Bývalá predsedníčka strany Náš kraj, jej funkcionári i členovia sa dištancujú od procesu, ktorý viedol k prevzatiu strany Borisom Kollárom. Podľa nich tak došlo na základe fingovaného snemu, bez vedomia členskej základne.
PREŠOV. Predstavitelia strany Náš kraj, ktorá sa dnes volá Sme rodina a na jej čele stojí podnikateľ Boris Kollár, sa dištancujú od vzniknutej situácie. Zvažujú právne kroky.
Podľa ich slov bol snem, na ktorom sa stal novým štatutárom Nášho kraja Peter Pčolinský len fingovaný.
Na snem vraj nikoho nepozvali
Vyplýva to z vyjadrení funkcionárov strany, keď na údajný snem nedostal pozvánku ani podpredseda Jozef Hoško, či ďalší predstavitelia. Podľa signatárov vyhlásenia tým došlo k porušeniu stanov.
„Podľa nás je to fingované od začiatku do konca,“ uviedol na pondelkovej tlačovej besede v Prešove Jozef Hoško.
„Minimálne ja ako podpredseda a predseda bratislavskej organizácie som mal dostať pozvánku na takú vážnu vec. Div sa svete, nedostal som,“ doplnil.
O tom, že „strana patrí niekomu inému“ sa dozvedel z médií.
Bývalá predsedníčka a zakladateľka strany Ľuba Kráľová poukázala na zápisnice vyžiadané z ministerstva vnútra, podľa ktorých bol na sneme 1. 11. zapisovateľom dovtedajší predseda strany Milan Mňahončák a overovateľom zápisnice nový predseda Peter Pčolinský a iné podpisy na listine nefigurovali.
Následne sa 10. 11. konal ďalší snem, na ktorom Pčolinského vystriedal na poste štatutára Boris Kollár, v tom čase už ohlasujúci vstup do politiky.
„Snem nebol,“ vyslovila svoju domnienku bývalá predsedníčka.
Dištancujú sa
Pod vyjadrenie sa doposiaľ podpísalo 14 ľudí, vrátane predsedu rozhodcovskej komisie Jána Tilňáka, okresného predsedu v Prešove Mikuláša Žemličku a ďalších.
„Je absurdnou a nepredstaviteľnou skutočnosťou, ale súčasne aj našou hanbou, že sa strana Náš kraj stala predmetom obchodu alebo výmeny za neznáme služby, a to zo strany bývalého predsedu strany Milana Mňahončáka smerom k novému štatutárovi Petrovi Pčolinskému a po ňom k Borisovi Kollárovi,“ uviedli vo vyhlásení.
Prevzatie strany považujú za neštandardné a majú podozrenie z porušenia stanov.
„Konzultujeme celú vec s právnikmi. Chceme dosiahnuť predbežné opatrenie, aby nikto nemohol so stranou nakladať,“ vyjadril sa Hoško.
„Náš bývalý predseda Milan Mňahončák stranu daroval, posunul, alebo predal, nevieme presne, pánovi Pčolinskému a ten ju následne posunul pánovi Kollárovi,“ doplnil Jozef Hoško a pýtal sa: „Čo má pán Kollár s malou stranou z východného Slovenska?“
Expredsedníčka: Dejú sa prapodivné veci
„Nie som v strane od júna 2013, kedy som za podľa mňa neplatných podmienok bola odvolaná z postu podpredsedníčky. Teraz sa znovu dejú prapodivné mimoriadne snemy,“ pripojila sa bývalá predsedníčka Ľuba Kráľová.
„Ak sa podarí zachrániť stranu, tak sa určite vrátim. Je to naša strana, nie pána Kollára.“
Ako uviedla, obvolala okresných predstaviteľov strany (okrem Humenného, odkiaľ je M. Mňahončák a Bardejova, kde je nový predseda) a každý jej potvrdil, že na mimoriadnom sneme nebol. Navyše sa zápisnica podľa jej slov odvoláva na neexistujúce články stanov.
Na sneme 1. 11. podľa jej informácii chýbali reálni ľudia, a keďže na ňom nebola uznášaniaschopná väčšina, nemá platiť. Spochybnila aj Pčolinského členstvo v strane.
„Mám dojem, že sa dvaja biznismeni dohodli,“ komentoval súčasný stav predseda rozhodcovskej komisie Nášho kraja Ján Tilňák.
Podľa jeho slov nemá zo zmien členská základňa (114 ľudí) nič.
„Nikto z týchto ľudí by s tým, ako ich poznám, nesúhlasil. Všetci to robili zadarmo, dávali do toho vlastné peniaze a teraz majú stranu darovať oligarchovi Kollárovi?“
Žemlička: Nášmu kraji som venoval všetky úspory
Signatári vyhlásenia sa zhodli, že subjekt bol založený zdola, s programovým zameraním na znižovanie regionálnych rozdielov. Zložili sa aj na kauciu pred ostatnými parlamentnými voľbami. Z vlastného vrecka na ňu prispel aj prešovský predseda Mikuláš Žemlička.
„Zobral som všetky úspory, ktoré som mal, zvyšok som si požičal a dal na činnosť našej strany, aby sme sa zúčastnili parlamentných volieb, a zviditeľnili sa. Nepokladal som tieto peniaze za stratu, ale za investíciu do budúcnosti. Na povolebnom sneme bola časť členov sklamaná a myslela si, že nový predseda by stranu viedol lepšie, dynamickejšie a priniesol jej finančné prostriedky. To sa však nestalo. Nastala systematická stagnácia. V žiadnom prípade nesúhlasím s tým, aby naša snaha a dobrý úmysel boli zneužité takým spôsobom,“ povedal Žemlička.
Mňahončák: Všetko bolo v poriadku
Oslovili sme aj bývalého predsedu strany Milana Mňahončáka. Výroky signatárov vyjadrenia označil za nezmyselné.
Podľa jeho slov sa uskutočnil snem v súlade so stanovami, o čom svedčí registrácia zmien na ministerstve vnútra.
„Pani Kráľová dva roky nie je členkou strany. Nevie, ako sa zmenili stanovy. Pán Hoško nie je podpredsedom strany. V máji bol na sneme, ktorého sa ani nezúčastnil, zvolený nový výbor,“ uviedol Mňahončák, podľa ktorého bol Hoško v strane neaktívny.
Narážal na výsledky komunálnych volieb, či výber členských príspevkov. Ďalej to nekonkretizoval.
„Nebudem rozoberať stranícke veci na verejnosti.“
Reakcia ministerstva
A ako vidí celú záležitosť ministerstvo vnútra, ktoré všetky zmeny zaregistrovalo?
„Štatutárny orgán politického hnutia Náš kraj podal návrh na zmenu štatutárneho orgánu spoločne s uznesením orgánu strany, ktorý je podľa zaregistrovaných stanov príslušný na voľbu štatutárneho orgánu. Toto uznesenie bolo podpísané štatutárnym orgánom a novozvoleným štatutárnym orgánom, pričom podpisy boli osvedčené. Na základe vyššie uvedeného Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky schválilo a vykonalo zmenu štatutárneho orgánu politického hnutia Náš kraj,“ reagovalo ministerstvo.
Kollárov prvý pokus. Po boku Martinákovej a Hagyariho už raz neúspešne skúšal šťastie v politike v roku 2010. FOTO: FRK
FAKTY
Strana Náš kraj
Pozrime sa chronologicky na pôsobenie strany Náš kraj a jej aktérov na slovenskej politickej scéne.
2010
Strana Náš kraj bola 2. 9. zaregistrovaná na ministerstve vnútra. V Prešove sa 18. 9. konal ustanovujúci snem, predsedníčkou sa stala Ľuba Kráľová.
2011
Na prvom riadnom sneme (19. 2.) obhájila Kráľová svoj post. Jej protikandidátom bol Milan Mňahončák.
2012
Po voľbách (4 859 hlasov; 0,19 percenta) Kráľovú zložila funkciu a konal sa mimoriadny snem (27. 10.) Nášho kraja. Novým predsedom sa stal Milan Mňahončák, ktorý vyhral o 1 hlas nad Ľubou Kráľovou. Tá sa stala jeho podpredsedníčkou.
2013
V júni bola z funkcie na mimoriadnom sneme odvolaná podpredsedníčka Ľuba Kráľová, v strane skončila. V nadchádzajúcich župných voľbách kandidovala na poslankyňu ako nezávislá. Náš kraj oficiálne podporil na župana Petra Chudíka zo Smeru, na poslancov išiel samostatne. Nezískal žiadny mandát.
2014
Konali sa komunálne voľby. Mňahončák neobhájil post poslanca v Humennom za koalíciu Náš kraj - SNS. Jeho strana nedosiahla výraznejší úspech, získala niekoľkých starostov a poslancov v malých obciach.
2015
Po mimoriadnom sneme (1. 11.) sa stal novým predsedom Nášho kraja Peter Pčolinský. Vyšiel z prostredia KDH, s väzbami na KDS, stranu Nova a Hnutie 300, jeho meno sa spájalo s protestmi Gorila.
Boris Kollár v tom čase oznámil vstup do politiky. Prvý raz sa o politickú kariéru neúspešne pokúšal v roku 2010 na kandidátke subjektu Únia, spolu so Zuzanom Martinákovou, Branislavom Záhradníkom či Pavlom Hagyarim. Únia neuspela (17 741 hlasov; 0,70 percenta).
Na sneme strany Náš kraj (10. 11.) sa zmenil jej názov na Sme rodina a na čelo subjektu sa postavil Boris Kollár, s ambíciou kandidovať vo voľbách do NR SR v roku 2016.
FRK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári