Korzár logo Korzár Prešov

Gymnazisti nesedia pred počítačom, ale prenikajú do vedy

Prešovskí študenti vytvorili originálne nápady, žnú úspechy nielen doma, ale aj vo svete.

Samo Smoter vysvetľuje ministrovi školstva, ako funguje jeho filter.Samo Smoter vysvetľuje ministrovi školstva, ako funguje jeho filter. (Zdroj: archív)

Vari niet strednej školy, na ktorej by neboli talentovaní žiaci. Platí to aj o učiteľoch, ktorí sú pre nich zvyčajne hnacím motorom. Inšpirujú ich, aby mladí svoj talent rozvíjali. Hľadajú pre nich nielen zdroje informácií, ale aj súťaže, na ktorých môžu svoje vedomosti získané v škole aj mimo nej prezentovať. Výnimkou nie je ani Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša v Prešove. Ich študenti žnú úspechy nielen doma, ale aj vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PREŠOV. Študenti sa zhodli v tom, že najväčším motivátorom je pre nich učiteľka Miriam Feretová.

SkryťVypnúť reklamu

Nevysmeje sa žiadnemu nápadu, naopak hľadá s nimi argumenty, dôvody výskumu, usmerní ich pri hľadaní informácií aj inštitúcií, ktoré by im mohli poskytnúť cenné rady či analýzy.

Napríklad Samuel Smoter o sebe hovorí, že sa už od malička cítil ako ekológ, ale až na gymnáziu začal prenikať do tajomstiev biológie a chémie.

Keď si prečítal niekoľko článkov o tom, že v Číne, Indii aj Bangladéši stále vypúšťajú splašky z tovární do riek a tamojší ľudia využívajú odpadové vody na zavlažovanie, hoci obsahujú množstvo ťažkých kovov, v mysli sa mu vynoril nápad. Zaumienil si vyrobiť filter na zeolitovej báze.

„Eliminoval som ťažké kovy vo vodnom médiu pomocou prírodného absorbentu, teda zeolitu a použil som takúto vodu na zavlažovanie rastlín. Taktiež som skúmal vplyv samotných ťažkých kovov a ako som zistil, môj filter funguje,“ popísal svoj nápad študent Samuel. Ocenil tiež šancu konzultovať svoj výskum s odbornými inštitúciami, ale ešte viac si váži možnosť zúčastniť sa rôznych súťaží, kde môže nápady prezentovať, počuť na ne kritiku, ale aj spoznať ďalších zaujímavých ľudí. So svojím „vynálezom“ postúpil na svetovú súťaž I-SWEEP do USA, ale získal aj 1. miesto v celoštátnom kole BIO olympiády a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí vedátori cestujú na Festival vedy a techniky. Foto k článku: archív

Jana mala prvé laboratórium ako osemročná

Svet vedy ju zaujímal už ako dieťa, ale keďže ešte nevedela ako na to, vytvorila si „labák“ so skúmavkami, v ktorom sa pohybovala v bielom plášti. Snívala, že svetu raz prinesie nejaký objav.

„Teraz už viem, že veda je hlavne o zodpovednosti, odhodlanosti a vytrvalosti. Som rada, že môžem na tom pracovať a na súťažiach sa stretávať s odborníkmi z rôznych oblastí a to ma motivuje a posúva dopredu,“ povedala nám Jana Čorňáková, ktorá bola so svojou prácou na celoštátnom kole BIO olympiády tretia, zúčastnila sa aj súťaže ESI v Bruseli a INTEL ISEF v americkej Arizone.

„Keď začínate robiť na nejakom projekte, znamená to veľa hodín voľného času, ostávanie v škole, keď sú už všetci doma a nikdy neviete, či to niečo prinesie. Tiež som tak uvažovala, ale výsledky prišli a nielenže som sa dostala do takých krajín, ako je Belgicko a Gruzínsko, ale pochopila som, že svedomitá práca sa naozaj vypláca,“ dodala ďalšia úspešná študentka Slavomíra Nemčíková, ktorá okrem iných ocenení dostala aj Cenu ministra školstva, Pamätný list sv. Gorazda.

SkryťVypnúť reklamu

Zľava Miriam Feretová, Samuel Smoter a Slavomíra Nemčíková.

Spoznali známych vedcov

Miriam Feretová už v základnej škole snívala o tom, že bude pomáhať liečiť zákerné choroby a uľahčí ľuďom život. Na gymnáziu sa o to začala pokúšať a spoznávať vedeckú prácu. Len pred rokom sa po prvý raz zúčastnila Festivalu vedy a techniky a postúpila z neho na svetovú súťaž do Belgicka.

„Svoju prácu som obhajovala po anglicky pred riaditeľom súťaže a svetovými odborníkmi. Mala som možnosť byť aj na konferencii s profesorom Francoisom Englertom, ktorý dostal Nobelovu cenu za fyziku a to bol skvelý zážitok,“ povedala nám o svojich začiatkoch Miriam. V tomto školskom roku preto v úsilí pokračovala a prebojovala sa na I-SWEEP do Texasu v USA.

„Navrhla som novú bioindikačnú metódu na zisťovanie znečistenia ovzdušia oxidmi síry. Obhajovala som svoj projekt medzi vedcami aj pedagógmi z rôznych kútov sveta a bola to dobrá skúsenosť. Teraz už viem, že tu nejde o výhru v súťaži, ale o hľadanie nových poznatkov. Stále viac ma láka vyskúmať niečo, čo ešte nikto neobjavil,“ dodala Miriam.

Peter Škripko je medzi mladými vedátormi možno nováčikom, ale už získal špeciálnu cenu poroty na celoštátnom kole Festivalu vedy a techniky.

„Pochopil som, že mladí by nemali sedieť pri počítači alebo pred televízorom, ale vymýšľať niečo prospešné. Prišiel som tiež na to, že pri takom vedeckom bádaní sa dajú rozvíjať nielen vedomosti, ale je tu aj šanca spoznať veľa zaujímavých a najmä ochotných ľudí, ktorí vás vedia posúvať dopredu,“ myslí si Peter Škripko.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 675
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 219
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 480
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 422
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 992
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 672
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 499
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu