BARDEJOV. Bardejovská radnica a mestský parlament si na poslednom novembrovom rokovaní slávnostne pripomenuli 15. výročie zápisu mesta do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
O zápise historického jadra mesta Bardejov spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium rozhodol Výbor svetového dedičstva UNESCO na svojom 24. zasadnutí v austrálskom Cairns 30. novembra 2000.
Odvtedy prešlo mesto výraznými zmenami. Bardejovčania na obnovu pamiatok vynaložili viac ako 33 miliónov eur.
Hanuščak: Bardejov je lídrom
Na Slovensku je sedem lokalít, ktoré sú na tomto zozname. A len niekoľko kilometrov od Bardejova je ďalšia. Rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove, ktorý je spolu s ďalšími ôsmimi drevenými chrámami v slovenskej časti Karpatského oblúka tiež súčasťou UNESCO.
„Mesto Bardejov je lídrom v oblasti starostlivosti, záchrany a obnovy vzácneho odkazu minulosti minimálne v rámci hraníc Slovenska,“ povedal v úvode slávnostnej časti novembrového zastupiteľstva primátor Boris Hanuščak (Smer-SD).
Hneď na to udelil cenu primátora mesta prednostovi bardejovského mestského úradu Jurajovi Popjakovi. Dostal ju za zásluhy o rozvoj mesta Bardejov pri príležitosti 15. výročia zápisu mestskej pamiatkovej rezervácie a židovského suburbia do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
„Je to pre mňa veľká pocta. Pochádzam z rodiny, kde si nezakladáme na svetských oceneniach, ale myslím, že toto pre moju rodinu a mojich synov bude vyjadrením, že som nepracoval zbytočne a že niečo, čo sa páči v tom Bardejove, zostalo aj mojím prispením a bude sa pamätať aj pre budúcnosť,“ reagoval po prebratí ceny prednosta.
Rovnako ako 7. júla 2001 pri oslavách zápisu do UNESCO bol aj 19. novembra 2015 na oslavách 15. výročia zápisu na mestskom zastupiteľstve prítomný čestný občan Bardejova Giora Solar, tentoraz však iba ako náhodný hosť.
Solar: Som tu len náhodou
Solar je architekt a expert Medzinárodného spoločenstva pre pamiatky a sídla (International Council of Monuments and Sites, ICOMOS) a odborník v oblasti Svetového kultúrneho dedičstva.
Jeho hodnotiaca správa a osobný postoj (rodinné korene Giora Solara siahajú do Bardejovského okresu) mali rozhodujúci podiel na tom, že Bardejov bol do UNESCO zapísaný.
„Som tu len náhodou, prišiel som na kontrolný deň do synagógy, ktorá sa práve rekonštruuje a chcel by som sa vyjadriť k niektorým vašim projektom. Nechcem hovoriť, či je nejaký z nich zlý alebo dobrý, ale možno môžem pomôcť, aby bol ešte lepší,“ povedal v rozprave k slávnostnému bodu rokovania Solar.
„Prvým projektom je pripravované Námestie času, ktoré má spájať židovské suburbium so starým mestom. No chýba mi tam jedna historická vec, niekedy tam bol mlyn. A ten by mal byť súčasťou tohto projektu. Ako architekt si myslím, že to môže byť veľká atrakcia, prinajmenšom taká ako lasery a svetlá, ktoré tam plánujete,“ reagoval na pripravovaný projekt námestia na ulici Dlhý rad.
„Druhá vec je, ako sa bude využívať kotolňa v blízkosti rekonštruovanej synagógy pri židovskom suburbiu. Viem, že tam má byť nové sídlo bardejovskej televízie. Ale v Bardejove, ktorý je svetovým dedičstvom, by som nechcel vidieť, aby bola televízia na takom mieste ako symbol kultúry. Televízia môže byť hocikde. Otázka je, čo sa tam dá urobiť pre ľudí a myslím si, že táto budova by mala byť kultúrnym centrom,“ dodal Giora Solar.
Fakty
15 rokov v zozname Svetového dedičstva UNESCO
Mesto Bardejov bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Bolo zrekonštruované celé jeho historické jadro a v roku 1986 mu bola udelená Európska cena a zlatá medaila za obnovu pamiatok.
Výbor svetového dedičstva UNESCO na svojom 24. zasadnutí v austrálskom Cairns 30. novembra 2000 rozhodol o zápise historického jadra mesta Bardejov spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Historické jadro mesta Bardejov predstavuje ojedinelý súbor vysoko rozvinutého stredovekého mesta.
Mestský pôdorys s pravidelným rozvrhnutím ulíc okolo trhového námestia je významným dokladom európskej civilizácie v 13.-14. storočí. Jeho koncept je zachovaný dodnes.
Bardejovské meštianske domy majú svoj základ v prvej polovici 15. storočia, keď ich bolo v meste asi 500.
Obkolesujú trhové námestie a predstavujú rozvinutú meštiansku kultúru, ktorú vytváralo mnohonárodnostné etnikum a multikultúrna spoločnosť.
Za obdobie 15 rokov od zápisu Bardejova do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa na stavebnú obnovu pamiatok vynaložilo celkovo 33,5 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári