať a aj to musíme zohľadniť. Tiež sa musíme zamyslieť nad tým, či nie je potrebné otvárať iné odbory ako sú teraz, či to nepotrebuje trh práce. Možno aj preto sa u nás neujalo duálne vzdelávanie, nenašli sme dosť partnerov medzi firmami,“ reagoval predseda školskej komisie Marián Damankoš (SDKÚ-DS).
Určili aj počet miest pre prvákov
Podľa vývoja demografickej krivky by malo byť prvákov v nasledujúcom školskom roku 6 753.
Predseda Chudík zdôraznil, že školstvo je živý otvorený organizmus a župa ako zriaďovateľ nikdy nemôže docieliť všeobecnú spokojnosť.
Počet žiakov klesá a hoci každý z riaditeľov chce svoju školu zachrániť, zriaďovateľ je nútený nastaviť systémové pravidlá.
„Vytvorili sme dostatočný priestor na to, aby sa každá škola pred schválením VZN mohla vyjadriť k tomu, či im ten návrh vyhovuje a či triedy naviac potrebujú, respektíve či ich vedia naplniť. Aj tak sme na požiadanie niektorých škôl schválili o 18 tried viac, ako je skutočný počet končiacich deviatakov. Je to však oveľa menej ako pred rokom. Vtedy bolo virtuálnych tried 109, čo bolo o dvetisíc žiakov viac,“ konštatoval Chudík.
Tento fakt potvrdil aj predseda školskej komisie Damankoš, keď poznamenal, že prepúšťať budú musieť len tí riaditelia, ktorí doteraz vytvárali fiktívne pracovné úväzky vo virtuálnych triedach, v ktorých reálne žiakov nemali.
Také školy teraz budú musieť prejsť vnútornou racionalizáciou. Niektorí riaditelia totiž stavili na nové, najmä učebné odbory a dúfali, že prilákajú žiakov, ale zámer im nevyšiel.
FAKTY
Čo znamenajú virtuálne triedy
Napríklad v SOŠ na Košickej ulici v Prešove v tomto školskom roku otvorili štyri prvé ročníky s počtom žiakov 120 v odboroch kozmetička a vizážistka, kozmetik, propagačná grafika, fotografický dizajn, fotograf a kaderník. Z plánovaných 120 žiakov sa v skutočnosti zapísalo 71 a tak ostalo 71 voľných miest, čo sú viac ako dve triedy.
SOŠ technická na Volgogradskej ulici v Prešove má množstvo odborov, medzi nimi aj také ako mechanik hasičskej techniky, stolár, murár, mechanik plynárenských zariadení a podobne pre takmer 7 tried prvákov plánovali prijať 210 žiakov. V skutočnosti sa však zapísalo len 125 a ostalo im 85 voľných miest. Úspech zaznamenali len v odbore technik energetických zariadení budov, kde oproti 30 plánovaným prvákom prijali 31.
Na druhej strane Stredná priemyselná škola elektrotechnická chcela otvoriť 6 tried pre 180 žiakov a toľko ich aj prijala, neostalo im žiadne voľné miesto.
Podobne je na tom Pedagogická a sociálna akadémia na Kmeťovom stromoradí v Prešove, ktorá do 4 tried prijala 120 žiakov, teda presne toľko, koľko plánovali.
Konkrétne v okrese Prešov sa otvorilo 98 tried pre 2 983 žiakov a voľných miest ostalo 679.
Spojená škola SNP 16 v Sabinove otvárala 4 triedy pre odbory ako mechanik elektrotechnik, obrábač kovov, stolár, kuchár, autoopravár elektrikár, ale zo štyroch tried pre 120 žiakov sa im reálne zapísalo len 83 a teda mali 83 voľných miest.
SOŠ na Komenského ulici v Lipanoch chcela otvoriť 6 tried v odboroch ako je pracovník marketingu, obrábač kovov, kozmetik, kaderník, murár, inštalatér, cukrár, hostinský a podobne, ale zo 163 žiakov sa im zapísalo len 91 a visieť ostalo 72 miest.
V okrese Sabinov bolo v stredných školách otvorených 14 tried pre 403 žiakov, ale reálne ich nastúpilo 250. Ostalo teda 153 voľných miest.
Veľmi podobná situácia je aj v iných okresoch Prešovského kraja a to bol dôvod na to, aby PSK prijalo spomínané VZN a určilo počet tried podľa reálneho stavu končiacich deviatakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári