VALENTÍN ŠEFČÍK (48) je známym spisovateľom kníh pre deti. Od detstva bol knihomoľom, ani pri maturite však nevedel, čím chce byť. „Strojarina“ ho nebavila. Kým sa dostal ku knihám, zbíjal palety. Očarila ho práca s deťmi, vyštudoval učiteľstvo, 20 rokov je riaditeľom bertotovskej základnej školy. Rodák zo Spiša nikdy nemal ambíciu byť spisovateľom, na gymku lepšiu známku ako dvojku nemal. Teraz sa kompletizuje jeho nové dielo, štvrté v poradí. Tvrdí, že je to od knihy ku knihe náročnejšie.
Vo svojej literárnej tvorbe ste si vybrali za cieľovú skupinu detského čitateľa. Aká je vaša doterajšia bilancia tvorby? Na čo z vášho pera sa môžu čitatelia tešiť najbližšie?
Dosiaľ som napísal tri knihy a jeden pracovný zošit, ktorý hoci je z môjho pera, nebudem ho špecificky radiť k tvorbe. Prvá knižka vyšla v roku 2000 pod názvom Na vydaj, potom to boli Kamienky pri ceste (2007) a Basta fidli (2010). Teraz sa pripravuje a verím, že do konca roka vyjde kniha Bola raz jedna láska. Tá bude celá o láske.
Kniha o láske a určená vyslovene pre deti?
Bude učená pre deti, ale to slovo pre deti by som rozvinul širokospektrálnejšie, lebo to bude pre deti menšie, väčšie, ešte väčšie, pubertiakov a v konečnom dôsledku sa slovo láska dotýka každého človeka na tomto svete. Či je to 2-mesačné dieťa alebo 99-ročný človek. Tá kniha vlastne bude pre všetkých, lebo aj tí starší, keby si ju prečítali, či pozreli jednu, dve básne z nej a zahĺbili sa do nich, tak prídu na to – veď to sme zažili aj my.
Téma lásky je veľmi častou témou v rôznych sférach umenia. Je pri nej ešte stále čo odhaľovať? Aj pre deti?
Celkom iste áno. Láska je nekonečná téma, ktorá bude vždy v centre záujmu umeleckého vyjadrovania. V slovenskej poézii pre deti však takú knižku nenájdete. Naozaj neviem o žiadnej knihe, ktorá by mala túto tému poeticky spracovanú.
A dá sa táto tematika lásky spisovateľsky uchopiť aj pre deti?
Aj deti chápu jej prítomnosť v živote. Svojsky a niekedy až prekvapujúco na svoj vek. Ja som sa o to spracovanie tejto témy posnažil a trvalo mi to 3 roky, kým som to „spáchal“. Mal som však pred tým veľký rešpekt. Keď som po poslednej knižke uvažoval, ktorým smerom sa pustím, tak som akosi iné témy ani nemal. Tá láska tam už dlhšie kdesi v kútiku driemala. A zrazu prišiel jej čas a priestor.
Našli ste na našom trhu u kolegov – spisovateľov nejaké inšpirácie?
Keď som sa rozhodol pre túto tému, začal som pátrať, aké knihy sú v tomto smere na Slovensku, no nič som neobjavil. To bola správa dobrá i zlá. Zlá preto, lebo sa nemám od čoho odpichnúť, či porovnať a dobrá preto, lebo tu nič také nie je a budem prvý. Teda, možno nie celkom, určite tu už boli nejaké náznaky, ale nebola to komplexná knižka. Báseň kde-tu nájdeme, ale nie celú zbierku. To bola pre mňa výzva, tej som sa chytil a už nepustil.
Kde ste čerpali počas tvorby motiváciu?
V sebe, vo svojom živote, prežívaní, v spomienkach, v mojom pohľade na svet lásky, v tom, čo si ja dokážem z tej fantázie o láske ukradnúť a v tom, čo si myslím, žeby mohlo deti zaujať. Myslím si, že láska ako krásna téma a výsostne vážna môže byť aj veselá, aj smiešna, aj humorná. Tak som tú celú knihu naladil do dvoch polôh – jedna je poeticky vážna a druhá je zábavne veselá. A stále je to láska.
V akej fáze sa kniha nachádza, našli by sme ju už pod stromčekom?
Verím, že áno. Grafická stránka knižky aj s ilustráciami je už hotová. Túto grafickú stránku knihy mal na starosti Erik Groch. O ilustrácie sa postaral Ľubo Paľo, čo je naozaj skvelá persóna a meno v ilustrátorskom svete. Práve včera som si na monitore pozeral náhľad knihy a z tej vizuálnej stránky som z nej mal veľmi dobrý pocit. Jej príchod na svet teraz už bude záležať iba od toho, ako rýchlo nám ju v tlačiarni vytlačia.
Už pri knihe Basta Fidli sa spisovateľ Daniel Hevier vyjadril, že konečne dobrá kniha, ktorá tu chýbala. A zase sme pri knihe, ktorá tu dosiaľ nebola a môže sa na trhu výborne uplatniť?
Možno, ale ja to nikdy neberiem tak, že sa chcem uplatniť na trhu. Ja som vyhovel sám sebe, mojim vnútorným pocitom a keď mám z toho dobrý pocit, tak je všetko v poriadku, Potom je dôležité, či má ten dobrý pocit aj čitateľ, ak áno, všetko je tak, ako má byť. Trh je až na ďalšom mieste a či sa kniha uchytí, osloví svojich čitateľov a pobeží tam, kam má, to ukáže čas.
Ako riaditeľ základnej školy máte svojich čitateľov „pod nosom“. Asi ich aj „testujete“ na žiakoch, však?
Tak je. Robil som to aj v minulosti. Je to veľmi dobrá testovacia vzorka, lebo táto veková kategória, ktorú máme v škole, od 1. po 4. ročník, je i mojou cieľovou skupinou, aj keď nie jedinou.
Takže ste im čítali to, čo ešte ani je v knižnej podobe?
Určite som im čítal niektoré básne a chcel som poznať, akú odozvu vyvolajú. Ich reakcie boli potešujúce a pod vplyvom „malého žiackeho testu“ nebolo treba nič meniť. Aj keď počas priebehu tvorby knihy prichádza k mnohým zmenám textu. Ešte pred niekoľkými týždňami, som prerábal niektoré časti básní. Pevne verím, že k lepšiemu. Urobil som maximum, ktoré som vedel a mohol a o chvíľu nastane ten čas, kedy mi to čitateľ i kritik spočíta. Nuž zistíme skoro, či sa dielo podarilo, alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári