PREŠOV. Obchodná akadémia v Prešove si v pondelok pripomína 70. výročie svojho vzniku.
Na slávnostné zhromaždenie v Parku kultúry a oddychu v Prešove pozvali súčasných žiakov i bývalých absolventov a rovnako aj členov učiteľského zboru.
Hoci Obchodná akadémia (OA) svoj vznik datuje do roku 1945, história vzdelávania v Prešove v takomto odbore siaha do oveľa skoršieho obdobia.
Podľa dobových dokumentov sa štúdium obchodu objavilo už koncom 19. storočia v priestoroch kláštora Stefanum.
V roku 1889 sa tam začalo vyučovanie na trojročnej obchodnej učňovskej škole.
História súčasnej Obchodnej akadémie však úzko súvisí s rokom 1938 a Viedenskou arbitrážou. V tom období časť Slovenska pričlenili aj k Maďarsku a OA z Košíc preto presťahovali do Prešova.
Dočasne školu umiestnili do budovy dnešnej stavebnej priemyslovky na Plzenskej ulici.
Po vojne sa škola opäť vrátila do východoslovenskej metropoly, ale rovnaká vznikla aj v Prešove. Od tohto času sa teda datuje vznik súčasnej Obchodnej akadémie.
V súčasnosti je škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Vychovali mnoho úspešných osobností
Od jej vzniku tam študovali tisíce žiakov. Vedenie školy je dnes hrdé na to, že aj v súčasnosti absolventi akadémie zastávajú významné pozície v obchodnom sektore, podnikoch a vo verejnej správe.
"Prirodzene, že na našej škole vyrástli ľudia, na ktorých sme hrdí, pretože dosiahli úspechy ako podnikatelia, manažéri či verejní funkcionári. Ale máme absolventov, ktorí sa uplatnili aj v iných odvetviach ako napríklad umenie či šport," prezradil riaditeľ školy Peter Kopčák.
Tej mladšej generácii budú známi hlavne členovia dvoch hudobných formácií, ktorí drali lavice v triedach Obchodnej akadémie.
Jedným z nich je Martin Višňovský zo skupiny Chiki liki tu-a a spevák prešovskej kapely Heľenine oči Martin Mihalčin známy ako Lynch.
Šesták sa jazyky učiť nechcel
Počas kvalifikácie na juhoafrický svetový šampionát vo futbale sa učitelia i žiaci prešovskej Obchodnej akadémie stali ešte tuhšími fanúšikmi tohto športu. Slovenské farby vtedy hájil ich absolvent Stanislav Šesták.
"Stano bol žiakom našej futbalovej triedy. Už od skorého veku reprezentoval Slovensko, sme na neho hrdí a nezabudneme na slová moderátora, keď strelil gól: Stanko, dobre ši zrobil," povedala jeho triedna učiteľka Eva Lacová.
Dodala, že Šesták síce pre reprezentačné povinnosti v škole veľa chýbal, ale všetko nakoniec poctivo dohnal.
Tvrdí o ňom, že bol skromný a svedomitý chalan, ktorý vedel, čo chce dosiahnuť, a robil pre to všetko.
"Ale spomínam si, ako sa nechcel učiť jazyky, išlo konkrétne o nemčinu. Zhodou okolností prvé jeho zahraničné pôsobisko bolo v Nemecku, kde sa ju musel naučiť. Hrdá na neho bola hlavne pani profesora Novotná, ktorá ho učila nemčinu. Tá mu potom mohla povedať: vidíš Stanko, ako sa to všetko vrátilo," dodala s úsmevom Lacová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári