Problém sa v poslednom období ukazuje čoraz vypuklejšie. Hoci prešovská župa konštatuje, že primárna dostupnosť k zdravotnej starostlivosti je v kraji dobrá, pacienti musia zápasiť s rôznymi zmenami. Lekári starnú a odchádzajú do dôchodku. Zaplniť ich miesta, najmä v okrajových okresoch a na vidieku, vôbec nie je jednoduché. V regióne máme aj lekárov, ktorí ordinujú, aj keď majú viac ako 75 rokov.
PREŠOV. V Prešovskom kraji ordinuje asi 1 660 špecialistov a minimálna verejná sieť je naplnená, no problémy sú v niektorých okresoch ako Kežmarok, Spišská Nová Ves, Snina či Medzilaborce. Za špecialistom si však ľudia môžu na vyšetrenie vycestovať aj do najbližšieho mesta.
Horšie je to v primárnej oblasti, teda ak pacient potrebuje pravidelnú starostlivosť praktického lekára, pediatra, gynekológa či stomatológa.
Lekári totiž starnú a opúšťajú svoje obvody. Hľadanie ich nástupcov vôbec nie je jednoduché. Len v Prešovskom kraji je z 1 309 lekárov až 542 vo veku 61-75 rokov, čo je viac ako tretina. Z nich má dokonca 51 vek nad 75 rokov.
„Problémy evidujeme najmä v prihraničných lokalitách, kde je spádová oblasť veľmi veľká, čo spôsobuje sťaženú dostupnosť pacientov k lekárom. Takéto problémy sú v okresoch Kežmarok, v časti okresu Stará Ľubovňa, tiež v Medzilaborciach a Snine, kde chýbajú najmä pediatri a dostupnosť pacientov k lekárovi je viac ako 20 kilometrov,“ upresnila situáciu hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.
Zmeny pacienti nevítajú
Podľa hovorkyne Fitzekovej okresy Prešov a Sabinov sú v pokrytí rajónov na tom celkom dobre, aj keď aj tu dochádza k zmenám. V lete napríklad odišli dve prešovské praktické lekárky zo svojho pôsobiska v Solivare a presťahovali sa na sídlisko Sekčov do lepších podmienok.
Pacientom neostávalo nič iné, len sa prispôsobiť a cestovať za nimi alebo si vyžiadať zdravotnú kartu a nájsť si lekára inde. Ambulanciu v Solivare sa totiž nepodarilo znova obsadiť.
„Z môjho obvodu odišla lekárka, s ktorou som bola veľmi spokojná. Zastupuje ju teraz iná, ale už je v dôchodkovom veku a myslím si, že aj za ňu hľadajú náhradu, tak si možno zase budeme zvykať na niekoho iného, a to nie je dobré ani pre toho lekára, ani pre nás,“ myslí si Prešovčanka Júlia Pavlinská.
Zdá sa, že také dočasné obsadzovanie prázdnych ambulancií je bežná prax. Potvrdzuje to aj údaj, že v Prešovskom kraji z 250 praktických lekárov pre dospelých až 90 má viac ako 60 rokov. V kritických prípadoch, najmä na vidieku preto riešia situáciu úväzkovo a to znamená, že jeden lekár má viac miest výkonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári