Pondelok, 23. október, 2017 | Meniny má Alojzia

Volejbalisti Prešova senzačne vyradili Charkov

VK Mirad PU Prešov v odvete 16-finále CEV Cupu porazil ukrajinský Charkov 3:1 a po zlatom sete sa raduje z postupu.

(Zdroj: SITA/Viktor Zamborský)

V európskom pohári číslo 2 pokračuje ďalej, čaká ho talianska Perugia.

PREŠOV. Po utorkovej prehre 1:3 si boli Prešovčania vedomí, že len maximálny výkon v odvete im môže priniesť zachovanie postupových ambícií v dvojzápase s favoritom, ktorý tvorí základ ukrajinskej reprezentácie.

Stalo sa, slovenský majster odohral skvelý zápas a vynútil si zlatý set, v ktorom potvrdil postup.

Tréner Ľuboslav Šalata pripravil svoj tím na odvetu výborne, do základnej zostavy postavil na nahrávku Halaja namiesto Feňa. Súper tiež pozmenil zostavu, hral celý zápas bez smečiara Tatarinceva, ktorý robil deň predtým Prešovu veľké problémy.

Prvé dve dejstvá boli vyrovnané, v koncovke ich zvládli Prešovčania a zreálnili tak svoju šancu na postup. Možno kľúčovým momentom celého dvojzápasu bolo, keď domáci psychicky ustáli vedenie ukrajinského majstra v skoro celom prvom sete a v koncovke od stavu 22:22 vývoj otočili.

V treťom sete mal Prešov dlho navrch, viedli ešte 23:19, neskôr mali za stavu 25:24 prvý mečbal, ale súper mu odolal a napokon vyhral set 28:26.

Tréner Šalata potom pri zranení smečiara Drobňáka opäť siahol do zostavy, na smečiarsky post posunul Luxa, na post univerzála prišiel z lavičky Rajduga.

Kto čakal, že smolná koncovka Prešovčanov položí, mýlil sa, lebo v štvrtom dejstve boli vysokoškoláci pánmi na ihrisku, postupne si vybudovali náskok až 20:13 a pri rovnosti bodov z dvoch zápasov (3:3) si vynútili rozhodujúci zlatý set.

Jeho úvod bol v podaní domácich euforický, v skvelej atmosfére viedli rýchlo 4:1, strany sa menili dokonca za stavu 8:3 pre Prešov.

Zverenci trénera Ľuboslava Šalatu viedli ešte 11:7, Ukrajinci však štvorbodovou šnúrou vyrovnali.

Prešov si však nenechal vziať šancu na dokonanie senzácie a štyrmi bodmi za sebou pri Sopkovom servise potvrdil definitívne postup do osemfinále.

Hlasy po zápase

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: Je to veľké víťazstvo nad silným súperom. Dnes sa nám podarilo to, čo nám nevyšlo včera - udržať našu hru na vysokej úrovni. Pre celkový výsledok bola dôležitá zvládnutá koncovka prvého setu, v ktorom sme prehrávali, ale dokázali sme v závere získať set v náš prospech. Zneistili sme dovtedy suverénneho súpera, ktorý bol včera neomylný. Dnes nastúpil v pozmenenej zostave aj s Plotnickým a Tominom. My sme sa museli vyrovnať so zranením Jura Drobňáka, ktorý si pravdepodobne poškodil stehenný sval a v priebehu tretieho setu ho nahradil Erik Digaňa. Nezvládli sme síce koncovku tretieho setu, no okolnosti hrali s nami. Od štvrtého setu sme zmenili rozostavenie, Marcel Lux išiel na smeč a Mišo Rajduga na ´účko´. Vďaka univerzálnosti a kvalitnej prihrávke Luxa sme dokázali udržať vysokú úroveň hry. Zlatý set je vabank. V závere ukázal Maťo Sopko svoju jedinečnosť, veľkosť a osobný prínos pre tím. Príde Perugia plná skvelých hráčov a tešíme sa. Nestáva sa každý deň, že si zahráte proti hráčom ako Atanasijevič, Kaliberda, či Fromm."

Martin Sopko, smečiar Prešova: "Pred týmto dvojzápasom sme si povedali, že nemáme čo stratiť. Hrali sme pre ľudí z Prešova. Oba zápasy boli pekné, ukázali sme dobrý volejbal. Predviedli sme dobré výmeny a udržali sme vysokú úroveň našej hry. V prvom zápase sme zistili, že Charkov nie je až takým favoritom, ako sa zdalo. Po úvodnom nevydarenom sete v prvom zápase to už bol vyrovnaný volejbal. Vedeli sme, že ak ich udržíme na rozdiel jedného či dvoch bodov, budú nervózni. V koncovkách setov sa to napokon aj stalo a to rozhodlo. V ďalšom kole nás čaká súper svetového mena a môžeme byť šťastný, že súper ako Perugia príde do Prešova."

Fakty

Odveta 16-finále Pohára CEV vo volejbale mužov

VK Mirad PU Prešov – Lokomotiv Charkov 3:1 (23, 22, -26, 17) – zlatý set 15:11

Prvý zápas 1:3, postupuje Prešov

Hralo sa 127 minút, rozhodovali Rogič (Srbsko), Asipčuk (Bielorusko), 800 divákov.

Prešov: Halaj 2, M. Sopko st. 17, Macko 10, Lux 25, Drobňák 7, Červeň 7, libero T. Lampart (Digaňa 3, Rajduga 5)

Charkov: Plotnickyj 16, Rudnickyj 9, Tomyn 14, Kovaľov 14, Terjomenko 17, Kovalčuk 6, libero Fomin (Harmaš)

Predbežné termíny zápasov osemfinále (budú upresnené): 1. - 3. 12. Prešov - Perugia, 15. - 17. 12. Perugia - Prešov

Foto k článku: TASR/Roman Hanc, SITA/Viktor Zamborský