Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav

V Lige majstrov mal Prešov bod na dosah

Výborný hádzanársky zápas proti Portu rozhodol favorizovaný súper dve sekundy pred koncom.

Lukáš Urban pri streľbe cez českého reprezentanta v drese Porta Michala Kasala.(Zdroj: viza)

Už aj teoretická šanca na jedno z dvoch postupových miest zo skupiny C Ligy majstrom je fuč. Tatran Prešov živil ešte nádej v zápase s portugalským majstrom FC Porto. Dve sekundy bol slovenský šampión od bodového zisku. Nakoniec sa ale kvalitný zápas s vystupňovaným výkonom prešovských hádzanárov a úžasnou dramatickou koncovkou skončil najtesnejším víťazstvom hostí. Remíza by však určite tomu zápasu, v skvelej atmosfére Tatran handball areny, svedčala viac.

PREŠOV. „Aj keď sme v závere inkasovali nešťastný gól ruky portugalskej ľavej spojky Duarteho, hrať tento zápas, i pre ten potlesk divákov po poslednom hvizde rozhodcov, naozaj stálo zato. Prehrali sme, no myslím, že ľudí v hľadisku i pri televíznych obrazovkách sme potešili,“ výstižne sa vyjadril po stretnutí pivot domáceho tímu Michal Kopčo.

V prvom kole skupiny C Ligy majstrov prehral Tatran Prešov na ihrisku Futebol Clube do Porto vysoko 23:33.

V Prešove sa v odvete ale chystali na odvetu. Pritom, hlasy z kabíny navrávali, že to nemusí byť o desať gólov, brali by aj výhru o jediný gól. O ten vyhral napokon portugalský klub...

Hráči jedenásťnásobného slovenského majstra sa však za to, čo v zápase odviedli, sa hanbiť veru nemusia. Do hry dali srdce, túžba oplatiť prehru súperovi bola evidentná.

Faktom však je, že Tatran si v tomto zápase „vybral“ jeden hluchý úsek. Bolo to v prvom polčase a súper v tejto časti odskočil Prešovu zo stavu 6:6 na 6:10 a po prestávke, v 38. minúte na najvyšší gólový rozdiel 11:18.

Mínusom je aj fakt, že za stavu 24:24 tesne pred koncom prešovská obrana neubránila strelca Porta Duarteho. V čase, keď hostia hrali bez brankára s jedným hráčom v poli navyše, mali k nemu pristúpiť razantnejšie.

Prešovčania prvý polčas začali sľubne. Potom prišli spomenuté neúrodné domáce minúty, po zmene strán ďalší gólový odskok Portugalčanov, ale ten nasledujúci útok Tatrana na zmazanie gólového manka bol vskutku impozantný.

Hľadisko bolo ďalším hráčom domácich. Aktéri v bielo - zelenom na ihrisku dreli, vydávali zo seba maximum. Proti ním stál výborne disponovaný súper, s urastenými, no pohyblivými hráčmi.

Aj preto sa po tomto zápase hovorilo ako o jednom z najlepších v prešovskej aréne. Škoda len, že domáci z neho vyšli bodovo naprázdno.

Aktuálne slovenský majster so ziskom dvoch bodov za domácu výhru nad Čechovskými Medveďmi z Ruska uzatvára tabuľku skupiny C Ligy majstrov.

Z Prešovčanov strelecky finišoval Furlan

Dva posledné góly Tatrana Prešov strelil slovinský legionár Vasja Furlan. Na 24:24 upravil skóre devätnásť sekúnd pred koncom.

„Za tohto stavu sme mali následnú akciu súpera prerušiť. Hoc aj za cenu faulu. Len aby sme natiahli čas, prípadne získali loptu a pokúsili sa streliť náš víťazný gól. Stal sa ale opak toho. Portugalcov sme o loptu neobrali. Tušili sme však, že akciu budú chcieť zakončiť cez post ich fyzicky silného pivota Borgesa. Mišo Kopčo ho síce dobre ubránil, akciu zastavil. Po následnom rozohraní sa lopta ale dostala k Duartemu. Ten napokon aj s dávkou šťastia vystrelil, tak všelijako, ale skončilo to nešťastne pre nás v bráne. Prehrali sme však s kvalitným súperom. Porto hlavne v prvom polčase výborne bránilo so „zatiahnutou“ obranou. Cez vysokých obrancov nebolo ľahké sa dostávať k zakončeniu. V druhom polčase, kedy sme prehrávali už o sedem gólov, sme to v útoku výrazne zrýchlili. To už na Portugalcov platilo. Hrali sme našu hru, škoda len, že sme sa k nej dostali, až keď nám natieklo do topánok. Ten záver bola ale aj pre divákov iste veľmi zaujímavý. Na postup zo skupiny už nemáme síce už ani teoretickú šancu, ale o získanie ďalších bodov sa určite vynasnažíme vo zvyšných zápasoch v Breste, Novom Sade i v poslednom kole doma so španielskou La Riojou.“

Vasja Furlan pred koncom vyrovnával, ale na bod to nestačilo.

Čupryna zase čaroval, ale...

Medzi prešovskými žrďami v zápase s FC Porto čaroval Igor Čupryna. Poslednej strele tohto duelu za svoj chrbát už ale nezabránil.

Aj preto si krátko po záverečnom hvizde v rodnom jazyku ukrajinský legionár v službách Tatran Prešov uľavil...

„Som riadne naštvaný, brali by sme po takomto priebehu aj remízu. Nakoniec ale prehráme doma gólom dve sekundy pred koncom. To je ozaj na porazenie. Iste, je už koniec, ale podľa mňa mal niekto z našich brániacich hráčov na strelca Portugalčanov vyštartovať, dostúpiť a hoci aj za cenu žltej či červenej karty mu v strele zabrániť. Nestalo a to čo, sme začali v druhom polčase budovať, sa nám zosypalo. Škoda, fantastickí diváci si zaslúžili viac. Inak to bol výborný zápas s našimi veľmi dobrými fázami. Prehrali sme zase tesne, ale ideme ďalej.“

Nabitý program hádzanárov Tatrana Prešov pokračuje aj v najbližších dňoch.

V sobotu hrá SEHA ligu v Srbsku so Spartakom Vojput.

V utorok 17. 11. čaká Tatran prvé semifinále Slovenského pohára v Topoľčanoch, na druhý deň doma (18. h) extraligovú dohrávka so Šaľou.

V sobotu 21. novembra hrá Prešov Ligu majstrov v bieloruskom Breste, kde by v pondelok 23. 11. mal predohrať aj stretnutie trinásteho kola nadnárodnej ligy.

Igor Čupryna bol oporou prešovských hádzanárov.

Alexej Peskov pri streľbe. Foto k článku: viza

Štatistika

Tatran Prešov - FC Porto 24:25 (10:14)

Tatran: Božič, Čupryna - Kopčo 3, Hrstka, D. Krok, Sadovyj 1, Ľ. Šárpataky, Radčenko 1, L. Urban 2, Furlan 4, Pekár, Číp 2, Peskov 4, Antl 7/5, Ivkovič, Petro.

Najviac gólov za Porto: Duarte a Borges po 5.

Pok. hody: 6/5 - 4/4, vylúčení: 4 - 6, rozhodovali: I. Covalciuc a A. Covalciuc (obaja Mold.), 3 120 divákov.

Ďalší program 7. kola C-skupiny - sobota 14. 11.: 18.00: RK Vojvodina Nový Sad (Srb.) - HC Meškov Brest (Biel.), Naturhouse La Rioja (Šp.) - Čechovskí Medvedi (Rus.)