Zdevastované záhradky diviakmi, rozryté dvory, uväznené srnce v plote, to je bežná realita, s ktorou sa musia vyrovnávať nielen záhradkári, ale aj obyvatelia lokalít od Hanisky až po Kalváriu. Ľudia však už majú zo zvierat strach. Hnevá ich, že im ničia úrodu a dôrazne žiadajú poľovníkov, aby zakročili. Tí odporúčajú jednoduchý recept. Ľudské vlasy.
PREŠOV. Svoje skúsenosti s diviakmi má aj Alžbeta Chovancová. Býva asi dva kilometre od lesa v lokalite Pod Kamennou Baňou.
Hovorí, že jej problém trvá už 5 rokov a nikto ho nerieši. Je rozhorčená aj vystrašená.
Do záhrady jej totiž pravidelne prichádzajú tieto majestátne zvieratá a rozryjú ju na nepoznanie.
Tvrdí, že napodiv nejdú ďalej do záhrady, kde by ich mohli zlákať plodiny, ale usilovne ryjú na dvore. Netuší, čo ich na trávniku tak láka.
„Nachádzam po nich jamy ako po buldozéri. Niekedy aj polmetrové. Po nociach nespím a snažím sa ich vyplašiť, keď nad ránom prídu, robím hluk, ale nič nepomáha. Narobili také brázdy, že sa trávnik už ani nedá kosiť,“ povedala nám o svojej skúsenosti. Dodala, že už natrafila na diviaka aj okolo šiestej večer, keď išla vyniesť odpad do kontajnera.
„To je hrozné. Mám z nich strach a stále sa vracajú. To nikdy predtým nebolo. Poľovníci by s tým mali niečo robiť,“ komentovala situáciu.
Podobne reagujú aj záhradkári z osady Egreš. Mnohí majú svoje zážitky s diviakmi a zničenou úrodou. Zdá sa im, že ich úsilie vypestovať zemiaky, zeleninu či ovocie zakaždým spustošia zvieratá.
Ľudia si vraj musia postaviť pevnejšie ploty
Hospodár Poľovníckeho združenia POS VLK Ján Garaj nám potvrdil, že evidujú veľa sťažností záhradkárov aj obyvateľov od Hanisky až po Kalváriu, ale ako zdôraznil, žijú v blízkosti lesa a s prítomnosťou zvierat museli počítať. Tie nezastavia prirodzené hranice.
„Vieme o tom, urobili sme isté opatrenia a snažíme sa ich plašiť, ale diviaky sú tuláci, prichádzajú aj z Cemjaty alebo Kendíc. Dokážu putovať za potravou aj 40 kilometrov. Objavili sa už aj na Požiarnickej ulici, na Sídlisku II aj na Vydumanci. Nie sú premnožené, ako mnohí tvrdia. My sme povolenú kvótu na odlov splnili už na 90 percent. Možno je ich o niečo viac aj preto, lebo sa zmenili klimatické podmienky, sú miernejšie zimy a na poliach je veľa kukurice, čo predtým nebolo. V záhradách ich láka ľahký prístup k potrave, ale najmä cibuľky kvetov. Tie im veľmi voňajú,“ vysvetlil hospodár Ján Garaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári