Vo veľmi málo turisticky známom regióne Šariša, v jeho severovýchodnej časti, v Ondavskej vrchovine leží obec Šarišské Čierne. O niekoľko dolín západnejšie sa nachádza často navštevovaný Bardejov a východne obce okresu Svidník s drevenými kostolíkmi UNESCO, Údolím smrti či Duklou. No medzitým, mimo hlavných cestných ťahov, leží v malebnom pokojnom kraji niekoľko dedín, ktoré unikajú pozornosti širokej verejnosti. Zároveň sú aj mimo pozornosti odborníkov a tak je tam možné nájsť vzácne pamiatky, o ktorých sa vlastne nič nevie. Jednou z nich je napríklad kaplnka na starom cintoríne v Šarišskom Čiernom (okres Bardejov).
ŠARIŠSKÉ ČIERNE. Sakrálna stavba stojí na vyvýšenine v južnom okraji obce.
Ide o murovanú kamennú kaplnku so štvorcovou loďou a malou svätyňou s oblým záverom na spôsob apsidy.
Pomerne jednoduchá stavba je výrazná najmä svojou strechou, ktorá je zachovaná v pôvodnom stave, až na krytinu.
„Podľa dobových zvyklostí mala byť dominantná najmä veža, ktorá vyrastá zo stredu plytkej valbovej strechy. Vežička je vyššia ako zvyšok stavby a už z diaľky mala na kaplnku upozorňovať. Tvorí ju veľká cibuľa vyrastajúca z ihlanovej strechy. Nad cibuľou je laterna s vetracími otvormi a vežu ukončuje menšia cibuľa s makovicou a štylizovaným kovovým latinským krížom. Krytina veže je plechová, z historického plechu strihaného do pásov, ale zvyšok strechy je pokrytý nevhodnou bitúmenovou lepenkou, inak nazývanou aj kanadský šindeľ,“ popísal kaplnku odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Ako ďalej vysvetlil, kaplnka má zdobné aj fasády, horizontálne ich člení jednoduchá korunná rímsa, vertikálne lizény na nárožiach.
Západnej fasáde dominuje široký pravouhlý vstup, na východe je slepé zamurované okno so segmentovým záklenkom, na juhu jednoduché okno s oblým záklenkom, ale na severe má okno záklenok aj s podkasaním, čiže pravouhlými vystupujúcimi prvkami pod záklenkom.
Autentické vitráže sú ojedinelou vzácnosťou
„Najzaujímavejšie zo zachovaných prvkov na objekte sú práve okná, respektíve ich výplne. Za historickými mrežovými konštrukciami sa dochovali v zdobných drevených rámoch jednoduché vidiecke vitráže. Pozostávajú z farebných sklíčok v olovených tabuľkách oválnych a pravouhlých tvarov. Typologicky predpokladáme, že pochádzajú z konca 19. storočia. Ide o vzácnu výplň nielen vzhľadom na chudobnejší región, kde sa používali hlavne jednoduché okná, ale najmä z dôvodu zachovalosti,“ zdôraznil odborný radca Dominik Sabol.
Vitráže ako krehkejšia výplň sa skôr poškodili a boli vymieňané, preto nájsť vitráže v pôvodnom stave a v autentickej polohe je nesmierne ťažké.
Zarážajúce je, že sa zachovali práve v tomto neznámom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári