Ako táto kauza vznikla, ako sa vyvíjala a o čo v nej ide?
PREŠOV. Kauza riaditeľky Základnej školy Sibírska v Prešove obvinenej z vydierania pomaly vrcholí.
Krajský súd rozhodol, že riaditeľla ide do väzby. Zrušil tak rozhodnutie okresného súdu. Očakáva sa obžaloba dnes už bývalej riaditeľky a proces o jej vine či nevine. Hrozí jej trest od štyroch do desiatich rokov.
Nejde tu len o ojedinelý prípad jednej prešovskej školy. Pozrime sa teda na kauzu bližšie.
Prvé príznaky sa vyskytli už dávnejšie
Natália Tobiášová nastúpila do riaditeľského kresla ZŠ Sibírska po tom, čo sa funkcie vzdal Peter Haas, ktorý sa v roku 2010 stal nezávislým poslancom mestského zastupiteľstva.
Onedlho na to Haas na škole skončil. V roku 2012 sa stal vedúcim odboru školstva na mestskom úrade a vzdal sa poslaneckého mandátu. V roku 2012 sa začali diať veci aj na škole.
Inšpektorát práce Prešov odhalil šikanu v podobe mobbingu (ako psychický teror na pracovisku) a bossingu (systematické útočenie a zastrašovanie zamestnanca zo strany nadriadeného).
Podľa protokolu z daného roku „zamestnávateľ porušil povinnosť v pracovnoprávnych vzťahoch zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov“, teda nedodržiaval antidiskriminačný zákon.
Okrem toho „neprijal žiadne opatrenia na ochranu svojich zamestnancov pred diskrimináciou, ktorá sa na jeho pracovisku prejavuje vo forme mobbingu“.
Tieto skutočnosti nevyšli najavo hneď. Ako prvý o nich informoval denník Korzár 21. septembra tohto roku, pričom v článku sa objavilo aj to, že „v apríli 2015 začaté trestné stíhanie pre zločin vydierania, keď poškodení museli odovzdávať polovicu z osobného ohodnotenia a z vianočných odmien v rokoch 2012 a 2013“.
Šumy okolo Sibírskej však išli už dlho predtým, o čom svedčí fakt, že záujem o túto inak modernú školu nachádzajúcu sa na najväčšom sídlisku v meste dlhodobo klesal.
Zlá klíma v učiteľskom zbore
V učiteľskom zbore sa vytvorili skupinky, panoval v ňom strach. Niektorí sa po predchádzajúcich skúsenostiach báli o prácu, nechceli prehovoriť, prípadne len anonymne.
Poškodené učiteľky, ktoré dali trestné oznámenie, boli pod policajnou ochranou a postavili sa za ne aj odbory. Riaditeľka sa k problémom na škole vyjadriť odmietla.
Rada školy sa témou možného odvolania riaditeľky zaoberala na konci uplynulého školského roka, teda v júli, aj na začiatku nového (v septembri), ale zmietla to zo stola.
Problémy neriešila ani po tom, čo spomínaný článok vyšiel. K mimoriadnemu rokovaniu (dvojnásobnému, o ňom ešte bude reč) ju primalo až zadržanie a obvinenie riaditeľky policajnými orgánmi.
Až do toho času bolo okolo kauzy ticho. Teda až na „šumy“, ktoré k nám do redakcie priamo či anonymne prichádzali. Časť názorov zazlievala poškodeným učiteľkám, že doteraz mlčali (a platili), iní sa prikláňali k tomu, že konečne vyšli na povrch „ututlávané“ skutočnosti.
V Prešovských novinách sme 27. októbra napísali komentár o tom, že „kauzu školy sprevádzajú alibizmus a strach“.
Nebol len o podozreniach, že riaditeľka dávala podriadeným odmeny, z ktorých si potom polovicu ukrojila, ale aj o tom, že v plnej nahote poukázala na stav školstva.
Podobných prípadov je vraj viacero, ich dokazovanie je však ťažké. „Prípad nekončí. A nejde tu len o nejakú jednu prešovskú školu,“ končil komentár Prešovských novín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári