Nové laboratóriá na výskum a vývoj liečiv vyrástli za rok v Šarišských Michaľanoch. Komplex Slovenskej akadémie vied je prvým svojho druhu na Slovensku a má napomôcť aj s vlastným výskumom vakcín.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. V areáli firmy Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov) má svoje detašované pracovisko Virologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV).
Od februára budúceho roka začnú naplno svoju činnosť nové biotechnologické laboratóriá, ktorá na danom mieste vyrástli za posledný rok.
Na poslednú chvíľu
SAV stihla urobiť 25-miliónovú investíciu, podporenú z európskych zdrojov, doslova na poslednú chvíľu.
Verejné obstarávane bolo vyhlásené na sklonku roka 2013, v týchto dňoch bola nová budova skolaudovaná.
Pri Imune vyrástli tri objekty, na vývoj, výskum a samotné laboratóriá. V nich sa budú skúmať nové liečivá.
Nové pracovisko vytvorí dvadsať až tridsať pracovných miest. Viac ich nebude, vzhľadom k tomu, že ide o vysoko odborné činnosti.
Vysoká pridaná hodnota
„Biotechnológie a biomedicína patria medzi odvetvia s najvyššou pridanou hodnotou. Bolo by vhodné rozvíjať ich na východnom Slovensku. Automobilky nech budú na západe a technológie na východe,“ uviedol odborný garant Juraj Kopáček.
Centrum pre výskum a vývoj imunologicky aktívnych látok označil za unikátne. SAV sa ním prihlásila k súčasným trendom výskumu vo svete.
„O tom, že toto odvetvie má vysokú pridanú hodnotu, niet pochýb. Pravdou však je aj to, že čas realizácie je strašne dlhý,“ doplnil splnomocnenec vlády SR pre výskum a inovácie Jaromír Pastorek. „Je to prvý takýto veľký komplex na Slovensku. Slovenská akadémia vied mala spoluprácu s Imunou už koncom sedemdesiatych rokov a pokračuje doteraz,“ dodal s tým, že výskumné laboratóriá nebudú slúžiť len SAV, aj iným výskumným pracoviskám, ako aj komerčnej sfére.
Stále zaostávame
„Slovenská republika v rámci Európskej únie vzhľadom na svoje možnosti zaostáva,“ priznal vedúci biotechnologických laboratórií SAV Vladimír Zelník.
Verí, že skúmanie liečiv prinesie mnohé pozitíva. A to napríklad účinnejšie a bezpečnejšie vírusové vakcíny či biofarmaceutiká s lepšou stabilitou a účinnosťou.
„Laboratóriá sa budú zameriavať na aplikovaný výskum v oblasti biotechnológií, hlavne farmaceutických. Teda vývoj a výskum nových liečiv, ktoré je možné ďalej využívať v praxi,“ povedal Zelník a konkretizoval, že pod to budú spadať napríklad aj vakcíny proti chrípke a ďalšie.
Následne tieto výsledky môžu využiť samotní producenti liekov. Laboratóriá SAV sa priamo výrobe nevenujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári