„Človeku môžete ukradnúť tašku, mobil alebo peňaženku. To robia zlodeji. Ľuďom môžte ukradnúť očakávania, ilúzie aj vieru. To robia politici. Nemôžete im však ukradnúť rieku. A to sa práve deje v Bardejove. Chceme tomu zabrániť. Preto vznikla aj táto skupina a Petícia za odstránenie múru z brehov rieky Topľa v Bardejove. Podpíšme ju a dajme najavo, že nám na našej rieke záleží a že ju máme radi viac ako arogantných mocipánov a nekompetentných úradníkov, ktorí o stavbe múru okolo rieky Topľa rozhodli bez vás a bez verejnej diskusie,“ vyzývajú ľudí prostredníctvom skupiny na sociálnej sieti bardejovskí aktivisti. Porozprávali sme sa s jej zakladateľom Ľubomírom Augustinským.
Prečo ste sa rozhodli urobiť petíciu proti múru?
„Petícia je momentálne jediná možnosť ako prejaviť svoj nesúhlas so stavbou, ktorá negatívne zasiahla do života celého mesta a zničila vyhľadávané a obľúbené rekreačné miesto pre všetkých Bardejovčanov. Ďalším dôvodom bol spôsob realizácie, ktorým sa devastuje absolútne všetka fauna a flóra v tomto úseku rieky. A odnesie si to aj minimálne ďalších 10 kilometrov toku pod stavbou. Obnova pôvodného genofondu fauny a flóry v tomto úseku je zjavne v nedohľadne. Samozrejme, prekvapila ma aj cena za celú stavbu, ale touto ekonomicko-technickou časťou stavby sa už bude zaoberať niekto iný. Pre mňa je to emocionálna záležitosť.“
Ľudia vám vytýkajú, že to je trochu neskoro. Prečo ste sa zaktivizovali, až keď je stavba už takmer hotová?
„Áno, uvedomujem si to. Začali sme nie päť minút, ale celé hodiny po. Ako dlhoročný rybár a člen miestnej rybárskej organizácie som vedel, že bude prebiehať akási úprava brehov a koryta v mestskej časti rieky. Nikde sa však nikto nezmienil o žiadnom podobnom múre, ktorý rieku úplne skryje a znemožní k nej voľný prístup. Zarazilo ma, že to bolo schválené za zatvorenými dverami, bez verejnej diskusie, bez akceptovania námietok odborníkov, ale aj verejnosti. Som si istý, že ak by sa to udialo, takýto projekt by neprešiel. Zbierame informácie ohľadne schvaľovacieho procesu celej stavby a vyjadrení jednotlivých úradov. Určite budeme verejnosť informovať aj prostredníctvom našej skupiny na Facebooku s názvom Proti múru.
Čo chcete petíciou dosiahnuť ?
„Ako som už spomenul, trochu sme všetci zaspali a o to je naše prekvapenie väčšie. Petícia je za zbúranie múru a následne za iné citlivejšie riešenie. Aby bol prístup k rieke, aby ju bolo vidno, aby s ňou dýchalo aj celé miesto a okolie. Momentálne ma petícia viac ako 400 podpisov. Reakcie nie len Bardejovčanov sú jadnoznačne na našej strane. Ak sa nám aj nepodarí úplne túto obludnú stavbu odstrániť, budeme požadovať radikálne zníženie výšky a samozrejme chceme dosiahnuť aj inú vec. Ako Bardejovčania chceme dať o sebe vedieť, že je to naše mesto, že s naším hlasom a názorom treba počítať, že nás nemôžu ignorovať pri tak závažných, v tomto prípade extrémne necitlivých zásahoch do nášho životného priestoru a bez verejnej diskusie.
Názor
Opýtali sme sa primátora mesta Bardejov Borisa Hanuščaka (Smer-SD)
V Bardejove prebieha stavba Projektu ochrany pred povodňami za 5,5 milióna eur. Ako by ste občanom, rybárom a ochranárom stručne odpovedali na otázky: Prečo je betónový múr taký vysoký, že zamedzí pohľadu na koryto rieky? Nebude stavbou ohrozené životné prostredie plus biotopy rýb a vodných živočíchov, ktoré využívali aj rybári? Nedajú sa dnes protipovodňové opatrenia riešiť aj iným spôsobom ako postavením vysokej železobetónovej steny okolo rieky?
- Projekt bol pripravovaný odborníkmi, ktorí zohľadňovali všetky dopady. Od vodohospodárskych parametrov až po dopady na životné prostredie. Inak by sa vlastne ani nemohol realizovať. Investorom stavby je Slovenský vodohospodársky podnik. Ja nie som odborníkom na vodohospodárske stavby, ale viem, že obdobným spôsobom sa riešila situácia aj v iných mestách. Ide o pomerne dlhý úsek a ja si neviem predstaviť iné riešenie, ako vo veľmi krátkom čase zabrániť značnému nárastu hladiny vody. Jedno si však pamätám. Ako sme niekoľkokrát bezbranne čelili obrovskému návalu vody nad ránom a ráno evakuovali klientov blízkeho Domova sociálnych služieb aj školu. A ako voda ničila majetok ľudí a ohrozovala zdravie a životy obyvateľov, ktorí v tejto lokalite žijú, alebo majú svoje prevádzky. Navrhujem, aby sme celé dielo, jeho prínos a efekt hodnotili až vtedy, keď bude dokončené a celá lokalita dostane finálnu podobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári