To všetko charakterizuje obec Lenartov v okrese Bardejov.
LENARTOV. Lenartov je šarišská obec pri poľskej hranici, dvadsať kilometrov západne od mesta Bardejov.
Na úpätí Nízkych Beskýd v údolí Večného potoka vlievajúceho sa do rieky Topľa bola dedina v minulosti súčasťou malcovského panstva. Prvá písomná zmienka je z roku 1427.
O obci sa píše najprv ako o Lenartwages, potom Lénarthó a neskôr ako o Lenartowe. Okrem 700 člennej rómskej osady má celý rad ďalších zaujímavostí.
Pálenie míly
Historicky sa starí Lenartovčania venovali poľnohospodárstvu, klčovaniu lesov, ale aj remeslám akými boli kováčstvo, šindliarstvo, neskôr ovčiarstvo a práca v lese. Predkovia dnešných obyvateľov boli známi aj tradičnou výrobou dreveného uhlia, tzv. pálením míly.
„V lese sa naskladalo drevo do tvaru akéhosi ihlanu – míle, obsypalo sa hlinou, zospodu zapálilo a vnútri to potom týždeň horelo a tlelo bez prístupu vzduchu. Takto sa drevo, dnes sa tomu hovorí pyrolýza, menilo na drevené uhlie,“ hovorí starostka Lenartova Jana Bľandová (Smer).
Ako dokazuje obecná kronika, uhliarstvo bolo doplnkovým zamestnaním obyvateľov aj v regióne Šariša. Drevené uhlie sa po vypálení niekoľko hodín rozoberalo a hasilo a nakladalo. V špeciálnych vreciach alebo na vozoch sa potom transportovalo a predávalo.
Foto k článku: obec Lenartov
Tiburtiova misia
V obci sú veľmi hrdí na svojho rodáka Andreja Kaputu, ktorý ako rehoľný brat – misionár Tiburtius, štyridsať rokov pôsobil na Papue-Novej Guinei medzi domorodcami kmeňa Kanakow.
„Pred dvomi rokmi sme robili výstavu jeho fotografií, bol totiž vášnivý fotograf. Zakladal plantáže a učil kanibalov pestovať kávu a kakao. Na Papuu sa dostal tak, že vstúpil do rehoľného rádu Božského srdca v Nitre a keďže bol vyučený záhradník, vyslali ho do Novej Guiney. Tam je aj pochovaný,“ spomína na slávneho rodáka starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári