Vysiela raz týždenne, pričom v drvivej väčšine v ňom prevažujú ľudovky. K folklóru sa snaží Rudy, ako ho volajú priatelia, s manželkou Zuzkou (Susan) prilákať aj najmladšiu generáciu detí amerických Slovákov, aby nestratili kontakt s koreňmi.
PITTSBURGH/PREŠOV. S „Rudym“ Ondrejcom sme sa stretli v Pittsburghu na benefičnom večere „dinner and dance“ na podporu slovenského vysielania. Stretli sa na ňom nielen tí skôr narodení, ale aj mladí priaznivci slovenského rádia v USA. Na otázky odpovedal perfektnou slovenčinou, vari len s jemne pensylvánskym prízvukom.
Vysielate v Pittsburghu, kde je jedna z najsilnejších slovenských komunít v USA. Podobne silné sú možno len v Chicagu či Clevelande. Je to tak?
„Ťažko povedať, kde. Kedysi bola najsilnejšia komunita tu, ale vieme, že v Chicagu je veľa Slovákov, takisto v New Yorku a New Jersey. Hlavne nových ľudí, lebo v Pittsburghu máme železiarne, z ktorých však mnoho padlo a aj keď tu ešte ostal nejaký priemysel, emigrácia na rozdiel od minulosti bola za posledných 30 - 40 rokov nízka. Prišlo zopár mladých ľudí, ale nie až tak veľa ako niekedy.“
Ako dlho funguje vaše rozhlasové vysielanie?
„Prebrali sme ho v roku 1979 a odvtedy vysielame každú nedeľu, najprv polhodinový program, neskôr sme ho rozšírili na hodinový. Momentálne sa dá chytiť na stanici WPITAM.com. Kupujeme si od nej frekvenciu.“
Vysiela aj cez internet?
„Áno. Ale len cez živé vysielanie. Neviem, či sa dá dostať do ich archívu. Myslím, že nie.“
Akú máte počúvanosť? Nemáme na mysli nie tak čísla, ako ohlasy, keďže rádio stále funguje a darí sa vám ho udržať i finančne. Ide to?
„Finančne nám pomáhajú obchodníci či stavebníci, ktorí tu pôsobia, slovenské životné poisťovne, pomáhajú nám tiež organizácie ako Prvá slovenská katolícka jednota, Národný slovenský spolok. Raz ročne organizujeme akciu 'dinner-dance', ako dnes, aby ľudia nás nielen počuli v rádiu, ale mohli vidieť aj naše tváre, pozhovárať sa. Je dobré, že sa stretnú ľudia, dnes ten sociálny kontakt chýba. Keď sa pozriete na ľudí, každý má v ruke mobil a komunikuje cez neho. Za chvíľu sa doň budú pozerať, ktorou cestičkou majú ísť a ani sa nepozrú na ulici, či niekto ide okolo nich. Preto sú takéto podujatia veľmi dobré.“
Kde všade má dosah stanica, na ktorej máte slovenské vysielanie?
„Vysielač má 5 000 wattov. Dosah je v okruhu asi sto míľ okolo Pittsburghu. Záleží aj na počasí, lebo je to na stredných vlnách. Pri peknom počasí, ak cestujeme do Clevelandu, chytíme to aj tam.
Prečo cestujete práve do Clevelandu?
„Žijeme v Pittsburghu, ale pracujem ako 'activity director' pre Prvú slovenskú katolícku jednotu a často cestujem na stretnutia do Clevelandu. Máme tam veľa známych. My inak často cestujeme po Amerike, chodíme aj na sever, aj na juh, aj na západ. Do rôznych štátov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári